Acum este Lun Noi 20, 2017 2:31 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tratamentul pentru anorexie/bulimie ingrasa?
MesajScris: Lun Noi 01, 2010 9:24 pm 
Neconectat
Site Admin

Tratamentul poate fi destul de complex sau destul de simplu, variind de la o combinatie de medicatie+psihoterapie la doar terapie psihologica, dupa caz.
Scopul tratamentului nu este sa produca ingrasare, ci sa trateze dezechilibrele chimice sau psihice care au condus la tulburari de alimentatie.
Cu alte cuvinte, tratamentul doar pune echilibru acolo unde nu e.

Acest site si acest forum au ca scop recunoasterea faptului ca anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Recunoasterea ca aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii voluntar! Fii activ!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Tratamentul pentru anorexie/bulimie ingrasa?
MesajScris: Lun Noi 01, 2010 9:42 pm 
Neconectat

Buna seara! intr-adevar, o pastila in sine nu are valoare calorica, in cel mai bun/rau caz ea produce pofta de mancare si de aici ingrasatul. Dar prima intrebarea a noastra, celor care sufera de aceste boli, este daca ne vom ingrasa sau nu in urma tratamentului. ma gandesc ca cele mai multe persoane care le contacteaza sunt determinate, in primul rand, de dorinta de a slabi. va rog sa ma corectati dc gresesc

Sus

MesajScris: Lun Noi 01, 2010 10:05 pm 
Neconectat

Buna, Miruna. Ideea cu tratamentul e urmatoarea:
Tratamentul se da pentru o boala ce are ca urmari:
- in cazul anorexiei - scaderea severa in greutate, deteriorarea fizica, de multe ori irecuperabila, si o deteriorare a functiilor psihice, adica depresie, izolare, disparitia poftei de viata.
- in cazul bulimiei - fluctuatii mari de greutate, distrugerea tractului digestiv, distrugerea dintilor, trairea unei vieti secrete , si ca urmare depresie si izolare.
Ambele boli pot distruge pofta de viata, dupa cum stii.
Tratamentul trateaza cauza acestei boli, care este un dezechilibru in chimia receptorilor "placerii" si "recompensarii" adica a serotoninei, dopaminei si altora. Ca urmare, se presupune ca in urma tratamentului n-o sa te mai simti atat de presata sa scazi in greutate, n-o sa te mai simti atat de vinovata sa mananci, n-o sa mai fii atat de deprimata ..., n-o sa mai preferi sa te deteriorezi, o sa-ti mai reduca anxietatea...
Persoana dinainte de tratament isi doreste, de multe ori, sa moara; dupa tratament in general isi doreste sa traiasca :)
Ma crezi ca asta e tot, sincer si fara nici o incercare de manipulare?
Ce incerc eu sa-ti spun e ca nimeni nu-si propune mai mult decat reechilibrarea unor functii organice si psihice adanc afectate.
Iar oamenii reactioneaza la tratament mai bine sau mai putin bine: unii se echilibreaza mai incet, altii mai rapid, unii se vindeca definitiv, pentru altii e o problema cronica.
Dar ideea de baza e ca niciodata nu strica sa incerci, pentru ca sa traiesti asa e un cosmar.

Dar ce zici de tratament doar psihologic? Trebuie doar sa gasesti un psiholog/psihoterapeut cu experienta in bolile de alimentatie.

Esti de acord ca psihoterapia nu ingrasa?

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Mar Mai 10, 2011 4:52 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus

MesajScris: Lun Noi 01, 2010 10:49 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Buna, Miruna. Ideea cu tratamentul e urmatoarea:
Tratamentul se da pentru o boala ce are ca urmari (in cazul anorexiei cel putin) scaderea severa in greutate, deteriorarea fizica, de multe ori irecuperabila, si o deteriorare a functiilor psihice, adica depresie, izolare, disparitia poftei de viata.
Tratamentul trateaza cauza acestei boli, care este un dezechilibru in chimia receptorilor "placerii" si "recompensarii" adica a serotoninei, dopaminei si altora. Ca urmare, se presupune ca in urma tratamentului n-o sa te mai simti atat de presata sa scazi in greutate, n-o sa te mai simti atat de vinovata sa mananci, n-o sa mai fii atat de deprimata ..., n-o sa mai preferi sa te deteriorezi, o sa-ti mai reduca anxietatea...
Persoana dinainte de tratament isi doreste, de multe ori, sa moara; dupa tratament in general isi doreste sa traiasca :)
Ma crezi ca asta e tot, sincer si fara nici o incercare de manipulare?
Ce incerc eu sa-ti spun e ca nimeni nu-si propune mai mult decat reechilibrarea unor functii organice si psihice adanc afectate.
Iar oamenii reactioneaza la tratament mai bine sau mai putin bine: unii se echilibreaza mai incet, altii mai rapid, unii se vindeca definitiv, pentru altii e o probleba cronica.
Dar ideea de baza e ca niciodata nu strica sa incerci, pentru ca sa traiesti asa e un cosmar.

Dar ce zici de tratament doar psihologic? Trebuie doar sa gasesti un psiholog/psihoterapeut cu experienta in bolile de alimentatie.

nu pot sa nu fiu de accord cu dumneavoastra!aveti dreptate 100% numai ca ideea acestuia o intelegem ulterior (daca suntem dispusi sa il urmam), rezultatele tratamentului le observam doar dupa ce-l incepem. inainte este doar intrebarea "ma voi ingrasa"? :)

Sus

MesajScris: Lun Noi 01, 2010 11:10 pm 
Neconectat

Obsesia pentru silueta se incearca si ea sa fie "targhetata" prin tratament. Nu intotdeauna reuseste. Din ce am citit si observat pana acum, anorexicii vor avea silueta toata viata lor, pentru ca ramane aceasta alerta la ingrasare.
Ai citit despre dismorfofobia corporala, care e un semn definitoriu pentru anorexie (persoana cu anorexie se vede mai grasa decat e, chiar si cand e slaba-moarta). Adica e foarte probabil ca tu sa te vezi mai "plina" decat esti in realitate. Deci, o veste buna: esti deja mai slaba decat crezi ;)

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mie Noi 03, 2010 9:47 pm 
Neconectat

Citat:
rezultatele tratamentului le observam doar dupa ce-l incepem. inainte este doar intrebarea "ma voi ingrasa"? :)

Buna, Miruna, eu pot sa-ti spun ca am facut chestia cu peretele (descrisa la topicul Anorexia) si desenul de pe perete arata super :lol: . Asta ma ajuta din cand in cand cand mai am probleme cu felul in care ma vad :mrgreen:
Poate sa fie greu, mi se mai intampla sa mi se spuna ca arat foarte bine, iar eu sa ma gandesc ca arat grasa :cry: Atunci ma uit la peretele meu 8-)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]