Acum este Vin Noi 24, 2017 7:24 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "Pot sa ma vindec singura?"
MesajScris: Mie Apr 18, 2012 12:44 pm 
Neconectat

Super, Adiva, se vede ca scrii din experienta! Sa mai scrii! Si sa ne dai si retete, te rog frumos! Orice ajutor, mai ales unul venit din experienta directa, e super-primit.
Iar citatul asta: "progress not perfection is what counts." ar trebui pus in semnatura :-)
M-am uitat aseara la tipa cu bulimia recovery si am invatat 2 lucruri, in principal: ca a facut totusi 7 luni de terapie si ca e fata desteapta si castiga bani acum de pe urma a ce a invatat! Bravo ei! :)) Asa arata probabil o recuperare totala! Chiar mi-a placut si astept cu mare bucurie sa vad mai multi facand la fel.
De site-ul getselfhelp chiar nu stiam, cred ca e o resursa buna daca ai un pic de experienta in a folosi astfel de ajutor, adica mai intai sub indrumare terapeutica. O sa zabovesc mai mult pe el, sunt dornica sa ma "lipesc" de ceva util :d . Ati folosit ceva de acolo? Daca da, ce vi s-a parut mai bun?
Edit: sunt foarte meticulosi cei de la getselfhelp, au si un jurnal de masa http://www.getselfhelp.co.uk/docs/FoodDiary.pdf. Si mi-a placut foarte tare si self-help-ul pentru cancer, metoda vizualizarii cred ca merge si in constientizarea functionarii propriului corp, noi am folosit-o (cum functioneaza musculatura in timpul exercitiilor, cum ne mentinem echilibrul in timp ce mergem, cum ne ajuta sa facem lucruri de zi cu zi, cum respiram cu ajutorul muschilor partii superioare a corpului), cu avantaje in diminuarea imaginii corporale distorsionate, in constientizarea a ce realizeaza corpul nostru zi de zi pentru noi, cum ne ajuta in lucrurile care ne sunt utile sau care ne plac, cum ne sustine; e tot un fel de mindfulness technique...foarte bun materialul, cred eu. Mai postati, ca postati bine!

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 1:31 pm 
Neconectat

:-)

Da , si eu am avut o super surpriza cand am dat peste site... am vrut doar sa gasesc un worksheet cu self esteem si cand colo am dat peste o ''comoara'' fiindca multe dintre ele le am folosit si cand mergeam la psiholog si pot si folosite extraordinar ca si program de auto-ajutor :-D... so win-win :-D

Luna viitoare voi mai face rost de carti ce nu se gasesc pe la noi si i le voi da Irinei sa le share-uiasca cu restul grupului si ma bucur enorm ca e folositor site-ul .

O carte in romana totusi care se gaseste la Editura nemira si pe care o recomand este ''101 trucuri pentru o silueta perfecta '' de Mimi Spencer .... stiu ca pare suuuuper ciudat dupa titlu , dar PROMIT ca nu este o carte despre slabit , sunt ff multe sfaturi utile despre cum sa iti schimbi relatia cu mancarea , sa intelegi de ce dietele nu dau rezultate si mai ales de ce e vital sa ne tratam trupul cu respect . E aproximativ 40 lei si se gaseste fie online fie am vazut ca au stand in mall Afi .

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 1:58 pm 
Neconectat

Ar fi bun un fond de carte, o bibliotecutza cu resurse (online si pe hartie), e unul dintre dezideratele noastre pe termen mediu, ma bucur mult de astfel de sugestii. Lunna face o baza de date cu titluri si link-uri si incet-incet sper sa o putem completa. Lunna, iei tu titlul asta si-l pui pe lista pentru biblioteca? Si link-ul http://www.getselfhelp.co.uk/freedownloads.htm la fel, merita pastrat si dat mai departe.

Edit: Ce sa-i fac, am dat cu Google si uite ce am gasit, la botul calului:

http://www.penguin.ca/static/pdf/previe ... gs_Ch1.pdf

:d

Multe stelute, fetelor! (*) (*) (*)

Edit 2: dar la Nemira e numai 28 de lei, asa ca merge! http://www.nemira.ro/bonton/101-trucuri ... ecta--1738 Sa nu fim zgarciti cu scriitorii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 2:26 pm 
Neconectat

:))
Citat:
don’t read too much into your mood swings. Read
Shakespeare, instead.

Of! Hai ca m-am veselit.
(...citesc in diagonala din cartea de mai sus, foarte placuta, si foarte de bun-simt; sper ca traducerea e la fel de buna)

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 2:43 pm 
Neconectat

..si pentru ca e o carte cu accente feministe si cu un capitol dedicat atentiei la manipularea psihicului nostru prin imagini media, pun aici un link catre un film al d-nei Jean Kilbourne: Killing Us Softly 4 - Advertising's Image of Women. A fost si este inca o sursa de inspiratie pentru mine.
http://www.mediaed.org/cgi-bin/commerce ... eview.html

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 3:03 pm 
Neconectat

:)) Albert Einstein school of dressing. (He kept seven identical suits in the closet and wore them in strict rotation, thus allowing his brain to settle on more taxing topics than whether his pants made his butt look big.) Ce idee...geniala - cum altfel! Trebuie sa-mi cumpar 7 rochii si s-o incerc :d

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 3:41 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Ar fi bun un fond de carte, o bibliotecutza cu resurse (online si pe hartie), e unul dintre dezideratele noastre pe termen mediu, ma bucur mult de astfel de sugestii. Lunna face o baza de date cu titluri si link-uri si incet-incet sper sa o putem completa. Lunna, iei tu titlul asta si-l pui pe lista pentru biblioteca? Si link-ul http://www.getselfhelp.co.uk/freedownloads.htm la fel, merita pastrat si dat mai departe.

Edit: Ce sa-i fac, am dat cu Google si uite ce am gasit, la botul calului:

http://www.penguin.ca/static/pdf/previe ... gs_Ch1.pdf

:d

Multe stelute, fetelor! (*) (*) (*)

Edit 2: dar la Nemira e numai 28 de lei, asa ca merge! http://www.nemira.ro/bonton/101-trucuri ... ecta--1738 Sa nu fim zgarciti cu scriitorii.

imi cer scuze dar...nu mai stiu daca am zis ca eu ma voi ocupa d biblioteca :-p nu stiu daca gasesc timp sa fac asta...plus ca nu prea sunt eu cu organizarea (adica sunt foooarte imprastiata :)) )

Sus

MesajScris: Mie Apr 18, 2012 4:01 pm 
Neconectat

Pai atunci se ofera cineva?

Sus

MesajScris: Vin Apr 20, 2012 9:38 am 
Neconectat

Ma ofer eu ... dar sa mi spuneti , va rog , unde trebuie sa i dau ''browse'' sau trimitere catre vreun link .. sau link-uri . I love sharing :-D

Sus

MesajScris: Vin Apr 20, 2012 6:08 pm 
Neconectat

Excelent, iti multumesc ca te oferi! Am sa spun din capul locului ca absolut oricine e binevenit sa contribuie la fondul nostru viitor de carte (deschizator de drum e Lunna, care mi-a trimis acum mai mult timp un pdf, dar nu pot sa-l pun la vedere ca ... nu se poate :d ).
Acest fond de carte se vrea a fi constituit din carti reale si virtuale, pe care sa le punem la dispozitia cui vrea sa se mai instruiasca. Deci, nu e vorba de un topic cu link-uri utile, ci de lecturi in toata regula.
Vreau sa cumpar si cartea indicata de tine, mi-a placut mult preview-ul in engleza, si va face parte din acest fond viitor. "Bibliotecara" trebuie sa faca o baza de date cu lecturi utile, pe care fie le achizitionam, fie le downloadam (daca e posibil) si le punem online, in site si aici, in forum. Adiva, poti sa deschizi tu la Materiale utile aceasta "biblioteca", deocamdata sub forma unei liste de lecturi recomandate, deocamdata cu link fie catre cartea de cumparat (de unde e, de pe siteuri-librarii romanesti sau straine), fie catre download. Eu as dori ca pe masura ce avem carti reale sa le punem la dispozitia cui vrea sa le imprumute (poate pe baza de garantie, nu stiu)...sper sa le primim inapoi, ca sa le dam mai departe ;;) .
D-na doctor are o carte foarte recenta, luata anul trecut cu ocazia unui congres de boli de alimentatie, am citit-o si o sa aterizeze si ea la imprumuturi, cred :d
E in engleza, dar am apucat la un moment dat sa traduc inceputul, din care dau un pic: "Fiind acum a 3-a cea mai comuna afectiune la adolescente (Fischer et al., 1995), depasita numai de diabet si astm, BA au devenit o problema majora de sanatate publica, afectand din ce in ce mai mult femeile de toate varstele. Astazi sunt prezente in fiecare strat al culturii americane si, datorita impactului globalizarii, in mai mult de 40 de tari pretutindeni (Gordon, 2001). Aceasta crestere exponentiala a unei boli ce afecteaza atat de disproportionat cu precadere femeile trebuie sa-si aiba originile la intersectia culturii cu determinarea sexuala, pentru ca, evident, nu am avut de-a face cu o mutatie genetica recenta globala. Dar imaginile vehiculate in toata media, cu trupuri feminine perfecte, ca si noile responsabilitati ale femeii, au devenit globale. Accesul crescut la educatie si implicarea fara precedent la locul de munca au transformat dramatic rolul social al femeii, iar schimbarile tehnologice si comerciale au universalizat o cultura consumerista puternica, insotita de asteptari marite privind frumusetea si aparenta (Gordon, 2001). Pe masura ce schimbarile sociale s-au accelerat, multe femei cauta siguranta si putere prin controlul propriului corp (Maine & Kelly, 2005)." E asaaaa... stiintifica. O frumusete! ;;)
Deci, ce ai de facut e sa te pui pe cautat titluri (ideal ar fi sa citesti un preview inainte de a recomanda) si, poate, cu noroc, carti de downloadat (aici e un subiect sensibil, din cauza copyryght-ului: se poate pune link catre locul unde se gaseste postata cartea, dar nu se poate copia si pune cartea aici).
Spor la cautat!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]