Acum este Mie Sep 20, 2017 3:57 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebari diverse
MesajScris: Lun Iun 06, 2011 11:43 pm 
Neconectat

exista posibilitatea ca de la tonotil+perfuzii+antidepresive,in ceva luni, sa se refaca (partial) musculatura?
mentionez ca in regimul alimentar nu s-a produs aproximativ nicio schimbare.

multumesc!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Intrebari diverse
MesajScris: Mar Iun 07, 2011 1:50 pm 
Neconectat

ce stiti despre Zyprexa? eu m-am ingrozit cand am citit atat prospectul cat si informatiile de pe net desi mi-au fost prescrie de catre un medica avizat!

Sus

MesajScris: Mie Iun 08, 2011 4:49 pm 
Neconectat

Paradoxul medicamentelor: Prospectele sunt niste chestii inspaimantatoare, dar medicamentele NU :d !
Nu mai citi prospectele, sunt pline de informatii generalizante; un prospect e ca un contract: incearca sa acopere toate posibilitatile situatiilor in care ar putea fi implicat acel medicament, dar situatia ta particulara probabil atinge numai un mic procent din acele posibilitati. Nu mai spun ca dozajul difera de la situatie la situatie, caz in care efectele medicamentului sunt diferite de la caz la caz. Uite, odata lui san i-a fost prescris haloperidol - o picatura. Adica o cantitate minuscule. Ne-am uitat si noi pe prospect si ne-am inspaimantat, ca si tine, si am intrebat la doctor de ce l-a prescris. Era numai pt. potentarea efectului altui medicament, ceva legat de un reglaj fin, daca vrei...

Personal, sunt pentru medicamente (nu trebuie sa fii neaparat de aceeasi parere, nu-i bai daca esti mai naturista :-) ). Medicina e o stiinta si nu mi se pare corect sa nu beneficiem de progresele ei asa cum o facem cu alte stiinte: cu chimia, cu electronica, cibernetica... In definitiv, de ce s-o tratam discriminatoriu, nu?

Poti sa incepi tratamentul si sa vezi cum te simti, ce efecte secundare creeaza eventual (sa stii ca si efectele secundare pot varia de la persoana la persoana, ele reprezinta felul particular in care reactioneaza chimic, fizic si electric substantele din care esti tu facuta - cu substantele din care e facut medicamentul).
Apoi te duci regulat la medic si chiar si mai des, ca sa-i povestesti cum te simti. Medicul nu e Mafalda sau vreun clarvazator, n-are de unde sa stie cum e reglajul fin la tine, el stie care e reactia generala la medicament. Reglajul fin il faceti impreuna: tu-i povestesti si ea/el trage concluziile si mai ajusteaza.

Deci nu te speria, chiar daca prospectul poate fi nashpa, medicamentul e unul consacrat, nu e experimental. Si controlezi situatia prin feedback-ul pe care i-l dai medicului, ca sa ajungi la rezultatele cele mai bune, fara efecte secundare.

Te pup.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mie Iun 08, 2011 10:23 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Paradoxul medicamentelor: Prospectele sunt niste chestii inspaimantatoare, dar medicamentele NU :d !
Nu mai citi prospectele, sunt pline de informatii generalizante; un prospect e ca un contract: incearca sa acopere toate posibilitatile situatiilor in care ar putea fi implicat acel medicament, dar situatia ta particulara probabil atinge numai un mic procent din acele posibilitati. Nu mai spun ca dozajul difera de la situatie la situatie, caz in care efectele medicamentului sunt diferite de la caz la caz. Uite, odata lui san i-a fost prescris haloperidol - o picatura. Adica o cantitate minuscule. Ne-am uitat si noi pe prospect si ne-am inspaimantat, ca si tine, si am intrebat la doctor de ce l-a prescris. Era numai pt. potentarea efectului altui medicament, ceva legat de un reglaj fin, daca vrei...

Personal, sunt pentru medicamente (nu trebuie sa fii neaparat de aceeasi parere, nu-i bai daca esti mai naturista :-) ). Medicina e o stiinta si nu mi se pare corect sa nu beneficiem de progresele ei asa cum o facem cu alte stiinte: cu chimia, cu electronica, cibernetica... In definitiv, de ce s-o tratam discriminatoriu, nu?

Poti sa incepi tratamentul si sa vezi cum te simti, ce efecte secundare creeaza eventual (sa stii ca si efectele secundare pot varia de la persoana la persoana, ele reprezinta felul particular in care reactioneaza chimic, fizic si electric substantele din care esti tu facuta - cu substantele din care e facut medicamentul).
Apoi te duci regulat la medic si chiar si mai des, ca sa-i povestesti cum te simti. Medicul nu e Mafalda sau vreun clarvazator, n-are de unde sa stie cum e reglajul fin la tine, el stie care e reactia generala la medicament. Reglajul fin il faceti impreuna: tu-i povestesti si ea/el trage concluziile si mai ajusteaza.

Deci nu te speria, chiar daca prospectul poate fi nashpa, medicamentul e unul consacrat, nu e experimental. Si controlezi situatia prin feedback-ul pe care i-l dai medicului, ca sa ajungi la rezultatele cele mai bune, fara efecte secundare.

Te pup.

Just!! sunt de acord. acelasi raspuns l-am primit si de la un doctor, in legatura cu un medicament despre care eu am avut impresia ca imi da mari migrene. firmele producatoare sunt obligate sa scrie absolut "orice s-ar putea intampla", dar nu neaparat sa se intample. adica: daca 1 din 25 de oameni au simtit ameteala, sa zicem, ei pun acolo, pe hartie...la fel de adevarat mai e si faptul ca ceea ce ii face lui X bine, trebuie neaparat sa iti faca si tie bine. organismul difera de la om la om. pana la urma, cred eu, prospectul medicamentului este de citit, luat la cunostinta dar nu litera de lege. pesemne medicul respectiv a stiu el de ce ti l-a prescris!
un alt exemplu: simpla aspirina. daca unui prieten ii face bine, nu este neaparat obligatoriu ca si tie sa iti treaca durerea de cap :)

multumesc frumos pentru raspuns.

o seara minunata va doresc!

Sus

MesajScris: Joi Iun 16, 2011 9:35 pm 
Neconectat

stiti cumva...din intamplare..din auzite, un loc (spital, clinica) unde se poate face testul HPV mai ieftin de 400 de lei?
multumesc anticipat!

Sus

MesajScris: Vin Iun 17, 2011 5:41 pm 
Neconectat

Din ce am gasit eu pana acum e intre 400 si 5oo, in nici un caz sub 400. Imi pare rau, mai ales ca n-ar strica sa mi-l fac si eu, presupun...

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Iun 17, 2011 6:28 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Din ce am gasit eu pana acum e intre 400 si 5oo, in nici un caz sub 400. Imi pare rau, mai ales ca n-ar strica sa mi-l fac si eu, presupun...

mda...vorba aceea: scum, doamna, scump! daca nu aveti probleme vizibile la pap..nu cred ca e nevoie.

Sus

MesajScris: Vin Iun 17, 2011 6:33 pm 
Neconectat

Nu mi-am mai facut nici pap-ul de vreo 2-3 ani. Vara asta, daca tot nu plec nicaieri,ar trebui sa-mi fac analizele. Nu?
Tu ai probleme cu pap-ul?

Sus

MesajScris: Vin Iun 17, 2011 7:07 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Nu mi-am mai facut nici pap-ul de vreo 2-3 ani. Vara asta, daca tot nu plec nicaieri,ar trebui sa-mi fac analizele. Nu?
Tu ai probleme cu pap-ul?

pai cam da...a iesit in ultimii doi ani din prost in mai prost pana am ajuns la operatie
biopsia de dupa a iesit grav si...trebuie sa fac testul. dar inainte inca un pap..

da!! Trebuie sa ajungeti la doc! din experienta vorbesc. cu cat e mai lalaita treaba cu atat nu e ok:) e bine de facut..e bine de stiut ca esti ok :)

multa sanatate va doresc!

Sus

MesajScris: Vin Iun 17, 2011 8:42 pm 
Neconectat

Vai, imi pare rau, Lunna, bafta multa! Da, sunt scumpe ca nu stiu ce invetigatiile, dar uite ca trebuie, banii au numai o importanta relativa, sanatatea e nepretuita. Sa-mi spui si mie unde te duci, te rog. Te-ai programat?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]