Acum este Sâm Noi 18, 2017 5:33 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "Pot sa ma vindec singura?"
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 6:08 pm 
Neconectat

Una dintre cele mai frecvente intrebari, dupa cea cu "tratamentul ingrasa?", este, cred, aceasta: "pot sa ma vindec singur/singura?". Prima oara cand am auzit intrebarea, acum mai bine de 2 ani, gandeam destul de categoric ca NU. In definitiv, anorexia e o boala egosintonica (adica cel care o are nu se considera propriu-zis bolnav, iar anorexia e privita mai degraba ca o realizare, ca self-control si de aici rezulta un comportament foarte ambitios si competitiv), iar bulimia e o boala ego-alienanta, in care cei care o au sunt extrem de rusinati si coplesiti de simptomele bolii, se autoinvinovatesc si ca urmare ascund tot ce tine de boala cat mai mult timp. Si atunci, ma gandeam, cum sa poti sa te vindeci singur, cand ba iti indragesti boala, ba o ascunzi la extrem?
Prima oara cand mi-am pus serios la indoiala convingerile legate de acest subiect a fost cand aceasta intrebare a fost pusa de altcineva chiar in cabinet, iar raspunsul d-nei doctor a fost, spre surpriza (si chiar indignarea mea ;;) ): "Sigur, de ce nu?". Am fost chiar perplexata de aceasta posibilitate, si am inceput sa meditez mai mult asupra intrebarii - si raspunsului.
Raspunsul venea cu completari. Sigur, vindecarea e intotdeauna posibila intr-o multitudine de eventualitati, si chiar nu avem dreptul sa negam sansa vindecarii, ea exista in orice situatie.
Dar exista cateva "secrete ale succesului", lucruri foarte importante fara de care iesirea din labirintul unei boli de alimentatie e dificil de imaginat, si pe care fetele (pe forum sau in diverse intalniri) mi le-au evidentiat de-a lungul timpului: dorinta de vindecare, acceptarea ajutorului si "ochii la tinta".
Daca pentru cei/cele sub 18 ani care fac tratament sub supravegherea parintilor aceste "ingrediente de succes" nu sunt neaparat necesare la inceput, ci vin in timp, prin psihoterapii si cu sustinerea consecventa a adultilor din jur, in schimb pentru cei/cele care fac incercarea singuri acestea sunt mult mai importante. Le-as lua la rand la "disecat":
Dorinta de vindecare pare sa fie un sentiment complex si nu intotdeauna usor de obtinut. Pentru cineva care a fost bolnav de, sa zicem, gripa, pare evident: clar vrei sa te faci bine, cui ii place sa fie bolnav? Dar am auzit - nu odata - persoane bolnave de o boala de alimentatie zicand ca isi iubesc boala, ca isi doresc sa scape de distrugerile fizice aduse de boala, dar nu de boala in sine. Am mai auzit pe cineva spunand ca singura solutie pe care o vede ca sa-si doreasca sa scape de boala e sa ajunga atat de jos, atat de rau, incat sa nu aiba alta solutie decat sa se faca bine, sa nu aiba incotro decat sa inceapa sa vrea sa se vindece. Deci, dorinta pare sa fie, cel putin in anumite situatii, un lucru greu de obtinut, o munca grea, mai degraba decat un sentiment firesc. Dar, acolo unde exista, e premisa cea mai importanta pentru succes.
Acceptarea ajutorului cred ca inseamna deschiderea catre confidente si lasarea adevarului in privinta bolii de alimentatie sa fie cunoscut si de catre cineva din exterior, si actiunile constiente de "triere" a persoanelor din jur: apropierea de persoane care te apreciaza, care te accepta asa cum esti, care te lauda pentru calitatile tale si nu te critica pentru defecte, care isi manifesta prietenia sau dragostea pentru persoana ta, cu defecte si calitati (in definitiv, cine nu e un amestec de defecte si calitati? cine nu are si bine si rau in el? Nu suntem toti asa?). Daca reusesti sa elimini din viata ta sau cel putin sa ignori acele persoane care "te pun jos" cu fiecare ocazie si care nu reusesc sa te sustina in eforturile tale, atunci esti pe drumul cel bun. Daca aduci in viata ta acele persoane care iti apreciaza eforturile si care te vor sprijini in vindecare (IN VINDECARE, nu in diete!), acele persoane optimiste care sa doreasca sa te sprijine atunci cand esti in depresie - atunci esti ok si ai cele mai bune sanse! Si cred ca tot la categoria acceptarii ajutorului intra si informarea in directia vindecarii; adica strangerea de informatii utile despre boala, despre tratarea ei si observarea exemplelor de reusita.
"Ochii la tinta" inseamna pentru mine, cel putin, concentrarea pe scop, inseamna sa selectezi din multitudinea de posibilitati de actiune pe acelea care te ajuta sa te vindeci. Daca nu stii ce sa faci, sa te intrebi: "ce m-ar ajuta in vindecare?" si sa cauti raspunsul care te duce un pas mai departe in iesirea din cercul vicios al bolii. Daca te intrebi: "sa ma cantaresc azi?", atunci sa-ti pui si intrebarea: "o sa-mi faca bine sau o sa ma impiedice sa ma tin de planul de masa sanatos?". Daca ai un binge si simti nevoia sa te infometezi dupa, sa te intrebi daca asta te ajuta sa te mentii pe drumul propus de vindecare sau o sa te impinga in vechiul ciclu de binge/restrictie? Adica, pe scurt, atunci cand ai probleme, sa selectezi din multitudinea de posibilitati de actiune pe acelea care raspund la intrebarea "Ce ma ajuta sa ma vindec?", NU la intrebarea "Ce ma ajuta sa slabesc?".
Si cred ca ar trebui sa adaug la aceste ingrediente si o doza de realism: acceptarea faptului ca drumul nu e liniar, ci ca pot fi si "caderi", sau insuccese... dar daca in linii mari doresti sa te vindeci, ai sustinere si pastrezi ochii pe tinta, atunci e super! Si nu trebuie sa aduci aceste ingrediente in viata ta intr-o zi, ci sa incepi cu dorinta de vindecare si sa lucrezi, putin cate putin, la sustinere si vointa. Lucruri cum ar fi creearea unui plan de masa sanatos (eventual cu ajutorul unui nutritionist), notarea intr-un jurnal a lucrurilor si gandurilor de peste zi, adaugarea printre alimentele "permise" si a cate unui ingredient "nepermis", din cand in cand, iesirea in compania prietenilor in oras pentru distractie, o activitate placuta in echipa (nu in singuratate!), cultivarea unui hobby, pot fi de mare ajutor pe termen lung.
Oricum, vindecarea de o boala de alimentatie este intotdeauna o reusita personala, pentru ca lupta e pana la urma individuala, are loc in interiorul fiecaruia si sustinerea din exterior nu inseamna ca meritul e al altcuiva.
Vreti sa incepem o lista cu ce activitati credeti ca "merg" in auto-ajutorare? S-ar putea dovedi o lista utila.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Mar Apr 17, 2012 6:44 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: "Pot sa ma vindec singura?"
MesajScris: Mar Apr 17, 2012 6:27 pm 
Neconectat

Personal, chiar nu cred ca o persoana se poate vindeca singura...la mine nu a mers de nici o cluloare...puteam sa "ignor" problema, sa zic ca sunt vindecata, sa ma mint ca sunt vindecata si sa fiu in aceeasi stare sau chiar mai rau.

Insa, ce m-a ajutat pe mine cu frica de ingrasare si depresia si tot tacamul de ganduri negre care imi "valsau" prin constient ora de ora au fost cateva lucruri simple, usor de facut.
In primul rand, am luat o foaie simpla A4 pe care am scris 3 lucruri pozitive despre CORPUL MEU, chiar daca NU le credeam. Lucruri de genu', am abdomen plat, am talie mica, etc. (nu conteaza daca tu crezi exact invers...) si pe care am decorat-o cu lucruri care imi plac si am pus-o in fata oglinzii ca sa o vad zilnic.
Un alt lucru care m-a ajutata a fost sa constientizez ca am dismorfo-fobie corporala folosind un perete alb la care o puneam pe maica-mea sa imi masoare abdomenul folosind o rigla si facand 2 semne,cate 1 la fiecare capat ale taliei mele, in timp ce eu stateam in profil. Adica sa pot observa si eu cum aratam in realitate folosind niste repere.
Cam atat pot sa adaug la lista mea... daca imi mai vine ceva prin cap o sa va anunt ;)
Succes! :-BD :YMPEACE:

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2012 7:41 pm 
Neconectat

Pe asta mi-a spus-o cineva "din public" - pentru evitarea unui binge/purge:
- scrie motivele pentru care simti acum nevoia unui binge/purge si citeste-le cu ocazia urmatoare. O sa fii surprinsa de motivele zilei de dinainte si de cat de diferite ar putea fi de cele din ziua de azi, de cat de diferit te simti. Si in plus, daca reusesti sa rezisti, vei fi foarte mandra si fericita ca ai invins "tentatia". Si cred ca asa ar fi o buna metoda de a evidentia in cele din urma motivele profunde care declanseaza dorinta de binge/purge.

(PS: hai, va rog, scrieti si cei care cititi, pentru ceilalti; ajutati si voi, aveti sigur o sugestie buna pe undeva!)

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2012 7:44 pm 
Neconectat

Fa-ti o lista cu lucruri pe care vrei sa le faci sau pe care ti le doresti si cand simti nevoia sa ai un binge/purge forteaza-te sa faci in loc un lucru de pe lista.

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2012 7:52 pm 
Neconectat

eu cred ca este posibil sa te faci bine singura. chiar am un exemplu foarte bun, al unei prietene care s-a facut bine singura. a fost greu si a avut nevoie de multa ambitie, putere si rabdare, insa a reusit. important e sa vrei sa te faci bine, sa iti doresti si sa nu abandonezi atunci cand apar inevitabilele recaderi.
cred ca e mai posibil sa te faci bine singura atunci cand ai bulimie decat anorexie, pentru ca intr-adevar, unele fete isi iubesc anorexia, pentru ca le face sa arate bine, sa fie slabe, insa nu cred ca am auzit vreo fata sa-si iubeasca bulimia. pentru ca bulimia nu te face slaba, in cele din urma te face grasa, umflata si nefericita.
primul pas e sa renunti la toate ideile preconcepute pe care le avem despre mancare, si sa ne depasim frica pentru anumite alimente incepand sa le integram incet in alimentatia noastra zilnica, si astfel trece si sentimentul de panica. un ghid foarte bun pentru cum trebuie sa arate o alimentatie echilibrata se gaseste pe siteul clinicii mayo, plus o gramada de informatii despre un stil de viata sanatos si cum sa slabesti intr-un mod sanatos: http://www.mayoclinic.com/health/HealthyLivingIndex/HealthyLivingIndex Este cel mai important sa mananci suficient, 3 mese si 2 gustari- sa iti functioneze creierul si sa te poti concentra bine la recuperare :D
apoi trebuie sa incerci sa te impaci cu tine si sa te cunosti (eu mai am de munca aici). poate fi de ajutor un fel de jurnal in care sa notezi ce simti, ce te face sa te simti rau sau bine, ce e triggering etc. apoi te poti recompensa pentru o zi buna lipind o inimioara/ fluturas ceva pe o tabla/ un sistem de recompense- stiu ca suna cam infantil insa cand vezi ca se aduna inimioarele si ai dovada vizuala ca faci progrese...te simti un pic mai bine. La fel de bine este pe un calendar sa iti notezi zilele bune si cele mai putin bune si sa vezi cate zile bune si cate rele ai pe parcursul unei luni, acest lucru te va ajuta sa te straduiesti mai mult sa incercuiesti cat mai multe zile bune.
e foarte important sa citesti despre boala ta, sa ii intelegi mecanismele si cum te poti debarasa de gandurile si comportamentele specifice bolii. o carte foarte buna pe care o recomand tutror, cu orice problema alimentara este: "LIfe without ED"de Jenny Schaefer- in ea se recomnda desprinderea personalitatii si gandurlor tale de cele a lui ED (boala ta/ Eating Disroder), se gasesc in ea multe lucruri interesante si e scrisa de o femeie care a trecut prin asa ceva.
alta carte foarte buna, dedicata bulimiei de data asta este "Overcoming your Eating Disorder" de W. Stewart Agras si Robin F Apple- in ea se propune metoda cognitiv-comportamentala si contine multe exercitii care pot fi de ajutor. Ar mai fi si cartea "Beating your Eating Disorder"- am uitat de cine e scrisa. Cred ca puteti gasi aceste carti pe internet gratis sau pot fi comandate de pe net.
Am gasit unele filmulete interesant chiar si pe youtube (pentru bulimie) : http://www.youtube.com/user/YourBulimiaRecovery/videos
Alte materiale pentru terapie foarte bune gasiti si aici: http://www.getselfhelp.co.uk/freedownloads.htm

Cam atat...pentru acum...special thanks to Adiva pentru ca ea mi-a aratat calea cea buna, m-a ajutat si inca ma ajuta si ii sunt foarte foarte recunoscatoare.
cel mai important e sa aveti rabdare si sa fiti perseverente. pt ca se poate
NEVER GIVE UP! :d

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2012 8:01 pm 
Neconectat

Uau, ce fata curajoasa - cea cu video-urile! M-am apucat sa le urmaresc. Excelente surse! @};-

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2012 8:01 pm 
Neconectat

si inca ceva foarte intersantde citit:

1. Reject the Diet Mentality Throw out the diet books and magazine
articles that offer you false hope of losing weight quickly, easily, and
permanently. Get angry at the lies that have led you to feel as if you
were a failure every time a new diet stopped working and you gained back
all of the weight. If you allow even one small hope to linger that a new
and better diet might be lurking around the corner, it will prevent you
from being free to rediscover Intuitive Eating.

2. Honor Your Hunger Keep your body biologically fed with adequate
energy and carbohydrates. Otherwise you can trigger a primal drive to
overeat. Once you reach the moment of excessive hunger, all intentions
of moderate, conscious eating are fleeting and irrelevant. Learning to
honor this first biological signal sets the stage for re-building trust
with yourself and food.

3. Make Peace with Food Call a truce, stop the food fight! Give
yourself unconditional permission to eat. If you tell yourself that you
can't or shouldn't have a particular food, it can lead to intense
feelings of deprivation that build into uncontrollable cravings and,
often, bingeing When you finally “give-in” to your forbidden food,
eating will be experienced with such intensity, it usually results in
Last Supper overeating, and overwhelming guilt.

4. Challenge the Food Police .Scream a loud "NO" to thoughts in your
head that declare you're "good" for eating under 1000 calories or "bad"
because you ate a piece of chocolate cake. The Food Police monitor the
unreasonable rules that dieting has created . The police station is
housed deep in your psyche, and its loud speaker shouts negative barbs,
hopeless phrases, and guilt-provoking indictments. Chasing the Food
Police away is a critical step in returning to Intuitive Eating.

5. Respect Your Fullness Listen for the body signals that tell you that
you are no longer hungry. Observe the signs that show that you're
comfortably full. Pause in the middle of a meal or food and ask yourself
how the food tastes, and what is your current fullness level?

6. Discover the Satisfaction Factor The Japanese have the wisdom to
promote pleasure as one of their goals of healthy living In our fury to
be thin and healthy, we often overlook one of the most basic gifts of
existence--the pleasure and satisfaction that can be found in the eating
experience. When you eat what you really want, in an environment that is
inviting and conducive, the pleasure you derive will be a powerful force
in helping you feel satisfied and content. By providing this experience
for yourself, you will find that it takes much less food to decide
you've had "enough".

7. Honor Your Feelings Without Using Food Find ways to comfort ,
nurture, distract, and resolve your issues without using food. Anxiety,
loneliness, boredom, anger are emotions we all experience throughout
life. Each has its own trigger, and each has its own appeasement. Food
won't fix any of these feelings. It may comfort for the short term,
distract from the pain, or even numb you into a food hangover. But food
won't solve the problem. If anything, eating for an emotional hunger
will only make you feel worse in the long run. You'll ultimately have to
deal with the source of the emotion, as well as the discomfort of
overeating.

8. Respect Your Body Accept your genetic blueprint. Just as a person
with a shoe size of eight would not expect to realistically squeeze into
a size six, it is equally as futile (and uncomfortable) to have the same
expectation with body size. But mostly, respect your body, so you can
feel better about who you are. It's hard to reject the diet mentality if
you are unrealistic and overly critical about your body shape.

9. Exercise--Feel the Difference Forget militant exercise. Just get
active and feel the difference. Shift your focus to how it feels to move
your body, rather than the calorie burning effect of exercise. If you
focus on how you feel from working out, such as energized, it can make
the difference between rolling out of bed for a brisk morning walk or
hitting the snooze alarm. If when you wake up, your only goal is to lose
weight, it's usually not a motivating factor in that moment of time.

10 Honor Your Health--Gentle Nutrition Make food choices that honor
your health and tastebuds while making you feel well. Remember that you
don't have to eat a perfect diet to be healthy. You will not suddenly
get a nutrient deficiency or gain weight from one snack, one meal, or
one day of eating. It's what you eat consistently over time that
matters, progress not perfection is what counts.

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 11:03 am 
Neconectat

Cred ca in primul rand e importanta si evaluarea unui medic psihiatru - si la inceput e vital tratamentul medicamentos pentru stabilitatea emotionala si apoi ne putem face un plan de atac .

- nu cred ca e suficient sa vrei sa te faci bine , ci sa ti stabilesti de la inceput pentru ce sau pentru cine vrei sa o faci - in cazul meu , ma saturasem sa fiu o problema cu probleme si da , mi-am spus ca daca ma insanatosesc si corpul meu va reveni la o forma undeva intre ce visam eu si posibilitatile lui genetice .

- m-am pus ''pe treaba'' la propriu si am inceput sa mi gatesc combinatii de legume la inceput si apoi lucruri complexe iar acum recunosc ca ador sa gatesc , sa mananc ce imi gatesc , ador sa mananc .. da , se poate sa ajungi sa faci pace cu mancarea , sa nu o consideri dusman ... mancarea ne etse data sa traim , de ce sa ne sperie ... de ce sa punem etichete ''painea ingrasa''... eu am invatat ca respectarea portiei corecte la masa e secretul unei mese echilibrate , cu aportul nutritiv suficient incat sa avem energie - pentru asta mancam , nu ?

- si mai ales sa ti invingi temerile - sa introduci cate ceva din tot ce iti este frica , fie ca e vorba un aliment , sau situatie - de ex . iesitul in anumite locuri etc .

- sa nu ti fie frica de foame sau de pofte - senzatia de foame este aliata noastra ... e simplu , daca nu mancam murim , daca ne este foame mancam . Cu poftele este mai greutz pentru de e dificil de determinat de ce anume simtim pofta respectiva - la noi cel mai frecvent motiv este restrictionarea ... si dandu ne voie sa mancam orice , inclusiv alimentele favorite dintr un binge , dar in cantitate rezonabila ca si snack , intre mese ... ar fi suficient .

- sa nu te sperii cand ai zile cand mananci mai mult ... asa cum vei avea zile cand efectiv nu ai pofta de mancare sau ti e rau si mananci mai putin - ambele situatii sunt ff normale .

- sa incerci sa vezi ce se ascunde in spatele acesei boli , ce comportamente , ce convingeri te fac sa apelezi automat la mancat compulsiv de exemplu - perfectionismul si cu exercitii ajungi sa l controlezi .

- la inceput sa ai mai multa incredere in cei din jur decat in tine , pentru ca perspectiva noastra nu e deloc , chiar deloc relevanta .

- sa dormi si sa ai grija de tine , sa ti tratezi corpul ca pe copilasul tau , pentru ca e tot ce avem si pentru ca nu are nicio vina pentru tot ce se petrece in capul nostru .

- sa accepti ca ai o boala si ca de EA trebuie sa scapi , ea e responsabila pentru drama ta si nu esti TU vinovata ca o ai - in fond , nu hulim pe nimeni care are o malformatie , nu ?

- sa iti accepti gandurile si ca sunt ale tale , ca nu vor disparea curand ... dar le poti remarca si apoi decide ce faci cu ele .... ''Sunt o vaca'' ... ok ,remarcam gandul apoi il etichetam ca fiind RAU , un norisor de ploaie , acceptam ca va sta o vreme la noi in cap , dar va trece ... il lasam sa treaca si nu facem nimic . si daca viitoare cand apare ... AHHH e gandul ala .. stiu ce am de facut .

- sa ti gasesti preocupari noi si sa ceri ajutorul cand esti intr o pasa proasta .

Sunt multe coping tips ... sper sa fie de folos cumva .

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 11:20 am 
Neconectat

.... si rabdare !! ... pentru ca re-educarea si redobandirea autocontrolului necesita timp ... si mai ales corpul are nevoie sa stabilitate pentru a-si reveni la normal , asa ca sa nu renuntati , nici sa va descurajati pentru ca in final va asteapta un stil de viata nou , sanatos ... nu alta dieta , nu restrictionare , o viata noua .

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 12:27 pm 
Neconectat

Foarte tare!! :-BD multumim mult pentru postare!!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]