Acum este Mie Sep 20, 2017 10:29 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Copii care doresc sa tina dieta
MesajScris: Mar Ian 11, 2011 7:29 pm 
Neconectat

Senzatii de frig, hipoglicemie, cum sa nu...Dar adevarul e ca noi am fost mai norocosi, pt. ca Rita a slabit drastic, dar de la o greutate mai mare (era cam cu o treime peste greutatea media la varsta ei), asa ca nu a scazut pana la o greutate care sa o puna in pericol iminent.
Dar:
Nimic nu merge rapid, totul evolueaza foarte lent. Bineinteles ca nu ne-am facut "planul" prescris, nimeni nu-l face. Primele 2 luni, sa zicem, a mers mai greu, si nu numai la noi, greutatea se punea foarte greu, pt. ca metabolismul e modificat, organismul nu asimileaza, si oricum intr-adevar, copilul nu e inca prea maleabil.
Si totusi, cu multa rabdare si multe discursuri (a trebuit sa gasesc argumente pentru fiecare imbucatura) situatia se mai deblocheaza. La un anumit moment am fost mai categorica, pentru ca ajunsesem la capatul ...nici nu stiu la ce capat, al rabdarii, al suportabilitatii...si cu multa blandete, cat de bland am putut, dar hotarat, i-am spus ca nu se mai poate masa fara 3 feluri de mancare, cate putin din fiecare, si nu se poate zi fara 3 mese. De asemenea, ca trebuie sa incercam sa diversificam, nu mai consideram alimente interzise si acceptate, mancam din toate.

Dar a mers greu, trebuie sa ai rabdare si sa nu te rastesti niciodata, ca poti obtine si un blocaj total sau relatii atat de tensionate ca nu va mai intelegeti.
Am spus ca inteleg ca nu poate manca, ca stiu ca e ingrijorata sa nu se ingrase, am rugat-o sa ma inteleaga ca mi-e frica pentru viata ei si ca nu vad alta solutie decat sa impun ziua cu 3 mese principale si masa cu 3 feluri, fara exceptii. Incepeti cate putin, dar din toate. Face ea o concesie, faci si tu una. Am rugat-o, tot cu blandete, sa-si imagineze cum ar face cu copiii ei, in aceeasi situatie. Cum ar fi sa fie ea mama si copilul ei sa nu manance, sa slabeasca, si ce ar face in aceasta situatie.
Noi avem un caine, labrador, paznicul ei de cand era mica, a salvat-o de la inec odata la mare, Rita ii spune "sora mea mai handicapata" :) , si am rugat-o sa-si imagineze ca sora ei mica si prostuta ar inceta intr-o zi sa mai manance. Nu ar fi ingrijorata? Nu s-ar teme pentru viata ei? Ce ar face?

In momentele mai grele i-am mai zis si ca, desi ma doare inima, nu mai are voie la calculator daca nu mananca (sau nu are voie alte lucruri la care tine) si ca ma gandesc chiar sa o retrag de la scoala pana se reface.

Toate aceste argumente au mers, dar pe rand, nu ca un potop pe capul ei, si am apelat mult la sentimentele ei, la imaginatie.

Ce a mai mers: supele crema, le suporta mult mai usor decat alte mancaruri (pasate cu mixerul acela vertical), si poti pune in ele orice: eu puneam 1 kg carne (poate fi si cu os, o dezosezi dupa ce fierbe), 2-3 morcovi, 1 kg ciuperci, ceapa, telina (dupa gust, eu puneam cam 1/3 dintr-una acelea mari olandeze), linte, fasole, fierte in prealabil separat si pasate separat foarte bine, orez, cartofi, ardei, ce-ti mai da prin cap. Apa nu prea multa, ca sa iasa groasa cam cat o smantana din aceea nu prea slaba, dar nu chiar ca un terci, ca sa nu semene cu felul 2. Dupa ce totul era fiert bine, scoteam si legumele si carnea intr-un castron mare si pasam totul bine de tot, dupa care le adaugam la lichidul rezultat. Poti pune condimente diverse: piper, curry (dupa mai multe incercari am decis ca cea mai gustoasa marca e una de la Fuchs, niste pliculete galbene, cu un mic elefant auriu pe mijloc; foarte important, ca altfel iese cam dulceaga supa, dar asta depinde de gust, nu tuturor place curry), usturoi...
IMPORTANT: trebuie sa se numeasca supa-crema de ciuperci

Salata de vinete, cu ulei, dar concesia fiind sa adauge ea uleiul, sa zicem o lingurita la o ceasca mare de salata, si pe care sa o manance cu painea prajita ce marca vrea ea, dar sa fie minim 2 felii

La felul doi: peste pe pat de legume (si acum rade doctorita de asta), adica peste peste niste legume (ardei, ciuperci, minunat ar fi cartof) condimentate si puse la cuptor, dar si cu o felie-doua de paine integrala.
Pui la gratar cu ce vrea ea, dar tot asa cu o felie-doua de paine integrala.
Deviza era, dimineata 2 felii, la pranz 3, seara 1, sau asa ceva, aici stabilesti tu, dar in timp, nu dintr-odata, vezi si cum evolueaza lucrurile.

Poti sa o lasi sa-si faca singura unele chestii, ii face placere sa aiba un control (dar nu la supa, aia e sfanta si e apanajul tau) si e bine sa stie ca nu o privezi de absolut orice libertate. Poate sa faca unele feluri, sau doar sa o inviti sa le condimenteze dupa gustul ei.
Si, in timp isi fac si medicamentele efectul si mai scade inflexibilitatea.

A, ce-i mai place fetei mele la nebunie: ketchup, in cantitati destul de mari. Nu-i nici o problema sa foloseasca asta ca garnitura, daca-i place, cu conditia sa manance si paine, niste cartof, mamaliguta cu iaurt (sau smantana ;) ), iei unul cu niste ingrediente mai de doamne-ajuta, mai fara e-uri. Sau ce altceva prefera ea, langa ceva pe care il preferi tu.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Mar Mai 03, 2011 11:34 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Mar Ian 11, 2011 7:52 pm 
Neconectat

Ca desert: shake-uri cu lapte, inghetata, si in loc de cacao nu stiu daca stii ca pe vremea lui Ceasca se mai gasea Maltova, sau asa ceva, e un inlocuitor de cacao facut din cereale, malt, etc
Briose pe care le facea singura, mai de dieta, cu iaurt, cu zahar sau miere mai putina, dar era desert ;) !

In general am constatat ca tot ce era pasat, sub forma de supe-crema sau piureuri, mergea mai bine decat alte chestii.

Dar dupa cateva luni, treptat, ca la copiii mici, trebuie reintroduse niste mese mai aproape de cele reale.
Important: toata lumea mananca la fel, nu e mancarea ei si mancarea voastra.

Am sa postez asta si la "Schimb de experienta", pentru altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mie Ian 12, 2011 10:06 am 
Neconectat

eu, de exemplu, daca imi permiteti sa ma bag, nu mananc supe/ciorbe nici sa ma bati (nu ca nu mi-ar placea dar ingrasa :lol: ) in schimb, da-mi sosuri , picante sa fie, cat mai picante..e absurd, nu? sosurile ingrasa mai tare decat o zeama cu legume daar...daca e sa o fac foarte rar, macar sa fie de placere, nu de nevoie :) si cum am mai zis: eu ador mustarul

Sus

MesajScris: Mie Ian 12, 2011 10:48 am 
Neconectat

Bine, e adevarat ca trebuie sa te bizui si pe placerile copilului, partea proasta e ca in faza de abstinenta copilul a incetat sa mai tina el cont de placerile lui si s-a limitat numai la ce crede ca e ok din punct de vedere caloric, ca tine asa... Iar un copil poate mult mai usor sa se puna in pericol, pt. ca nevoile lui energetice sunt mult mai mari, e in crestere. Deci,parintele trebuie sa ia ceva mai mult controlul. De asta un copil e totusi mai usor de vindecat decat un adult, pentru ca raspunderea nu e numai a lui, e ajutat de cei din jur mai mult.
Dar, ideea cu sosurile nu e rea: un gulas, de ex, e foarte bun, e un fel consistent, fara sa fie foarte solid, si intr-adevar poate fi facut usor condimentat, daca asta place copilului (poate sa puna ea boia dupa gust, dar nu sa fie foc de condimentat).
Si cu mustarul la fel, nu-i nici o problema, daca e servit cu pui, cu mici, cu o friptura oarecare.
Salate de orice fel,dar cu cascaval ras, sau parmezan, cu crutoane, cu pui sau peste si ulei.
Si, cel putin ca tinta, carnea de la o masa ar trebui sa fie de dimensiunea palmei copilului, cu un deget grosime.
Ouale sunt un aliment foarte compact si hranitor, eu pledam pt. un ou in fiecare zi.

Mara, doctorul v-a prescris cumva Tonotil? E un amestec de aminoacizi esentiali, care in general este prescris pentru anorexie sau pentru cei care trec prin perioade solicitante. Beneficiaza f repede de el in special creierul, care dupa infometare are de suferit.

Sus

MesajScris: Mie Ian 12, 2011 6:03 pm 
Neconectat

Bune sfaturi, multumesc din suflet.Sa vedem daca merge si la noi supa crema , desi cred ca am sa trec treptat catre ea pentru ca se prinde de faza.Am incercat sa pun in ciorbita cartof, telina carne data prin blender si a fost suspicioasa ca nu semana cu ciorbitele clare :shock: .mancarurile cu sos le prefera , dar nu intamplator pentru ca isi alege legumele deoparte si manca sosul si doar cateva legume. Of, e ffff greu....pentru ca-i place sa detina controlul sa urmareasca totul si daca nu vede ce si cum am preparat nu manaca sau inghite cu si mai multe noduri putinul de 2-3 linguri de mancare.
Am inteles ca ati fost internati la spital.Poti sa-mi spui ce anume se intampla acolo ? conditiile cum sunt?imi este teama ca ajungem si noi si vreau sa ma pregatesc macar sufleteste.Faceti terapie psihologica?Noi facem, pentru cresterea increderii in sine, motivationala, cognitiv- comportamentala si se vad erzultate dar din pacate dupa 2-3 zile rezultatul se estompeaza datorita incapatanarii pe care o avem si care sper sa cedeze prin tratament mai repede.

Sus

MesajScris: Mie Ian 12, 2011 6:10 pm 
Neconectat

Nu, nu am fost internati, dar am fost in vizita la alte fete internate si am vazut cum e. Diferenta principala fata de acasa este ca acolo copilul trebuie sa manance la masa cu toata lumea, absolut tot din farfurie. Femeile care supravegheaza sala de mese, fiind straine fata de copil, nu risca sa strice legaturi personale, asa cum poate ar risca o mama, daca ar obliga copilul sa manance tot. Vi s-a prescris Tonotil?

E foarte bine ca faceti terapie. La inceput, in primele luni, am fost saptamanal la spital pt. asta. Acum (la noi a trecut un an de tratament), Rita participa la cursuri si programe pe care le-a ales singura (teatru - un curs in care special se lucreaza increderea de sine, comportamentul in grup, spontaneitatea, etc; face cangoo, ca sport, e foarte amuzant si ii face bine la moral, si diverse lucruri pe la scoala, in grup). Diferenta intre cum era in plina anorexie si acum este foarte mare, are o viata sociala foarte bogata, are multa initiativa, e aproape tot timpul vesela, dar inca sunt probleme specifice: dupa unele mese (nu dupa toate) e ingrijorata ca s-a ingrasat, se uita inca destul de des in oglinda si se vede balonata, am stabilit impreuna ca se vede, de multe ori, cel putin de 1,5 ori mai lata decat e in realitate.
Dar mananca de toate, inclusiv dulciuri, din proprie initiativa, eu nu mai intervin decat foarte rar la mese. Principala mea grija acum este ca inca e prea preocupata de parerea celor din jur si ca e inclinata sa faca ceva ca sa le faca pe plac, si faptul ca tinde sa fie prea preocupata sa faca miscare, acum de sarbatori a fost cam nelinistita ca nu a mers la cangoo.
Daca insa plec de la premisa ca bolile de alimentatie sunt de lunga durata si ca psihicul nu e ceva usor de modelat, tind sa cred ca e ok.
De asta nu ma sperii ca transformarile au loc incet. Daca deja vezi niste rezultate, e foarte bine. E nevoie de rabdare si de timp.

Sus

MesajScris: Mie Ian 12, 2011 6:39 pm 
Neconectat

Ma bucur ca sunteti bine , sper sa spunem si noi acelasi lucru nu peste foarte mult timp.Sunt constienta ca este o lupta cu modul ei de perceptie dar si cu autocontrolul dus la extrem uneori.Programele la care participa Rita sunt prin scoala sau exista asemenea preocupari al unor organizatii de profil?

Sus

MesajScris: Mie Ian 12, 2011 6:50 pm 
Neconectat

Nu e un program special pt. copiii cu probleme de stima de sine, e un program al unei fundatii de teatru la care participa tot felul de copii, ceea ce e bine, nimeni nu se simte diferit de ceilalti. Au ore extrem de interesante si Rita, ca si prietenii ei de altfel, le adora, povesteste cu atata entuziasm de fiecare "joc", sunt pusi si sa inventeze, si sa faca strategii, si pe cont propriu, si in echipa...o obliga la flexibilitate mentala si o binedispune. Sper numai sa nu ajunga sa faca actorie pe bune :mrgreen: !

Sus

MesajScris: Joi Ian 13, 2011 2:37 am 
Neconectat

[]
Draga Mara, si eu iti spun bine ai venit pe site-ul nostru, si ma bucur ca ai obtinut atat de multe informatii utile de la e-lili in cum sa procedezi in realimentarea fiicei tale. Drumul insanatosirii in anorexie este lung si greu cu perioade bune ce altrneaza cu altele mai putin bune.De aceea parintii trebuie sa se inarmezeze cu multa rabdare si chiar daca uneori simt ca au ajuns la capatul puterilor este nevoie sa gasesca resurse de acontinua sa-si sprijine copilul. Ca medic ce am tratat-o pe Rita pot sa spun ca ea ca si alte adolescente care au mers f. bine, a fost si datorita unei colaborari minunate cu familiile lor. Au inteles perfect ce au de facut numai ca ,asa dupa cate v-ati informt poate si dv.fiecare familie cu o adolescenta anorexica are particularitatile ei Regulile ,tipul de relatii dintr-o familie nu sunt aceleasi ca in celelalte. De asemenea motivatia adolescentei de a deveni anorexica este diferita. Anorexia nu este decat modalitatea ,calea aleasa de adolescenta de a transmite un mesaj iar acesta nu poate fi descifrat decat de un speialist in domeniu. Fiecare caz de anorexie trbuie analizat f. bine din punct de vedere medical (complicatiile sunt multiple si periculoase),psihologic si psihiatric cu tratament medicamentos si psihoterapeutic adecvat uneori internarea fiind obligatorie pana se depaseste etapa critica. Rita nu s-a internat pt.ca este din Bucuresti si am putut avea intalniri f. dese cu ea si familia ei si nici nu a fost de o gravitate prea mare dar fetele din alte orase si in situatii avansate (scadere mare in greutate ,frica exagerata de ingrasare,absenta ciclului menstrual,stari de agitatie la alimentare) este necesara o internare de 14-30 zile cand invata sa se realimenteze Mara, daca doresti sa ma contactezi telefonic sau sa te inttalnesti cu noi la Bucuresti suntem alaturi de tine.Pana atunci mai comunicam on line si te sprijinim cu informatiile de care ai nevoie. Numai bine!

Sus

MesajScris: Joi Ian 13, 2011 4:01 pm 
Neconectat

Buna ziua, d-na doctor! Asa e, diversitatea cazurilor e mare, poate ce a mers la Rita nu are acelasi succes la altcineva. Si trebuie sa subliniez foarte tare ca ceea ce am povestit s-a petrecut in primele 6 luni si mai bine de tratament, deci lent. Uneori te exaspereaza aceasta evolutie lenta, dar e normala.
Si iarasi, toata aceste propuneri de masa s-au bizuit totusi pe unele preferinte ale copilului. Supa-crema i-a placut intotdeauna, ciupercile erau o preferinta anorexica, de aceea o supa-crema cu gust foarte pronuntat de ciuperci a fost mai usor acceptata decat alte mancaruri. Si sigur ca in primele dati, pana a capatat incredere, am pus in supa numai ce a vrut ea, dar treptat am adaugat si ce am vrut eu. La fel si la alte feluri.
De exemplu, i-am dat la un moment dat ca garnitura la carne, piure de pastarnac, pt. ca nu avea atatea calorii ca cel de cartof. Treptat am adaugat si putin cartof. Am ajuns, dupa mai multe luni, sa-i placa chiar si pasta aceea de naut arabeasca, facuta in casa, cu ulei de masline, cum se numeste? Am luat reteta de pe internet si i-a placut foarte tare - humus. Dar asta dupa aproape un an :!:
Deci, asa cum am mai spus, ca la copiii mici, ca la bebelusi. Incepi cu mancaruri "sigure" pentru ea, pe care le accepta, si incet adaugi si ingrediente "interzise", cate putin.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]