Acum este Mie Sep 20, 2017 10:25 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Hai sa scriem o carte
MesajScris: Sâm Oct 26, 2013 9:19 am 
Neconectat

Aveti grija de viata voastra...nu lasati sa va scape fraiele din mana, pentru ca va fi tot mai greu sa redeveniti voi...!

Povestea mea e oarecum asemanatoare cu a altora...daca stau acum sa analizez ce mi-a declansat aceasta afectiune, reala , nu imaginara cum cred unii, ar fi foarte multe de spus..Ma trag dintr-o familie cu prestigiu, sa spun asa, de oameni intelectuali, cu preocupari elevate...eu insami sunt o fata educata, chiar prea educata, care a tins mereu spre perfectiune, care daca incepe ceva, face tot ce tine de ea, trage pana la limite totul, se sacrifica, tocmai pentru a reusi..
Ce sa va spun despre mine? Ei bine, sunt o fata desteapta, sefa de promotie in generala, liceu, am fost prima la Bacalaureat, cu o medie de 9,85, sunt studenta bugetara la Medicina, imi plac pisicile, cainii, animalele…imi place sa ma plimb in aer liber, sa dansez, sa joc sah, sa schiez, sa patinez, sa inot…mi-as dori sa invat limba japoneza…si, mai ales, imi placea sa rad…De ce spun imi placea? Pentru ca inainte de aceasta boala, eram mult mai fericita…zambeam mult mai des…ei bine,acum reincep sa o fac…dar e greu, trebuie exersat mereu, trebuie sa imi reamintesc ce am uitat…
Eu am suferit de anorexie, desi nu am fost diagnosticata official…am slabit pana la extreme, la 36 de kg la 1,68…a fost groaznic…cine crede ca e frumos sa iti vezi toate oasele, sa te doara cand faci baie, sa iti cada mai mult de jumatate din par, sa iti fie frig in permanenta…sa se uite toata lumea la tine ca la muzeu, sa te intrebe mereu daca esti bolnava…sa te ia la intrebari mereu…sa se mai gandeasca..Nu e deloc asa…e rau, e groaznic.
Eu, de exemplu, constientizam ca sunt slaba, nu imi mai doream sa slabesc, dar pur si simplu nu puteam manca…parca ceva ma tinea, era groaznic…corpul nu mai asimila la inceput, oricat ma hraneam…Ei bine, dupa 3 luni de slabire extrema, am pus piciorul in prag..am inceput sa mananc, non-stop,mancam kilograme de dulciuri, de paine, de prajituri…tin minte ca odata am mancat intr-o ora o pizza mare,4 prajituri de cofetarie, jumatate de paine cu gem, clatite si vreo jumate de kg de napolitane…va dati seama ca un om normal nu ar putea manca asa ceva…ei bine,mie imi era inca foame…cred ca asta demonstreaza ce lipsuri energetic immense aveam…
Treptat, am castigat in greutate, in present am 52 de kg, exact cat aveam inainte sa slabesc…am ajuns la un IMC de 19, parul nu mai cade, dar e muuuult rarit, trebuie timp sa creasca la o lungime acceptabila ,pielea e stralucitoare din nou, menstruatia da semne de revenire…dar eu inca nu mi-am revenit total..
Cam asta e povestea mea, cu un oarecare final fericit…stiu ca orice ar fi, sunt o invingatoare,pt ca de una singura, am invins demonii ce ma invingeau odinioara…Nu are rost sa spun ca boala mi-a fost declansata de moartea tatalui de cancer sau de lipsa de afectiune a mamei…chiar nu are…am avut-o,m-a marcat si va implore , fetelor, iubiti-va asa cum sunteti..
Va pup cu drag,
Ana Maria

Sus

MesajScris: Sâm Oct 26, 2013 3:55 pm 
Neconectat

Ana, asta este textul-contributie la carte?
Daca da, este nevoie sa-l scrii in format word si sa-l trimiti pe PM la sanadmin sau pe mail la contact@aptta.ro, pentru ca nu vrem ca aceste contributii sa fie publice inainte de vreme, deci le strange sanadmin in topicul privat, parolat, accesibil numai contributorilor (eu, de exemplu, inca nu am contribuit, deci... inca nu am parola).
Dar uite, chiar Ioana, initiatoarea acestui proiect, a rugat sa fie puse ca si contributie cate un numar de pagini in word de persoana (ea a propus 10 - dar hai sa fie macar 2-3), adica sa fie un efort semnificativ, ca sa fie un material publicabil. Ce zici? Faci un material mai lung, pe care nu il pui aici, ci il trimiti la sanadmin si intri in categoria contributorilor?
Te pup si bravo pentru mobilizare! :-*

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Lun Oct 28, 2013 2:13 pm 
Neconectat

Am propus 10 pagini fiindca sa zicem ca nu suntem tocmai scriitori si poeti cu totii, poate avem tendinta sa ne lungim sau ceea ce ni se pare noua interesant(fiind vorba de noi insine)sa plictiseasca pe altii...
Orice carte daca nu este scrisa intr-un ritm care sa te faca sa rasfoiesti mai departe...o inchizi si-o depozitezi
De aceea am propus o medie de 10pagini, din partea mea cine vrea si poate sa scrie 1000pagini, sa faca autobiografii, eu personal nu am talent si cred ca doar cateva pagini voi fi capabila sa le fac interesante dar e bine si asa, nu?Daca ne vom aduna sute de fete si fiecare v-a scrie povestea ei v-a iesi ceva voluminos totusi.

Sus

MesajScris: Mar Oct 29, 2013 2:22 pm 
Neconectat

Verific zilnic "Cartea colectiva", a aparut o poveste impresionanta, simpla dar cu niste expresii de mi-ai dat lacrimile.
Nu stiu de ce am emotii tot astept povesti, sper ca nu ati uitat, oare nu se mai vede topicul?
Eu am scris introducerea, dar avansez asa incet, mai scrie cineva?

Sus

MesajScris: Mar Oct 29, 2013 7:59 pm 
Neconectat

eu practic trebuie sa fac un copy-paste din paginile forumului-mesaje private si publice-dar momentan nu am timp. o sa incerc, intrun we sau ceva de gen, sa pun cap la cap.aaa, sau din jurnalul public "rasfiratele" mele :D

Sus

MesajScris: Joi Oct 31, 2013 11:04 pm 
Neconectat

Se scrie o carte si tocmai eu nu stiam? :|
Ok, ce trebuie sa fac sa apar si eu, ma rog, povestea mea ;;) ?
Si cam cat timp avem sa scriem? Mie imi trebuie cateva zile libere si mult cappuccino :))
Si asta chiar va fi publicata, sau numai online? Si cum primesc parola? Si gata cu ,,si''-urile :))

Sus

MesajScris: Vin Noi 01, 2013 12:03 am 
Neconectat

Multa lume si-a propus sa contribuie, dar asta ia timp. Sa stiti ca si eu mi-am propus sa scriu, numai ca am nevoie de timp sa ma concentrez si sa scriu... si probabil ca imi va lua timp si sa corectez, sa modific... sper sa dau totusi ceva dupa we (de as reusi sa ma adun pentru o prima versiune, pentru un material partial...!).
Invidiez contributoarea actuala, pentru ca are acces la forumul privat. Abia astept sa fac si eu rost de parola.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Noi 01, 2013 12:26 pm 
Neconectat

Deocamdata e doar o poveste a aparut, nu dau detalii fiindca nu stiu ce parere ar avea persoana in cauza. Cred ca a doua v-a fi a mea, weekendul asta o termin, dar cum zicea lili nu stiu cat v-a mai dupa s-o corectez, modific, etc.

Sus

MesajScris: Vin Noi 01, 2013 12:39 pm 
Neconectat

ceea ce doream sa spun e sa nu ma invidiezi, degeaba am parola daca n-am ce citi, fara voi si contributia voastra bate vantul. Si eu credeam ca v-a dura o luna, doua, doar ca eram asa entuziasmata ca nu vroiam sa-mi treaca. Eu imi pierd ideile daca o tot aman.

Sus

MesajScris: Vin Noi 01, 2013 1:21 pm 
Neconectat

Pai nu amana - scrie acum :-)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]