Acum este Lun Dec 11, 2017 11:43 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Am nevoie de sfaturi
MesajScris: Mie Mai 16, 2012 10:08 pm 
Neconectat

Acum ca am inceput tratamentul, incep sa ma simt mai bine si sa scap de gandul ala obsesiv ca trebuie sa mananc mult la o masa( de parca s-ar termina mancarea de pe pamant pana la urmatoarea).As mai avea totusi o problema pe care nu reusesc sa o rezolv. Acum imi iau mai multa mancare la facultate ca sa nu mi se mai faca foame si mananc in fiecare pauza cate putin(daca imi trebuie).Dar atunci cand ajung acasa, desi nu prea imi e foame, mananc prea mult mai ales pentru ora aia (6-7) si foarte repede-ca o disperata :)) (cand mananc incet imi e foarte bine si parca ma satur mai repede). Pana acum am reusit sa ma opresc la timp(am fost cuminte in ultima vreme), dar imi e teama ca odata n-o sa ma pot opri si o s-o iau iar de la capat. Acum nu ma mai infometez, nu ma mai gandesc la slabit(desi cateodata ma mai apuca si pe mine :)) ) vreau sa ma fac bine, dar simt ca profit un pic de asta ca sa manac mai tot ce vreau. Sunt zile cand mananc relaxata si fara sa imi doresc sa mananc mult si altele cand ma straduiesc mult sa evit sa ma indop si,da, reusesc, dar as vrea sa imi fie mai usor. Oricum, acum ma intereseaza sa scap de problema cu mancatul excesiv(nu inseamna cantitati industriale,ci doar atat cat sa imi provoace un mic discomfort si sa ma simt un pic cam prea plina) atunci cand ma intorc de la fac.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Am nevoie de sfaturi
MesajScris: Joi Mai 17, 2012 12:35 am 
Neconectat

Mi se pare ca te descurci foarte bine. Probabil ca inca nu s-au reglat perfect apetitul, metabolismul... Dar oricum, orele 6-7 dupa-amiaza sunt foarte bune pentru masa de seara, e chiar devreme si ai timp sa iei si o gustare inainte de culcare. In timp se vor regla lucrurile, va fi mai usor. Cred ca elementul esential, asadar, e timpul - cu rabdarea se trece marea.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 10:19 am 
Neconectat

In primul rand felicitari . Din cate citesc esti destul de ''avansata'' in recuperare :-) si ai o atitudine profi ;-)

N ai scris daca iei micul dejun - eu pledez pt un mic dejun consistent fiindca iti regleaza f mult apetitul pe parcursul zilei . Apoi , eu daca as fi in locul tau asa face asa ... As manca dimineata o masa compusa din carbohidrati complecsi si proteine si un fruct suficient pt 3 - 4 ore . Apoi , as lua o gustare gen iaurt cu o fruct , de exemplu - oricum tot o combinatie de proteine ca sa ti tina de foame - un fruct simplu s ar putea sa ti provoace si mai mult apetitul .... apoi pt pranz sigur mi as face ceva gen ceva carnita sau branza intr o lipie cu ceva salata si legume , fie mi as face pe gratar ceva legume si mi as lua in caserola ceva pregatit - eu sincer cand plec in excursii de exemplu .. imi fac dovlecei si vinete pe grill , si separat o budinca din lapte cu gris intr o caserola draguta :-D ... sau cel mai simplu , 2 - 3 felii de paine cu mozzarella si rosii ... oricum carbohidrati pt energie si proteine pt satietate . Asa ... apoi , dupa alte 3 - 4 ore as mai lua un fruct ca si gustare si deja se face 6 - 7 cand ajung acasa si pot lua cina fara sa am o foame de lup .

Si desigur , daca iei cina la 6 - 7 , e bine ca inainte de culcare sa mai iei ceva .. un iaurtel cu miere sau o cana de lapte ( ca mine :-D) ... sau 1 felie de paine unsa cu branza sau gem ...

EU cred ca e bine sa te simti satula dupa fiecare masa , sa existe factorul satisfactie ... ca daca simti ca ai mancat dar lipseste ceva ... iti va sta pofta sau gandul la acel ceva toata ziua ...

Si ... mananca ce ti place .... nu trb sa fie cine stie de cereale minune , scumpeturi si asa mai departe ... in numele sanatatii ... mananca ce ai in frigider , ca sa ramai flexibila si sa fim ca si ceilalti din nou .

Eu ieri de exemplu , aveam paste integrale - dar mi-era pofta rau de tot de paine alba mai ales ca venise un coleg cu paine crocanta si rumenita ... si am renuntat la paste - chiar daca ziceam ca renutn la ceva sanatos contra ceva nesanatos in mintea mea ... dar m am simtit fff bine ... pt ca si painea alba e delicoasa si oamenii o mananca si nu ajung prin spitale dupa ;-) ....

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 10:58 am 
Neconectat

Bravo si-ti multumesc! Am mancat si eu acum de dimineata cu ochii la raspunsul tau si mi-a mers micul dejun la inima (fara indoiala a mers pe urmele discursului :-) ). Va pup!

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 1:05 pm 
Neconectat

Faza cu fructul singur care sa imi provoace apetitul chiar mi s-a intamplat, dar ziceam ca mi se pare ca imi e mai foame, ca lucreaza mintea mea aiurea.Dar eu seara nu ma pot limita la o felie de paine cu ceva+ o salata sau altceva, ci mananc vreo 2-3(bine, asta nu se intampla intotdeaua-ci mai ales atunci cand sunt stresata ca am prea mult de invatat si sunt obosita si stiu nu pot sa fac fata).Da...stiu..trebuie sa am rabdare, dar e asa de greu. Si totusi stiu ca am facut un mare progres de cand m-am apucat(eram la pamant la inceput) Aaa si da, acum iau micul dejun si incerc sa nu mai sar peste mese ca e pericol :))
Credeti ca ma rasfat prea mult ca imi mai cumpar cate ceva de mancare ce vad pe la colegi si mi se face pofta? Ca inainte eram super trista cand ii vedeam ca mananca si eu nu, dar imi dadea putere faptul ca eram slaba(oricum nu eram fericita, acum chiar daca m-am mai ingrasat cred ma simt mai bine)

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 1:38 pm 
Neconectat

Referitor la felia de paine ... eu ziceam ca si gustare ... daca te apuca foamea mai incolo pe la 10 , daca iei cina la 6 :-) ... normal sa mananci 2 - 3 felii de paine la o masa principala ... nu inseamna deloc ca exagerezi .

Si cred ca e bine sa ti dai voie , sa ti permiti orice , fiindca luand din acele lucruri de care te ai privat cand ai fost la diete iti va fi mult mai usor sa faci pace cu tine si cu mancarea . Da-ti voie , da !

Ma uitam peste carnetelul meu din primele luni de recuperere si aproape si uitasem ca mancam si KEBEB - nu mi vine sa cred ca uitasem ... clatite - fiindca erau alimente favorite in binge uri ... Iar acum , ca stiu ca pot manca oricand ... nu ma mai tenteaza asa mult - aproape deloc chiar .

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 1:46 pm 
Neconectat

Draga castelana, dupa ce ai muncit o zi intreaga (toti stim ce solicitanta e facultatea pentru cei care sunt seriosi) normal ca vrei mai mult de o felie de paine.
Apropo de mancare la minut, pentru zilele cand nu ai timp sa-ti gatesti si parca nu ai vrea sendvisuri:
Eu am gasit ca cea mai buna metoda de a face economie de timp si sa ai si mese sanatoase e sa gatesc atunci cand am timp pentru mai multe zile si eventual sa pun si la congelator. De exemplu, orice supa sau ciorba merge si congelata, la caserole. Mai merg congelate o mancare de mazare, fasole, sarmale, ciulama (cu carne sau de ciupeci), mancare de ceapa (cu pui si lamaie, specialitate moldoveneasca excelenta), ostropel de pui... cred ca aproape orice poate sa fie si congelat si scos la nevoie. Cartea de bucate a Sandei Marin e o sursa foarte buna de idei.
Evident ca sandvisurile pot sa te scoata din nevoie in serile cand nu ai nimic altceva (si acum se gaseste paine integrala foarte buna, oleaca mai scumpa decat franzela obisnuita, dar merita! ca are nutrienti si fibre). Pune si o salata langa sandvisuri,cu orice: rosii, dovlecel, ardei, ceapa, usturoi, brocoli, varza, orice frunze verzi, spanac, salate...ce gasesti in piata. Noi facem piata cred ca odata pe saptamana si luam ce ne cade in mana: cartofi (au aparut si noi), mazare si fasole verde (in general congelate, dar acum au aparut si noi), morcovi, rosii, ardei, daca gasim rezonabili la pret, castraveti, salate, ceapa si usturoi verde, conopida si brocoli (pe care le mancam in general crude in salata, ca nu ne prea plac gatite, dar merg facute la cuptor, la foc mic, bine acoperite cu un capac, cu un pic de unt la servire, sau cel mai bine la abur - se gasesc site si oala aferenta pentru gatitt la abur la Ikea, si eu vreau sa-mi iau - poti lua mai multe oale-sita si se pot pune una peste alta pentru facut la abur, o idee super).
O idee de aplicat practic cu orice legume, dar in exemplul asta e cu fasole uscata, ca asa am facut eu de curand: se poate pune intr-o vineri seara fasole la inmuiat, 1/2-1 kg, deci destul de multa, a doua zi (sambata dimineata) se fierbe - nu dureaza foarte mult asa inmuiata bine 12 ore. La final se pune sare, piper, cimbru sau alte condimente, putin bulion, se pune in borcane si se mai baga putin in cuptor la bain-marie (adica intr-o tava cu apa) ca sa se dezinfecteze borcanele;se lasa sa dea un clocot in cuptor, apoi se pun capacele cu filet, asa fierbinti. Dupa ce se racesc se tin ori in frigider, ori in camara, daca e racoroasa si se folosesc la nevoie - ori ca atare, ori in salate.
Am plecat de la sandvisuri si am ajuns la conserve home-made... :d . Ideea e ca metodele astea traditionale de conservat sunt adevaratul si economicul fast-food, cel mai bun mod de a avea la indemana mancare sanatoasa, atunci cand esti in criza de timp.
Eu fac zacusca "la minut" asa: tai in bucati cum or fi (harcea-parcea) vinete, ceapa, rosii, ardei, ciuperci chiar, si le pun intr-o cratita cu putin ulei, le las sa fiarba la foc mic (e f. important sa fie cat mai mic si se mai mesteca din cand in cand) fara capac pana e destul de scazut amestecul, la final pun sare, piper, boia, foi de dafin sau cimbru, patrunjel si bag blenderul in amestec (blender vertical, din acela gen stick). Se paseaza lejer un minut, eventual mai las sa mai scada pana la consistenta dorita si aplic din nou metoda cu borcanele: se pune amestecul in borcane, se pune la cuptor intr-o tava cu apa, se lasa sa dea un clocot, se infileteaza capacele pe borcanele fierbinti, se lasa sa se aceasca si se pun la camara. E bun de pus pe paine, de folosit ca sos, merge cu legume la abur, cu cartofi, cu carne, pe orez, pe paste... Munca e insignifianta, pentru ca tai legumele grosier si doar astepti sa scada amestecul.
In orice caz, cele de mai sus merg facute la un sfarsit de saptamana, o dimineata, dupa care ai rezerve strategice un timp.

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 2:15 pm 
Neconectat

Multumesc mult! Mi se par niste idei grozave (mai ales aia cu zacusca :-) ) si o sa le incerc si eu...asa.. mai incet, dar bine :d

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 2:37 pm 
Neconectat

Cu placere! A, si favorita mea la nevoie: mamaligutza pripita (adica facuta rapid). Se lasa apa (o portie cred ca cere o cana maaare de apa) sa fiarba ,sa clocoteasca, se pune sare, un pumn de malai si se amesteca rapid cu telul de sarma (desface instant cocoloasele, spre deosebire de traditionala lingura de lemn :d ). Se lasa la foc mic, mestecand un pic, se mai pune un pic de malai eventual, trebuie sa fie de consistenta ...mamaligii ;;) , se rastoarna cum o fi pe o farfurie si se consuma cu orice: branza de orice fel, smantana, iaurt, oua facute oricum, practic orice e cu sos rosu sau alb merge si cu mamaliga, orice ciorba.... dar asa pentru ceva rapid branza cu mamaliga sunt o combinatie absoluta, eventual cu iaurt sau smantana. Cand eram mici maica-mea ne dadea destul de des seara mamaligutza pripita cu o felie de branza si un ou fiert: era cea mai buna si mai rapida mancare posibila, care era totusi gatita. Gata in maxim 10 minute (se pune oul la fiert in apa rece si pana fierbe el se face si mamaliga). Iar daca ramane, mamaligutza e buna si rece, a doua zi, tinuta la frigider, pe post de "paine" cu orice.
Stiti ce buna e mamaligutza cu un sos de praz sau ceapa, de masline sau capere, facut cu un paharel de vin (cu pui sau peste)?
Cu peste, la cuptor: se taie 2-3 cepe sau 1 praz dar in fasii (deci e mai usor), se pun la inabusit la foc mic cu un pic de ulei, cand sunt moi se adauga cateva ciupercute (sa zicem) si cateva masline sau capere, o lingura de bulion, o frunza de dafin, sare si piper, apoi se pune deasupra peste (cred ca orice fel de peste mai fara oase, care va place: crap, ton, cod, etc), se acopera pestele cu sos si se adauga 100 de ml de vin alb (dar cred ca merge si o lingurita de otet de mere in loc, nu stiu, puteti sa incercati daca nu aveti vin - sau merge si fara vin!) si se da la cuptor pana e pestele facut (cred ca max 10 minute). Nu se acopera cu capac, ca sa scada putin. Bonus: se poate pastra si la congelator, pentru urgente.
Idem cu pui, numai ca trebuie inabusit sau fiert inainte - are avantajul ca se poate face din zeama si o supa cu galuste.
Am facut saptamana trecuta, a fost excelent.

Sus

MesajScris: Lun Mai 21, 2012 10:40 am 
Neconectat

Ei bine , Caste ? Cum te-ai descurcat zilele trecute cu cate ceva din sfaturile noastre ? :-)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]