Acum este Sâm Noi 18, 2017 5:26 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vi se pare foarte important sa aveti lucrurile in ordine?
MesajScris: Sâm Oct 15, 2011 1:17 am 
Neconectat

Aveti obiceiuri fara de care nu va simtiti bine? Vi se pare foarte importanta ordinea intre lucrurile voastre: sa fie intotdeauna la locul lor, sa nu umble altii cu ele, etc?

Eu una am in general grija de lucrurile mele si mi se pare foarte important sa le am in ordine, ma enerveaza daca nu pot sa-mi gasesc chiar si pe intuneric ceva de-al meu, am lucrurile pe categorii in sifonier si mi se pare foarte comod asa si nu altfel. Ma enerveaza dezordinea (si in general ai mei fac dezordine, iar eu imi creez o oaza de ordine pe birou, unde nu las pe nimeni sa "intre").

Si totusi, asa arata biroul meu la sfarsitul zilei: reziduuri de cafea, suc, medicamentul de ochi al potaii (are inceput de cataracta :-( ), seminte de in (am zdrobit o lingura din ele acum 3-4 zile!!! si au ramas asa), recipiente si recipientzele, haine pe toate scaunele, etc. Pe unele dintre ele le-am adus eu (putine - cafeaua, medicamentele si semintele de in), dar restul sunt "opera" celorlalti, care-si lasa lucrurile la mine, probabil pentru ca stiu ca eu n-o sa le suport aici si o sa fac curat dupa ei :-? ). E clar ca maine dimineata am treaba - ca in toate weekendurile :-? . Dezordinea asta ma scoate din ale mele! In fiecare dimineata strang si fac curat, iar seara e la fel 8-} .

Voi aveti preferinte la care tineti foarte tare? Va enerveaza obiceiurile altora sau amestecul altora in ale voastre?

Fişiere ataşate:
dezordine.JPG
dezordine.JPG [ 47.67 KiB | Vizualizat de 1413 ori ]

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Sâm Oct 15, 2011 1:38 am, modificat de 2 ori în total.
Sus

Subiectul mesajului: Re: Vi se pare foarte important sa aveti lucrurile in ordine
MesajScris: Sâm Oct 15, 2011 1:26 am 
Neconectat

Si ca sa fie dezordinea generala completa, asa arata noptiera Ritei (e clar ca maine si ea are treaba :d ):

Fişiere ataşate:
noptiera.jpg
noptiera.jpg [ 81.69 KiB | Vizualizat de 1412 ori ]

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!
Sus

Subiectul mesajului: Re: Vi se pare foarte important sa aveti lucrurile in ordine
MesajScris: Sâm Oct 15, 2011 1:49 am 
Neconectat

Adica ma intreb si eu: personalitatea perfectionista n-ar trebui sa vina la pachet cu un simt al ordinii mai pronuntat? La noi vad ca acest simt al ordinii a ratat 2 din 3 /:) . Mai sufera cineva din cauza unor preferinte sau obiceiuri specifice?

Sus

MesajScris: Mie Mai 16, 2012 10:30 am 
Neconectat

Ma gandeam ca ar fi bine sa readucem la viata putin topicul si chiar sa ducem putin mai departe ideea de perfectionism pentru ca este - cel putin la mine a a fost - un dintre motivele pentru care m am ales cu o problema de alimentatie .

Si eu tin fff mult sa am lucrurile in ordine , sa fie toate la locul lor unde le am pus , sa nu umble nimeni in ale mele ... si chiar ''lucrez'' la capitolul relaxare si ''provocarea'' perfectionismului si sa ma conving ca NU se intampla nimic daca las un cutit nespalat in chiuveta sau daca e nush ce neinregula .

Citeam zilele trecute in Marie Claire din martie , in care am avut surprinderea sa gasesc un articol despre o fata cu ... bulimie si povestea ei . Fata avea o viata normala , in ordine si ''s a trezit'' intr o zi cu gandul ca tot ce ii mai lipsea era o silueta de vis ( o sa incerc sa scanez art si sa l pun pe site ) .... ideea e ca si la mine a fost la fel .. totul mergea bine pana cand m am hotarat ca trb sa am si o silueta .. perfecta .

Si asa au inceput regulile si ''legile'' stricte si planurile stricte si sa mi creez singura Un Instructor Dur , care sa mi corecteze toate miscarile ... si asa am inceput sa pierd legatura cu alimentatia . Daca slabeam , nu era suficient, nu eram multumita ... si vroiam sa slabesc si mai mult . Daca reuseam ca fac 100 de abdomene - sa zicem - data viitoare incercam si mai multe ... daca intervenea ceva in planurile mele - gen un party sau ceva ce nu mi planificasem dinainte ... se sfarsea lumea , intram in panica ... ma speriam ... eram total pierduta .

Voi ce alte comportamente daunatoare aveti datorita perfectionismului exagerat ?

Sus

MesajScris: Mie Mai 16, 2012 1:52 pm 
Neconectat

eu, de exemplu, dau orice oricui imi cere dar urasc sa mi se umble prin lucruri fara acordul meu! si daca umbli, te uiti, te interesezi, pune-l exact in locul si pozitia in care era!
de exemplu mai am o fixatie: desi nu am, practic, "treaba" prea importanta cu acel obiect :)), nu suport dezordinea in frigider si ultima bucata de ceva pe farfuria initiala (care e mai mare). am fixatia de a muta constant mancarea, pe masura ce se consuma, dintr-un recipient mai mare, intr-unul mai mic, apoi si mai mic etc :-T mi se zice sa sunt cam sarita de pe fix cu chestia asta dar...sincer...nu pot sa ma abtin! ouale trebuie sa stea la locul lor-in spatiu dedicat lor, branza trebuie sa stea in orice altceva numai nu in punga, mancarea gatita in oale, cu capac chiar, nu in caserole etc etc (va mai zic daca imi mai amintesc)

hainele asezate dupa categorii: tricouri la tricouri, maiouri la maiouri, bluze de primavara in sirul lor, bluze un pic mai groasa pe sirul lor...s.a.m.d. si ma straduiesc sa tin ordinea lor.

Sus

MesajScris: Mie Mai 16, 2012 3:06 pm 
Neconectat

Woow ... credeam ca doar eu sunt asa .. si eu sunt darnica si generoasa si dau cu placere si din inima orice mi se cere , dar sa mi se ceara nu sa mi se ia si sa aflu ulterior ...nu stiu si culmea tot eu ma simt vinovata .... sau ce i al meu , sa fie al meu , sa ramana unde l am pus eu... si nu stiu cum sa fie si in pace cu ceilalti si sa accepte si defectul asta al meu .....

Sus

MesajScris: Mie Mai 16, 2012 3:12 pm 
Neconectat

cand gatesc nu suport sa las chestiile : vasele,tacamuri etc, sa se adune-cum folosesc ceva, imediat spal...poate pierd timp aiurea dar nu imi place chiuveta plina la sfarsit.
ceaiul meu de toate zilele il beau neaparat din aceeasi cana-niciodata nu schimba cana.

a..si inca ceva: stateam eu asa, intro noapte si ma gandeam ca geamurile sunt cam murdare si ca nu pot astepta pana maine, pe zi. asa ca, cine stergea geamuri la 4 dimineata?? ^#(^

aa...si inca ceva: parca sunt posedata, zic eu: am pe putin 4 bluze identice. adica, acelasi model dar croiala diferita-dar nu foarte...plus de asta, cand mai intru in vreun magazin-fix la articole similare ma duc..apoi imi amintesc ca deja am o "colectie"...

si vreo 10 perechi de ochelari fix acelasi model, aceeasi culoare (marimea difera un pic-ca nu i-am nimerit ok)

Sus

MesajScris: Mie Mai 16, 2012 3:26 pm 
Neconectat

Voi cred ca ati face infarct in camera Ritei sau cu stilul ei de viata (imprumut haine intre colegi, vraiste intre lucrurile lor, nici nu mai stiu care e al cui). Dar cred ca stilul asta de viata vine si cu certe avantaje: o relaxare, o ingaduinta, ocazia de a acorda atentie lucrurilor mai importante din viata, accentul pe oameni, nu pe lucruri, prilejul de a socializa cu ajutorul lucrurilor, in loc de a le folosi pentru a te izola...
Eu 3 saptamani din luna evit sa intru in camera Ritei, ca ma enervez... dar nici nu intervin. Face ea ordine cand simte ca nu mai are loc in camera. Pentru ca am vazut ca in felul asta are timp sa se ocupe de lucruri mai importante (citeste mai mult, se joaca mai mult, se ocupa cu lucruri diverse cu prietenii, iese mai mult...invata mai mult...adica are ceva mai mult timp). Si oricum, dezordinea nu e chiar in toate aspectele: lucrurile cu adevarat importante sunt in ordine: carti, caiete, cd-uri cu chestii importante pentru ea...adica e o ordine in dezordine, numai ca lipseste nevoia absoluta de a ridica ordinea in sine pe treapta cea mai inalta.
Eu am invatat cate ceva din experienta asta cu ordinea si m-am mai relaxat si eu. Nu e comod, pentru ca nu ma ajuta nimeni cu curatenia si daca nu e totul in ordine non-stop se pot ivi situatii jenante uneori. Am avut vizitatori neasteptati si am avut situatii jenante, in care in baie si bucatarie era haos (vase nespalate, prosoape lipsa sau in dezordine, haine aruncate si altele...), dar asta e, suntem oameni extrem de ocupati, muncim enorm, avem timp foarte limitat, ziua are numai 24 de ore, cine ne iubeste ne accepta si asa, cu dezordine cu tot. La mine dezordinea nu e semnul ca lenevesc, ci e semnul ca muncesc si n-am timp. Sau cel putin asa ma consolez... :d

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]