Acum este Vin Sep 22, 2017 7:58 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alexandra
MesajScris: Mar Noi 15, 2011 6:24 pm 
Neconectat

Buna ziua.Acum nici nu stiu cum sa incep...sunt mama unei adolescente de 15 ani, care a fost in cele din urma diagnosticata cu aceasta boala pacatoasa,anorexia.
La noi totul a inceput la varsta de 14 ani cand am observat ca scumpa mea fetita pierde in greutate.Mentionez faptul ca niciodata nu a fost supraponderala in conditiile in care era cea mai slabuta din clasa.Intr-un interval de un an a pierdut 10-12 kg.
Intr-o seara, fiica mea, saturandu-se de situatia in care se afla, a pus mana pe laptop si a cautat centre de recuperare, gasind site-ul doamnei doctor Corina Ciobanu.Foarte bucuroasa si increzatoare , dupa ce am luat legatura cu doamne doctor ne-am urcat in tren si am plecat spre Bucuresti.Cand am ajuns la spital, doamna doctor nu ne-a lasat sa asteptam si ne-a luat imediat.Multumita profesionalismului doamnei doctor Corina Ciobanu si a asistentelor suntem pe drumul cel bun. Multumim doamnei doctor pentru grija fata de noi incat chiar si in weekend ne vizita.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Alexandra
MesajScris: Mar Noi 15, 2011 8:06 pm 
Neconectat

Draga Alexandra,
Inima imi zboara catre tine, pentru ca stiu ca inceputul e dureros (cand imi amintesc... #:-S ); noi l-am depasit unindu-ne mai tare si realizand ce importanti suntem unul pentru altul, de la mic la mare si de la mare la mic. Aceasta boala ne-a intarit ca familie. Ma gandesc acum ca e firesc asa, pentru ca ce nu ne doboara ne intareste.
Ati gasit pe cineva cu care sa faceti psihoterapie local? Intreb deoarece pare sa fie extrem de important, din ce am observat pana acum cu celelalte fete.
In orice caz, iti multumesc pentru ca ne-ai impartasit experienta ta (crede-ma ca apreciez mult de tot acest lucru, stiu ca nu e usor; dar la noi cel putin discutiile cu alte persoane despre boala s-au dovedit benefice, ne-au ajutat foarte mult). Daca putem sa-ti fim de folos cu ceva, cu mare placere! :YMHUG:

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mar Noi 15, 2011 10:37 pm 
Neconectat

fiti alaturi de ea cu cea mai mare rabdare si caldura ....e foarte important!!!desi de multe ori veti intelege gesturi,replici sau ea nu va intelege de ce i se intampla tocmai ei sau cine e de vina ,nu e ea de vina ci boala dar poate fi vindecata...vorbiti cu ea ca si cum vorbeati cand s-a nascut:)

Sus

MesajScris: Mie Noi 16, 2011 3:51 pm 
Neconectat
Site Admin

Buna, Alexandra, si bine ai venit!
Deci domnisoara cea mica a fost internata, inteleg (folosesc formula de politete pentru ca e o tanara domnisoara de 15 ani :-) ; multi inainte!). Cum se simte acum, ajunsa acasa? Aveti un plan de masa? Cum merge?
Multa sanatate va dorim si numai bine!

Acest site si acest forum au ca scop recunoasterea faptului ca anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Recunoasterea ca aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii voluntar! Fii activ!

Sus

MesajScris: Mie Noi 16, 2011 8:11 pm 
Neconectat

sanadmin scrie:
Buna, Alexandra, si bine ai venit!
Deci domnisoara cea mica a fost internata, inteleg (folosesc formula de politete pentru ca e o tanara domnisoara de 15 ani :-) ; multi inainte!). Cum se simte acum, ajunsa acasa? Aveti un plan de masa? Cum merge?
Multa sanatate va dorim si numai bine!

Multumesc pentru urari!!!
acum e mai bine , in ceea ce priveste programul de masa incercam sa il respectam cel propus de d-na doctor in spital.
In acest moment ne luptam cu balonarea ..... Dati-mi un sfat... un remediu .....

Sus

MesajScris: Mie Noi 16, 2011 8:32 pm 
Neconectat

O sa dureze un pic etapa cu balonarea, dar o sa treaca incet-incet, pe masura ce se refac coloniile de bacterii intestinale. Intre timp, incercati sa introduceti iaurturi cu culturi active vii (sa scrie pe eticheta ca sunt vii), ba chiar exista si pastile cu Lactobacillus - noi am folosit si unele si altele. Ananasul crud (dar nu din conserva, ci fruct) contine de asemenea o enzima care favorizeaza digestia - il puteti introduce ca gustare.
Orice carbohidrat trebuie consumat mai degraba sub forma sa completa, nu rafinata (adica paste, paine, fainuri integrale, nu albe; orez integral), pentru fibrele pe care le contin si care ajuta digestia.
Astea imi vin acum repede in minte.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mie Noi 16, 2011 8:59 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
O sa dureze un pic etapa cu balonarea, dar o sa treaca incet-incet, pe masura ce se refac coloniile de bacterii intestinale. Intre timp, incercati sa introduceti iaurturi cu culturi active vii (sa scrie pe eticheta ca sunt vii), ba chiar exista si pastile cu Lactobacillus - noi am folosit si unele si altele. Ananasul crud (dar nu din conserva, ci fruct) contine de asemenea o enzima care favorizeaza digestia - il puteti introduce ca gustare.
Orice carbohidrat trebuie consumat mai degraba sub forma sa completa, nu rafinata (adica paste, paine, fainuri integrale, nu albe; orez integral), pentru fibrele pe care le contin si care ajuta digestia.
Astea imi vin acum repede in minte.

am sa incerc sa cumparam si acele pastile de lactobacillius sa vedem cum se va simti dupa ele
mersi pt sfat

Sus

MesajScris: Lun Noi 28, 2011 7:30 pm 
Neconectat

Cum mai merge cu digestia, alimentatia...?

Sus

MesajScris: Lun Noi 28, 2011 7:52 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Cum mai merge cu digestia, alimentatia...?

buna! multumesc de intrebare
ce sa va spun ... s-a rezolvat in parte problema cu digestia dar inca are probleme cu balonarea

Sus

MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 6:58 pm 
Neconectat

Buna!Sunt Alexa, In sfarsit mi-am facut curaj sa scriu :d ...Au trecut destule luni, iar eu ma simt excelent , cu mici probleme :((
De balonare nu am scapat :-( ..chiar nu stiu ce sa mai fac, cred ca am incercat de toate!!!Plus ca am si colacei :d...ers
Nu stiu daca se intampla tuturor fetelor ce mi se intampla mie,atunci cand incep sa mananc, desi dupa ce termin din farfurie, as mai vrea:(...cum mananc ceva sarat, vreau ceva dulce si inv :-?
Incerc pe cat posibil sa ma abtin, dar in final tot o dau in bara!Simt pofta constant...am deja 51(poate trecut umpic) de kg, la 1.59....nu am "piept" deloc, dar am o burta(scuzatzi expresia)uriasa!!!
Ma ingrozeste gandul ca vine primavara si nu voi mai lua geaca sau haine groase pe mine...plus...si la fata m-am mai ingrasat...nu mai zic de burtica ~X(
Daca fac miscare?!...cat de mult pot :-W Merg la sala de fitness,ma dau cu creme si nimic :| ..dupa aproximativ 4 luni nu se vede nici un rezultat...Am cheltuit o groaza de bani la medici, analize de tot felul, ecografii...doar sa ne zica acelasi lucru : gaze si grasime...bine bine..dar cum pot scapa de ele?!..gazele nu vor sa iasa nicicum(am incercat de toate, acum sunt pe colon help)plus stratul de grasime nu dispare :YMDEVIL: chiar daca alerg, fac abdomene si altele...Si ma mai macina un gand : cand voi avea si eu "piept"?!Nu exista o fata de la mine din cls care sa nu poarte sutien...eu :| ...Ciclul mi-a venit prima oara in 18februarie si sper nespus de tare sa nu se opreasca :-S
Cum sa fac sa nu mai fiu atat de pofticioasa?Cum sa fac sa ma opresc la o cantitate decenta?Cum sa scap de acei colacei si de gaze?Mi-e rusinee sa merg pe strada...nici hainele lagrgi nu mai pot ascunde burtica , zici ca sunt insarcinata in luna a6a:-o Nu vreau sa ajung sa nu mai ies din casa:((Acum tot ce vad la fete este "pieptul" si abdomenul subtire pe care eu nu le am:((...sunt DISPERATA :((
vA ROG DIN TOT SUFLETUL MEU AJUTATI-MA!!! :YMPRAY:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]