Acum este Mar Dec 12, 2017 3:37 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce program de masa ati avut, ce metode de convingere?
MesajScris: Mar Ian 11, 2011 8:05 pm 
Neconectat

Date initiale: anorexie nervoasa, fata de 13 ani (atunci) in primele luni dupa diagnostic si inceputul tratamentului medicamentos.
Doctorita noastra ne-a propus un plan de realimentare care sa conduca la luatul in greutate a 0.5kg pe saptamana.

Nimic nu merge rapid, totul evolueaza foarte lent. Bineinteles ca nu ne-am facut "planul" prescris, nimeni nu-l face. Primele 2 luni, sa zicem, a mers mai greu, si nu numai la noi, greutatea se punea foarte greu, pt. ca metabolismul e modificat, organismul nu asimileaza, si oricum intr-adevar, copilul nu e inca prea maleabil.
Si totusi, cu multa rabdare si multe discursuri (a trebuit sa gasesc argumente pentru fiecare imbucatura) situatia se mai deblocheaza. La un anumit moment am fost mai categorica, pentru ca ajunsesem la capatul ...nici nu stiu la ce capat, al rabdarii, al suportabilitatii...si cu multa blandete, cat de bland am putut, dar hotarat, i-am spus ca nu se mai poate masa fara 3 feluri de mancare, cate putin din fiecare, si nu se poate zi fara 3 mese. De asemenea, ca trebuie sa incercam sa diversificam, nu mai consideram alimente interzise si acceptate, mancam din toate.

Dar a mers greu, trebuie sa ai rabdare si sa nu te rastesti niciodata, ca poti obtine si un blocaj total sau relatii atat de tensionate ca nu va mai intelegeti.
Am spus ca inteleg ca nu poate manca, ca stiu ca e ingrijorata sa nu se ingrase, am rugat-o sa ma inteleaga ca mi-e frica pentru viata ei si ca nu vad alta solutie decat sa impun ziua cu 3 mese principale si masa cu 3 feluri, fara exceptii. Incepeti cate putin, dar din toate. Face ea o concesie, faci si tu una. Am rugat-o, tot cu blandete, sa-si imagineze cum ar face cu copiii ei, in aceeasi situatie. Cum ar fi sa fie ea mama si copilul ei sa nu manance, sa slabeasca, si ce ar face in aceasta situatie.
Noi avem un caine, labrador, paznicul ei de cand era mica, a salvat-o de la inec odata la mare, Rita ii spune "sora mea mai handicapata" , si am rugat-o sa-si imagineze ca sora ei mica si prostuta ar inceta intr-o zi sa mai manance. Nu ar fi ingrijorata? Nu s-ar teme pentru viata ei? Ce ar face?

In momentele mai grele i-am mai zis si ca, desi ma doare inima, nu mai are voie la calculator daca nu mananca (sau nu are voie alte lucruri la care tine) si ca ma gandesc chiar sa o retrag de la scoala pana se reface.

Toate aceste argumente au mers, dar pe rand, nu ca un potop pe capul ei, si am apelat mult la sentimentele ei, la imaginatie.

Ce a mai mers: supele crema, le suporta mult mai usor decat alte mancaruri (pasate cu mixerul acela vertical), si poti pune in ele orice: eu puneam 1 kg carne (poate fi si cu os, o dezosezi dupa ce fierbe), 2-3 morcovi, 1 kg ciuperci, ceapa, telina (dupa gust, eu puneam cam 1/3 dintr-una acelea mari olandeze), linte, fasole, fierte in prealabil separat si pasate separat foarte bine, orez, cartofi, ardei, ce-ti mai da prin cap. Apa nu prea multa, ca sa iasa groasa cam cat o smantana din aceea nu prea slaba, dar nu chiar ca un terci, ca sa nu semene cu felul 2. Dupa ce totul era fiert bine, scoteam si legumele si carnea intr-un castron mare si pasam totul bine de tot, dupa care le adaugam la lichidul rezultat. Poti pune condimente diverse: piper, curry (dupa mai multe incercari am decis ca cea mai gustoasa marca e una de la Fuchs, niste pliculete galbene, cu un mic elefant auriu pe mijloc; foarte important, ca altfel iese cam dulceaga supa, dar asta depinde de gust, nu tuturor place curry), usturoi...
IMPORTANT: trebuie sa se numeasca supa-crema de ciuperci

Salata de vinete, cu ulei, dar concesia fiind sa adauge ea uleiul, sa zicem o lingurita la o ceasca mare de salata, si pe care sa o manance cu painea prajita ce marca vrea ea, dar sa fie minim 2 felii

La felul doi: peste pe pat de legume (si acum rade doctorita de asta), adica peste peste niste legume (ardei, ciuperci, minunat ar fi cartof) condimentate si puse la cuptor, dar si cu o felie-doua de paine integrala.
Pui la gratar cu ce vrea ea, dar tot asa cu o felie-doua de paine integrala.
Deviza era, dimineata 2 felii, la pranz 3, seara 1, sau asa ceva, aici stabilesti tu, dar in timp, nu dintr-odata, vezi si cum evolueaza lucrurile.

Poti sa o lasi sa-si faca singura unele chestii, ii face placere sa aiba un control (dar nu la supa, aia e sfanta si e apanajul tau) si e bine sa stie ca nu o privezi de absolut orice libertate. Poate sa faca unele feluri, sau doar sa o inviti sa le condimenteze dupa gustul ei.
Si, in timp isi fac si medicamentele efectul si mai scade inflexibilitatea.

A, ce-i mai place fetei mele la nebunie: ketchup, in cantitati destul de mari. Nu-i nici o problema sa foloseasca asta ca garnitura, daca-i place, cu conditia sa manance si paine, niste cartof, mamaliguta cu iaurt (sau smantana ), iei unul cu niste ingrediente mai de doamne-ajuta, mai fara e-uri. Sau ce altceva prefera ea, langa ceva pe care il preferi tu.

Ca desert: shake-uri cu lapte, inghetata, si in loc de cacao nu stiu daca stii ca pe vremea lui Ceasca se mai gasea Maltova, sau asa ceva, e un inlocuitor de cacao facut din cereale, malt, etc
Briose pe care le facea singura, mai de dieta, cu iaurt, cu zahar sau miere mai putina, dar era desert !

In general am constatat ca tot ce era pasat, sub forma de supe-crema sau piureuri, mergea mai bine decat alte chestii.

Dar dupa cateva luni, treptat, ca la copiii mici, trebuie reintroduse niste mese mai aproape de cele reale.
Important: toata lumea mananca la fel, nu e mancarea ei si mancarea voastra.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ce program de masa ati avut, ce metode de convingere?
MesajScris: Joi Ian 13, 2011 4:09 pm 
Neconectat

Diversitatea cazurilor e mare, poate ce a mers la Rita nu are acelasi succes la altcineva. Si trebuie sa subliniez foarte tare ca ceea ce am povestit s-a petrecut in primele 6 luni si mai bine de tratament, deci lent. Uneori te exaspereaza aceasta evolutie lenta, dar e normala.
Si iarasi, toata aceste propuneri de masa s-au bizuit totusi pe unele preferinte ale copilului. Supa-crema i-a placut intotdeauna, ciupercile erau o preferinta anorexica, de aceea o supa-crema cu gust foarte pronuntat de ciuperci a fost mai usor acceptata decat alte mancaruri. Si sigur ca in primele dati, pana a capatat incredere, am pus in supa numai ce a vrut ea, dar treptat am adaugat si ce am vrut eu. La fel si la alte feluri.
De exemplu, i-am dat la un moment dat ca garnitura la carne, piure de pastarnac, pt. ca nu avea atatea calorii ca cel de cartof. Treptat am adaugat si putin cartof. Am ajuns, dupa mai multe luni, sa-i placa chiar si pasta aceea de naut arabeasca, facuta in casa, cu ulei de masline, cum se numeste? Am luat reteta de pe internet si i-a placut foarte tare - humus. Dar asta dupa aproape un an :!:
Deci, asa cum am mai spus, ca la copiii mici, ca la bebelusi. Incepi cu mancaruri "sigure" pentru ea, pe care le accepta, si incet adaugi si ingrediente "interzise", cate putin.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Lun Feb 07, 2011 12:22 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Diversitatea cazurilor e mare, poate ce a mers la Rita nu are acelasi succes la altcineva. Si trebuie sa subliniez foarte tare ca ceea ce am povestit s-a petrecut in primele 6 luni si mai bine de tratament, deci lent. Uneori te exaspereaza aceasta evolutie lenta, dar e normala.
Si iarasi, toata aceste propuneri de masa s-au bizuit totusi pe unele preferinte ale copilului. Supa-crema i-a placut intotdeauna, ciupercile erau o preferinta anorexica, de aceea o supa-crema cu gust foarte pronuntat de ciuperci a fost mai usor acceptata decat alte mancaruri. Si sigur ca in primele dati, pana a capatat incredere, am pus in supa numai ce a vrut ea, dar treptat am adaugat si ce am vrut eu. La fel si la alte feluri.
De exemplu, i-am dat la un moment dat ca garnitura la carne, piure de pastarnac, pt. ca nu avea atatea calorii ca cel de cartof. Treptat am adaugat si putin cartof. Am ajuns, dupa mai multe luni, sa-i placa chiar si pasta aceea de naut arabeasca, facuta in casa, cu ulei de masline, cum se numeste? Am luat reteta de pe internet si i-a placut foarte tare - humus. Dar asta dupa aproape un an :!:
Deci, asa cum am mai spus, ca la copiii mici, ca la bebelusi. Incepi cu mancaruri "sigure" pentru ea, pe care le accepta, si incet adaugi si ingrediente "interzise", cate putin.

cum faceati supa-crema la inceput? eu am gasit pe net numai cu ueli, faina, lapte etc si nu imi pare dietetica asa.

Sus

MesajScris: Lun Feb 07, 2011 1:10 pm 
Neconectat

Hei, buna Miruna, ma bucur (ca intotdeauna) sa te "aud". Ce mai faci?
In supa nu am pus niciodata fainuri sau lapte (nici chiar smantana, desi ideea nu e rea!).
Reteta de baza e urmatoarea (si de aici poti merge mai departe), pentru cam 4-5 (?) litri de supa (tu poti pune mai putin din toate, corespunzator):
- 1kg de carne cu os (eu puneam un pui intreg sau pulpe de pui, pt. ca si maduva din oase face supa ff gustoasa)
- 2 morcovi
- 1 pastarnac
- 1 felie de telina radacina (daca iti place, mie imi place f mult)
- 1 kg de ciuperci - champignioane :D , dar pentru un gust si mai pronuntat am adaugat in plus si cate o pungulita de ciuperci uscate - galbiori sau hribi, sau ce gasesti din alte tipuri de ciuperci (se gasesc pe la Carrefour)
- 1 ceapa mare
- 1-2-3 cartofi (daca vrei)
- optional: fierbi separat 1 pumn de fasole, sau 1 pumn de linte, sau naut, si le pasezi bine inainte de a le adauga in supa (se fierb separat pt. ca pot sa fiarba mai greu decat celelalte ingrediente si nu vrei sa ramana tari)
- poti adauga si o gulie, un ardei, ceapa verde, ori pasate cu celelalte ingrediente, ori lasate crude, taiate fasiute subtiri, ca la supele chinezesti, si puse la servirea supei deasupra, pentru un aspect frumos.

Se fierb ingredientele bine (in atat lichid cat sa le acopere, daca mai e nevoie mai adaugi spre sfarsit; ciupercile lasa si ele ceva lichid), se scot din lichid si se paseaza bine (le pasezi separat doar pentru usurinta, nu pt. altceva, ca sa te asiguri ca nu raman cocoloase; eu am folosit un mixer vertical). Eventual mai adaugi putin din lichidul in care au fiert, ca sa poti obtine un piure. Eu pasam si carnea dezosata, dar daca iti place poti sa o lasi intreaga.
Secretul sta in cantitatea de ciuperci, asta o sa faca supa groasa si cu gust pronuntat de ciuperci, foarte buna, minunata chiar.

Se adauga piureul inapoi in lichid si se condimenteaza cum iti place: sare, piper, chimen, cardamom, curry, usturoi (noi am incercat diverse combinatii si am obtinut o diversitate de gusturi)... verdeata (patrunjel, frunze de telina, frunze de gulie...)
Se mai da un clocot si e gata.
Trebuie sa aiba consistenta supelor crema de la plic, sau ca pasatul de malai. Poti sa mai reglezi cantitatea de lichid dupa ce faci prima supa, consistenta variaza in functie de ingrediente. Daca adaugi sau nu cartof, linte, naut, etc, supa e mai groasa, daca nu, e ceva mai subtire.
Bafta!

Sus

MesajScris: Lun Feb 07, 2011 2:26 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Hei, buna Miruna, ma bucur (ca intotdeauna) sa te "aud". Ce mai faci?
In supa nu am pus niciodata fainuri sau lapte (nici chiar smantana, desi ideea nu e rea!).
Reteta de baza e urmatoarea (si de aici poti merge mai departe), pentru cam 4-5 (?) litri de supa (tu poti pune mai putin din toate, corespunzator):
- 1kg de carne cu os (eu puneam un pui intreg sau pulpe de pui, pt. ca si maduva din oase face supa ff gustoasa)
- 2 morcovi
- 1 pastarnac
- 1 felie de telina radacina (daca iti place, mie imi place f mult)
- 1 kg de ciuperci - champignioane :D , dar pentru un gust si mai pronuntat am adaugat in plus si cate o pungulita de ciuperci uscate - galbiori sau hribi, sau ce gasesti din alte tipuri de ciuperci (se gasesc pe la Carrefour)
- 1 ceapa mare
- 1-2-3 cartofi (daca vrei)
- optional: fierbi separat 1 pumn de fasole, sau 1 pumn de linte, sau naut, si le pasezi bine inainte de a le adauga in supa (se fierb separat pt. ca pot sa fiarba mai greu decat celelalte ingrediente si nu vrei sa ramana tari)
- poti adauga si o gulie, un ardei, ceapa verde, ori pasate cu celelalte ingrediente, ori lasate crude, taiate fasiute subtiri, ca la supele chinezesti, si puse la servirea supei deasupra, pentru un aspect frumos.

Se fierb ingredientele bine (in atat lichid cat sa le acopere, daca mai e nevoie mai adaugi spre sfarsit; ciupercile lasa si ele ceva lichid), se scot din lichid si se paseaza bine (le pasezi separat doar pentru usurinta, nu pt. altceva, ca sa te asiguri ca nu raman cocoloase; eu am folosit un mixer vertical). Eventual mai adaugi putin din lichidul in care au fiert, ca sa poti obtine un piure. Eu pasam si carnea dezosata, dar daca iti place poti sa o lasi intreaga.
Secretul sta in cantitatea de ciuperci, asta o sa faca supa groasa si cu gust pronuntat de ciuperci, foarte buna, minunata chiar.

Se adauga piureul inapoi in lichid si se condimenteaza cum iti place: sare, piper, chimen, cardamom, curry, usturoi (noi am incercat diverse combinatii si am obtinut o diversitate de gusturi)... verdeata (patrunjel, frunze de telina, frunze de gulie...)
Se mai da un clocot si e gata.
Trebuie sa aiba consistenta supelor crema de la plic, sau ca pasatul de malai. Poti sa mai reglezi cantitatea de lichid dupa ce faci prima supa, consistenta variaza in functie de ingrediente. Daca adaugi sau nu cartof, linte, naut, etc, supa e mai groasa, daca nu, e ceva mai subtire.
Bafta!

multumesc pt reteta dar pe mine ma interesa cea speciala, de inceput, a Sandrei:)) adica in niciun caz carne, cartofi, fasole etc. asa..o zeama mai groasa cu gust de ciuperci. :lol:

Sus

MesajScris: Lun Feb 07, 2011 2:37 pm 
Neconectat

Poti, bineinteles, s-o faci vegetariana, doar cu legumele care iti plac si cu multe, multe ciuperci. Va iesi foarte buna oricum. Sunt importante si condimentele, pentru ca, de ex, chimenul si un pic de piper, sau un pic de usturoi la sfarsit, dau un plus de gust. Daca iti place gustul oriental, poti incerca curry din belsug (cel de la Fuchs, cu un elefant auriu, ni s-a parut cel mai bun), e demential. Poti sa incerci mai intai diverse combinatii de condimente in numai putina supa, pusa in cateva castronele mici: in unul pui curry, in altul chimen si piper, in altul usturoi... si vezi care iti place mai mult.
E un experiment super!

Ideal insa ar fi sa pui la final si un pic de ulei de masline, pentru ca foarte multe vitamine sunt liposolubile: A, D, D2, E, K, F, si fara un pic de lipide aceste vitamine se vor pierde (probleme de piele, de vedere, imunitate, oase, ficat...). Daca vrei sa treci pe regim vegetarian, poate ti-ar fi util sa intrebi un nutritionist cum sa echilibrezi o astfel de dieta cu lipsa de lipide.

Sus

MesajScris: Lun Feb 07, 2011 4:12 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Poti, bineinteles, s-o faci vegetariana, doar cu legumele care iti plac si cu multe, multe ciuperci. Va iesi foarte buna oricum. Sunt importante si condimentele, pentru ca, de ex, chimenul si un pic de piper, sau un pic de usturoi la sfarsit, dau un plus de gust. Daca iti place gustul oriental, poti incerca curry din belsug (cel de la Fuchs, cu un elefant auriu, ni s-a parut cel mai bun), e demential. Poti sa incerci mai intai diverse combinatii de condimente in numai putina supa, pusa in cateva castronele mici: in unul pui curry, in altul chimen si piper, in altul usturoi... si vezi care iti place mai mult.
E un experiment super!

Ideal insa ar fi sa pui la final si un pic de ulei de masline, pentru ca foarte multe vitamine sunt liposolubile: A, D, D2, E, K, F, si fara un pic de lipide aceste vitamine se vor pierde (probleme de piele, de vedere, imunitate, oase, ficat...). Daca vrei sa treci pe regim vegetarian, poate ti-ar fi util sa intrebi un nutritionist cum sa echilibrezi o astfel de dieta cu lipsa de lipide.

Edit by sanadmin: eh..ideea e ca eu fac chestii intr-adevar originale...de multe ori imi plac la nebunie :lol: deci, nu cred ca se pune problema de nutritionist. iar vegetariana nu sunt neaparat d: Carnea nu ingrasa! de fapt..ce sa mai zic-cunoasteti foarte bine "regimul meu alimentar" :D. Scuza-ma, Miruna, a trebuit sa fac unele corecturi ca sa nu creem impresii daunatoare. Peace!

Sus

MesajScris: Lun Feb 07, 2011 5:29 pm 
Neconectat

Haha, Miruna, imi place recentul tau optimism! :D :lol:
Te pup!

Sus

MesajScris: Lun Feb 07, 2011 5:33 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Haha, Miruna, imi place recentul tau optimism! :D :lol:
Te pup!

si eu m-am amuzat :lol: scuze de...

Sus

MesajScris: Lun Feb 07, 2011 5:35 pm 
Neconectat

O sa-l pedepsesc, in numele tau, cu o prajitura cu ciocolata! sa vezi ce-o sa se mai supere! :lol:

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]