Acum este Mie Sep 20, 2017 4:04 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Schimb de jurnale, schimb de experiente!
MesajScris: Mie Sep 26, 2012 7:23 pm 
Neconectat

Hey! Acum cateva zile faceam curatenie generala prin camera si am gasit ceva foarte interesant pe care nu il mai vazusem de foarte mult timp, si anume un jurnal... dar nu orice jurnal... un jurnal (destul de scurt ce-i drept...) de pe vremea cand anorexia imi acaparase complet viata... este o lectura foarte interesanta care arata cum o data cu trecerea timpului viata si mentalitatea mea s-a degradat complet. Acum... de ce va zic asta? In primul rand vroiam sa va intreb daca cineva este interesant sa postez cateva fragmente pe forum sa cititi, daca cineva este interesat, curios sau doreste sa vada ce face anorexia pe termen lung...
in al doilea rand vroiam sa va intreb daca cineva mai are un astfel de jurnal si daca ,ca si mine, ar dori sa posteze mici fragmente care sa nu fie prea personale sau imposibil de impartasit. Nu insist pe subiectul acesta deoarece nu doresc sa fortez pe nimeni dar daca cineva ar dori sa impartaseasca experienta sa intr-un mod mai intim eu as fi foarte curioasa sa fac un " schimb de jurnale" ca sa-i zic asa.

Oricum ce doream sa va zic este ca pentru cei interesati as putea sa postez fragmente din jurnalul meu de anorexie ( de ce sa nu-l botez asa?) :D Va pupicesc pe toate! ^^

Sus

Subiectul mesajului: Re: Schimb de jurnale, schimb de experiente!
MesajScris: Mie Sep 26, 2012 8:13 pm 
Neconectat

eu as fi interesata, chiar foarte, sa citesc fragmente din jurnalul tau. evident, daca vrei si nu te deranjeaza sa postezi. am si eu unul dar mai scurt. adica scriam 20 de pagini o data ...si am scris de foarte putine ori (nu am avut nici timp, nici ocazii prea multe). oricum, tot ce scrie acolo, se poate gasi si aici, pe forum :))
nu este, insa, despre calorii, retete, etc..ci niste ganduri imprastiate. chestia cu caloriile si numaratoarea lor o am in cap si am mai scris-o :d

Sus

MesajScris: Mie Sep 26, 2012 8:28 pm 
Neconectat

Ideea mi se pare chiar inspirata, ca sa nu zic stralucita.
Eu chiar am un jurnal (mic, ce-i drept, am renuntat rapid la el) din care nu m-ar deranja sa va impartasesc cateva ganduri... S-ar putea chiar sa si radeti de prostia-mi.

Dati-mi cateva zile doar. Jurnalul e la Bucuresti, nu aici :-D

Sus

MesajScris: Joi Sep 27, 2012 6:14 pm 
Neconectat

Nici eu nu pot sa ma laud... nu am scris mult la el dar scriind rar ( o data pe luna sau la cateva luni) se vede contrastul la cum scriam la inceput si cum scriam dupa 1 an - 2 de anorexie.
Oricum azi postez prima parte. Fiind intrari lungi imi este greu sa scriu deodata. Ca sa va pun in tema. Asta era la inceputul anorexiei mele.... cand aveam periaode in care nu mancam si apoi mancam mai mult ca de obicei (tot putin dar...intelegeti). Aici inca nu ma abtineam complet. A da... jurnalul este scris in engleza...(nu ma intrebati de ce...) asa ca o sa-l traduc desi nu sunt buna la exprimat in romana asa ca o sa postez si varianta originala pe topicul in engleza din singurul motiv ca exprima mai bine ce simteam...(am un vocabular mic in romana...)

Draga eu,

Azi a fost o zi groaznica. Azi a fost o zi de binge. Ca de obicei nu am planificat asta...chiar dimpotriva. Trebuia sa fiu la dieta dar foamea m-a condus la pacat. Am mancat non-stop in timp ce ma uitam la filme Disney. Jalnic. Binenteles ca acum platesc prin vina, auto-ura si asa mai departe in timp ce sper ca tot gunoiul nu se transforma in grasime. Abea astept sa ma intorc la dieta mea de 500 cal.A da! Am alergat 1h si 40 de minute azi dar dar am trecut prin chinul ala degeaba pt ca ghici ce...am mancat prea mult...deci..da...yay pentru mine...
Deci draga Rita...inca o zi din viata ta s-a invartit in jurul mancarii, a foamei, a binge-ului, vina si tot asa... totul scris ca sa nu poti uita vreodata...niciodata.
Deci...da...noapte buna. Ce pot sa zic? Sper ca peste cativa ani, daca citesc asta, sa pot rade si sa pun in trecut tot ciclul asta ingrozitor odata pentru todeauna. Deci asta a fost. Noapte buna din nou...

Acum... ziua urmatoare de dimineata.

Draga eu,

Tocmai m-am trezit din "somnul meu de frumusete" dupa mica mea "petrecere" de ieri si ce pot sa spun e ca...in stomacul meu inca nu s-a terminat...imi simt burta umflata (ce "surpriza"...) si capul meu se simte ca dupa o zi grea la servici asa ca... acum o sa te las singura "draga" mea in timp ce ma pregatesc pentru scoala...mental...considerand ca arat ca o gravida...
Ar trebui sa ma duc la auditiile pentru "15 and pregnant"... gravida cu mancare desigur...ok..trebuie sa plec. Pa.

Asta este inceputul jurnalului.Lucrurile incep sa devina interesante dupa ce nu mai scriu regulat...mai sunt cateva pagini constante si dupa incep sa apara diferente observabile.
Va recomand sa incercati varianta in engleza mai degraba...din moment ce nu prea ma pricep la tradus dar oricum :))... citire placuta?

Sus

MesajScris: Vin Sep 28, 2012 12:13 am 
Neconectat

Interesant sa ma regasesc atat de mult printre randurile tale...
Da-mi voie sa iti spun ca la fel ma certam si eu, ma mustram grozav cand aveam cate un binge...cateodata ma si insultam...pana m-am gandit ca poate, daca tot nu am cu cine sa vorbesc, ar fi mai bine sa scriu cateva randuri, ca poate atunci cand o sa le citesc o sa renunt la mancatul necontrolat....dar nu...
Chiar si acum ma intreb daca prinre oamenii normali exista si din aceia care pot manca deodata o ciocolata intreaga, un Snickers, un Bounty, un Seven days si eventual o punga de Viva...eu cred ca as putea face asta si in afara unui episod de binge, doar uitandu-ma la desene, sau pe fereastra....probabil nici nu as simti cand s-ar termina..

Sus

MesajScris: Mar Noi 13, 2012 10:30 pm 
Neconectat

"M-am saturat sa ma uit la oameni ce si cum mananca...dar ma chinuie atat de tare! ce as fi gustat o cireasa, macar o cireasa...sta in fata mea, dar nu! are calorii care se depun si va observa lumea"..."foarte bine: mi-am luat frappee-asta ca sa am de ce sa urlu apoi. eh, uneori, adica de cele mai multe ori, privirile pline de mirare ale oamenilor imi dau puterea si increderea sa continui. mai am de lucrat-muuult- la partea fizica. psihic? sunt o mare varza calita. de multe ori simt cum nu mai pot sa duc singuratatea si depresia, imi vine sa..ea de viata. alteori, adooor sa fiu singura!"
.................

"mi-e foarte frica, ingrozitor de frica-daca incep, cu siguranta nu voi mai termina si lumea va observa, si-mi va spune si...voi da coltul de rusine! Vreau si eu sa pot manca orice fara sa pun pe mine-eh, well, nu se poate -stiu-am mai trecut prin asta si m-am chinuit atat de mult sa dau jos..! Si gata cu frappeu-ma abtin-hai ca n-am baut decat trei guri-sunt ok!"
....(vis-a-vis de parinti) "simt ca uneori ar trebui sa ii mint, sa nu ii mai chinui atat de tare, dar, in subconstient simt nevoia sadica, mega sadica sa le zic ce simt ca sa ma eliberez eu si sa ma alint, in mod grotesc. parca incerc sa le arunc toata suferinta mea si sa scap eu..Si plang, si amenint. dupa o ora de urlat la telefon, ma eliberez si ma simt mai bine. SUNT CEA MAI EGOISTA FIINTA DE PE PAMANT".

P.s. promisesem ca scriu si eu cateva franturi...rupturi dintr-un jurnal ne -actualizat de ceva vreme. cam asta simteam atunci. acum, m-am calit...sunt imuna ;;)

Sus

MesajScris: Mar Noi 13, 2012 11:25 pm 
Neconectat

Ca toate lucrurile sincere si smulse din adanc, jurnalul tau e extraordinar!
Dar am impresia ca ceea ce numesti tu "imunizare" e un pic "dezumanizare" - uite ce uman suna asta: "simt ca uneori ar trebui sa ii mint, sa nu ii mai chinui atat de tare, dar, in subconstient simt nevoia sadica, mega sadica sa le zic ce simt ca sa ma eliberez eu si sa ma alint, in mod grotesc. parca incerc sa le arunc toata suferinta mea si sa scap eu..Si plang, si amenint. dupa o ora de urlat la telefon, ma eliberez si ma simt mai bine. SUNT CEA MAI EGOISTA FIINTA DE PE PAMANT". - Extraordinar fragment - si nu ai de ce sa te rusinezi de asta, e una dintre cele mai profund umane disecari a unui suflet foarte chinuit. Ca eu asta vad: un suflet foarte chinuit, nu vad unul foarte egoist. Sunt motive adanci pentru care tu simti nevoia sa urli la parintii tai, si nu in alta parte. Nu vrei sa le afli la oleaca de terapie? Ai sa vezi ca nu esti egoista.
Mai ai? Ne mai dai?

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mar Noi 13, 2012 11:58 pm 
Neconectat

eh, am mai discutat, din cate imi amintesc, si pe la ce terapii-terapeuti am mai fost :) asa sunt eu: o fire foarte egoista. asa am fost mereu-nu vad cum sa schimb o viata intreaga. sincer? nici nu cred ca vreau :-|
stiu, voi fi judecata pt ceea ce am zis acum...cine ma stie, ma cunoaste (vorba aceea: prietenii stiu deee ceee) deci: nu ma rusinez ci doar, uneori, imi pare rau vis-a vis de oamenii pe care ii iubesc si care au un sentimen reciproc. atat!
siii...am fost chinuita de propriile alegeri! nu m-a impins nimeni sa-mi doresc sa fiu "o diva"! asa cum am mai zis de enspe ori: mi-am facut-o cu mana mea! nu merit si nu caut intelegere!
as prefera sa fiu "chinuita" in continuare daaar...m-am ingrasat. batalia a trecut de partea cealalta :))

da..as mai avea cateva propozitii...v-am spus ca am scris de putine ori si acum mult timp. (Chiar acu, cand spicuiam, mi-a dat prin cap sa mai adaug cateva pagini :-? )

cand mai gasesc putin timp, si in intimitate, voi mai adauga cate ceva.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]