Acum este Vin Sep 22, 2017 7:57 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce facem cu rudele: le spunem sau nu le spunem?
MesajScris: Mar Noi 02, 2010 9:42 pm 
Neconectat

Cred ca totul depinde de cat de mult ajutor suplimentar ai nevoie si de cat de mult crezi ca te poti bizui pe ei.
De pilda, noi am ales sa nu le spunem, pentru ca am fost convinsi ca nu ne putem bizui pe ei, ba chiar ca ne-ar incurca :roll: . Dar unii dintre prietenii nostri au avut nevoie de ajutor la supravegherea copilului pentru mesele obligatorii si au inclus si alte rude in "program" - bunicii.
Exista insa un risc: persoanele care nu stiu cat de vulnerabil e copilul la observatii legate de greutate pot sa spuna lucruri "traznite": "Ce bine ca te-ai mai implinit!", sau mai rau: "Parca te-ai mai ingrasat!".
Desi spuse cu bune intentii, pentru ca in toate situatiile copilul arata pur si simplu mai bine, uneori are doar un aer mai sanatos si nu mai pare tot timpul palid si incercanat, aceste observatii sunt pentru adolescentul aflat in tratament pentru anorexie sau bulimie adevarate mesaje de nenorocire!
Asa ca: cel mai bine este sa discutati totusi cu cei din anturajul dvs. din timp despre sensibilitatea fetei (in majoritatea cazurilor este vorba despre fete cu anorexie sau bulimie) la discutiile despre silueta. Rugati-i sa nu deschida subiectul silueta, ca va faceti foc! In definitiv, toti am fost adolescenti si am fost preocupati de infatisarea noastra. Or sa inteleaga, fara alte amanunte.
Tineti intotdeauna minte ca datoria dvs, ca parinti, este sa va protejati copilul pe durata tratamentului de suferinte inutile, asa ca nu va lasati rudele sa deschida discutii daunatoare sau sa faca remarci prostesti!
Evident, noi am invatat regula asta pe pielea noastra: am fost in vizita la unica noastra ruda din oras cu noi si, de cum a dat ochii cu fata, a si inceput: "Vai, ce bine ca te-ai mai ingrasat, ca erai ca o scoaba!" si da-i si bate campii...
Asa ca mai bine spuneti-le firesc, in cadrul unei discutii oarecare, ca subiectul greutate e unul sensibil si sa nu il deschida. In definitiv, greutatea chiar nu e un subiect important de discutie, mult mai importante sunt alte lucruri: viata, scoala, dragostea, prietenii...

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ce facem cu rudele: le spunem sau nu le spunem?
MesajScris: Vin Mai 06, 2011 6:37 pm 
Neconectat

Nu spuneti niciodata unui anorexic, mai ales cel in recuperare, cat de bine arata in sensul: "ce bine iti sta acum, ca ai mai pus ceva pe tine". cred ca va intra in panica :D

Sus

MesajScris: Vin Mai 06, 2011 6:59 pm 
Neconectat
Site Admin

Asta e o chestie pe care putini o stiu. Rudele, prietenii sunt, bineinteles, tentati sa complimenteze fiecare schimbare in bine. Eu stiu cu siguranta ca am facut asta, din dorinta de a face bine, crezand ca fac bine. Dar complimentele sunt intelese altfel. Daca poti sa ne explici de ce, sau poti sa ne mai dai niste tips-uri , ce sa spunem sau sa nu spunem, ce sa facem sau sa nu facem... ti-am fi recunoscatori.

Acest site si acest forum au ca scop recunoasterea faptului ca anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Recunoasterea ca aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii voluntar! Fii activ!

Sus

MesajScris: Sâm Mai 07, 2011 3:08 pm 
Neconectat

sanadmin scrie:
Asta e o chestie pe care putini o stiu. Rudele, prietenii sunt, bineinteles, tentati sa complimenteze fiecare schimbare in bine. Eu stiu cu siguranta ca am facut asta, din dorinta de a face bine, crezand ca fac bine. Dar complimentele sunt intelese altfel. Daca poti sa ne explici de ce, sau poti sa ne mai dai niste tips-uri , ce sa spunem sau sa nu spunem, ce sa facem sau sa nu facem... ti-am fi recunoscatori.

asa este: acest fel de complimente, pentru un anorexic, sunt un pic (daca nu, mai mult) devastatoare deoarece el nu doreste sa ia in greutate si, mai ales, sa se observe acest lucru.
Trebuie sa mentionez de la inceput ca tot ceea ce voi spune, va fi din propria experienta. Poate nu se aplica la toata lumea...

chiar daca observi ca persoana in cauza a mai adaugat cateva kilograme, nu ii spune, nu o complimenta chiar daca acum arata muuuuuult mai bine. nu o invita la masa sau mai ales, nu o obliga/nu insista sa manance. oricum te va refuza vehement dar risti sa o si enervezi (chiar daca nu iti va arata). e ok un simplu "vrei?" dar atat!
daca tootusi incepe sa "ciuguleasca" cate ceva, doar de complezenta sau doar pentru a ascunde obiceiul alimentar, nu sta cu ochii pe ea! multi, foarte multi (am observat) ca nu numai se holbeaza dar fac si remarci. fa-te ca nu observi, incepe o discutie despre..orice...vremea de afara, ultimul film vazut (nu mancare!!!!). in caz contrar, o vei frustra la maxim, enerva si o va impinge farfuria!

nu insista de fiecare data cu intrebarea "dar tu ai mai mancat ceva? sau ce ai mai mancat in ultima vreme?" nu faci decat sa o superi, oricum te va miniti.

tin sa repet pentru multi care citesc pagini de internet de la noi: anorexia nu are treaba cu pofta de mancare!!!! (eu una am pofta de lup. as manca ceea ce alta data nici nu visam, ceea ce imi provoca greata). este vorba de control! este vorba de psihic! sunt de parere ca mai intai trebuie sa pui la punct psihicul ca sa poti rezolva fizicul!

va rog, din experienta dvs, sa ma corectati daca am gresit/cand gresesc! :text-feedback:

va salut!

LunnaPi

Sus

MesajScris: Sâm Mai 07, 2011 10:56 pm 
Neconectat

Au, au, au, ba ai dreptate! Dar e asa de greu sa-ti tii gura cand esti plin de ingrijorare! Tin minte cat de cumplit de greu mi-a fost mie, asta e o situatie imposibila si pentru unii, si pentru altii.

Deci de Paste cum te-ai descurcat? Cum au reactionat cei de la masa cu tine? Cum ai reactionat tu?
Si cum ar fi aratat situatia ideala - cum ar fi trebuit sa reactioneze ei si care ar fi fost reactia ta (sau ce ai fi gandit)?
Asa mai invatam si noi, parinti, prieteni...

Te pup pentru initiativa ta si-ti sunt recunoscatoare!

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Lun Mai 09, 2011 11:48 am 
Neconectat

e-lili scrie:
Au, au, au, ba ai dreptate! Dar e asa de greu sa-ti tii gura cand esti plin de ingrijorare! Tin minte cat de cumplit de greu mi-a fost mie, asta e o situatie imposibila si pentru unii, si pentru altii.

Deci de Paste cum te-ai descurcat? Cum au reactionat cei de la masa cu tine? Cum ai reactionat tu?
Si cum ar fi aratat situatia ideala - cum ar fi trebuit sa reactioneze ei si care ar fi fost reactia ta (sau ce ai fi gandit)?
Asa mai invatam si noi, parinti, prieteni...

Te pup pentru initiativa ta si-ti sunt recunoscatoare!

de Paste nu am avut musafiri la masa, am fost doar cei din familie asa ca a fost simplu--oarecum. nu am fost nevoita sa ma ascund dar pe de alta parte am strans din dinti si inghitit in sec in fata delicateselor. :D in vizite nu a insistat nimeni ceea ce a fost ok. oricum, sunt calita din aceste puncte de vedere:m-am obisnuit sa refuz si de multe ori si cei din jurul meu s-au obisnuit sa fie refuzati etc..de multe ori nici nu mai intreaba :)

Sus

MesajScris: Lun Mai 09, 2011 12:04 pm 
Neconectat

Deci tu ai prefera ca cei din jur sa se impace cu ideea ca nu mananci si sa te lase in pace, din cate inteleg. Dar am o intrebare care uneori ma framanta: exista in tine si dorinta, poate mai ascunsa, ca macar unii dintre ei sa te indemne sa mananci? Sau ai vrea ca absolut toti sa inceteze cu totul si sa nu mai pomeneasca de asta niciodata? Vorbim aici pentru toti parintii si prietenii care ar vrea sa stie asta.

Sus

MesajScris: Lun Mai 09, 2011 12:14 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Deci tu ai prefera ca cei din jur sa se impace cu ideea ca nu mananci si sa te lase in pace, din cate inteleg. Dar am o intrebare care uneori ma framanta: exista in tine si dorinta, poate mai ascunsa, ca macar unii dintre ei sa te indemne sa mananci? Sau ai vrea ca absolut toti sa inceteze cu totul si sa nu mai pomeneasca de asta niciodata? Vorbim aici pentru toti parintii si prietenii care ar vrea sa stie asta.

eu personal as vrea sa fiu lasata in pace. intr-adevar, am avut cateva momente in care m-am simtit un pic ignorata dar apoi mi-am dat seama ca eu sunt cea care greseste; lumea s-a saturat de refuzuri, s-a obisnuit cu mine. (si am raspuns si la intrebare :)))) repet: eu vorbesc aici numai din punctul meu de vedere; si anorexicii sunt diferiti. cei mai apropiati mie s-au obisnuit si au realizat, in sfarsit, ca cu cat ar insista mai tare cu atat sunt si mai batoasa ;) asta nu inseamna ca nu incearca din rasputeri sa ma ajute sa ies din asta ci pur si simplu au cautat/cauta alte metode.

Sus

MesajScris: Lun Mai 09, 2011 12:28 pm 
Neconectat

A, ok, raspunsul tau cred ca lamureste multe! Foarte bine, multumesc mult de tot @};- ! Deci, alte metode (*) !

Sus

MesajScris: Lun Mai 09, 2011 1:38 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
A, ok, raspunsul tau cred ca lamureste multe! Foarte bine, multumesc mult de tot @};- ! Deci, alte metode (*) !

pai degeaba ar insista. au facut asta la inceput. mai tare m-as enerva si am strica prietenia %-(

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]