Acum este Sâm Noi 18, 2017 5:38 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "Cum sa capeti anorexie"
MesajScris: Joi Mai 17, 2012 11:29 pm 
Neconectat

M-am uitat pe paginile administrative ale programului nostru de urmarire a traficului si am dat peste fraza de cautare urmatoare: "Cum sa capeti anorexie" - e o intrebare foarte serioasa. Cineva a ajuns la site-ul nostru incercand sa afle cum sa "capete" anorexie, probabil ca metoda de slabire (presupun eu).
Pentru ca stiu ca sunt persoane care, din diverse motive, au trecut prin foarte multe diete si metode de slabire si privesc anorexia ca pe o "salvare" de la ingrasare, cred ca ar fi util un raspuns din partea celor care chiar au experimentat anorexia (sau poate ca o tulburare de alimentatie in general ofera o experienta relevanta) si stiu first-hand ce fel de animal e.
E anorexia o metoda de a slabi? E anorexia o experienta pe care sa-ti doresti sa o dai si altora? Ati face cadou anorexia altcuiva? Vi s-ar parea anorexia un cadou potrivit de sarbatori pentru cineva drag care isi doreste sa slabeasca? Credeti ca anorexia ar putea fi utila pentru sora/prietena/cineva drag? Ati alege sa o transmiteti urmasilor? Ati da-o copilashului asta?
Fişiere ataşate:
nice-baby.jpg
nice-baby.jpg [ 2.34 KiB | Vizualizat de 2634 ori ]

Ce parere aveti? Vrea cineva sa dea un raspuns cu explicatiile de rigoare celei care a pus intrebarea de mai sus?

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: "Cum sa capeti anorexie"
MesajScris: Vin Mai 18, 2012 9:35 am 
Neconectat

Ceva asemanator am vazut intr o revista cu pretentii de pe la noi ... ''Cosmina Pasarin arata impecabil .... secretul ei ? este anorexica si pur si simplu nu are pofta de mancare'' ...

Personal am fost atat de intrigata incat n am mai cumparat revista respectiva ... ce poti sa inveti dintr un articol de genul asta ? Vrei sa ai o silueta skinny ... fii anorexica ! Anorexia este unealta de weight loss ...

Eu una recunosc ca nici n am stiut ca exista site-uri Pro Ana si Pro Mia ... nu se pot bana sau bloca intr un fel ?

Sus

MesajScris: Vin Mai 18, 2012 11:35 am 
Neconectat

in societatea in care traim multe fete isi doresc cu disperare sa isi piarda pofta de mancare, ceea ce ele cred ca inseamna anorexia, ca te trezesti intr-o buna zi si nu iti mai e foame, si gata, s-a rezolvat problema.
daca ar stii ca anorexicelor de fapt le e foame dar se controleaza pt a nu manca si trec prin chinuri groaznice pt a evita sa manance nu si-ar mai dori cu siguranta.
iar site-urile pro ana si pro mia nu vor disparea niciodata. in unele tari exista legi impotriva lor dar nici asa nu se pot controla, sunt inchise insa a doua zi apar alte 3. iar in Romania nu exista nici o lege, deci o sa tot apara. eu am vazut cateva deja, blog-uri pro ana facute de adolescente din Romania, unde isi dau sfaturi cum sa se infometeze mai bine , pe un blog aveau concurs cu premii, cine slabea cel mai mult primea nush ce (nu imi mai amintesc) , e intr-adevar trist. :|

Sus

MesajScris: Vin Mai 18, 2012 3:37 pm 
Neconectat

Parerea mea? "DON'T TRY THIS AT HOME!!!!!!!!".

si da, i-as da-o cuiva: celui mai mare dusman al meu, sau, mai bine, zis celui care mi-a provocat cel mai mare rau din viata mea (sunt foarte razbunatoare, din fire, desi stiu ca nu e bine etc etc. eu deja am ceva nasol..de ce as mai fi bun in general??) sii...am deja o persoana pe lista (nu dau detalii-persoana importanta :)) )

Daca acele domnisoare doresc sa fie anorexice, sa mai rasfoiasca un pic forumul..si cu precadere rubrica "anorexia nervoasa"...sa isi faca o parere de ansamblu asa B-(

Sus

MesajScris: Vin Mai 18, 2012 11:38 pm 
Neconectat

Iubita, scrie-i o scrisoare! Daca nu poti sa-i dai anorexie, poti in schimb sa-i dai parerea ta. Poti s-o trimiti sau nu, decizi dupa aceea ce faci, dar scrie-ti parerea si pune-i numele la destinatar.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Mai 18, 2012 11:57 pm 
Neconectat

stie deja :) nu trebuie sa imi mai scriu nimic. si mai stie ca unul din motivele pentru care eu sunt cum sunt este ea (persoana respectiva)...la nervi si frustrari si depresii...am aruncat vina dar, in acelati timp, sunt constienta ca nu e 100% asa...sunt ferm convinsa ca mi-am facut-o cu mana mea, ca am fost meeega slaba...dar ea (persoana) se cam invinovateste...nu ma mai intereseaza oricum, nu mai conteaza. povara o duc tot eu :) (dar cred ca v-am mai povestit)

Sus

MesajScris: Sâm Mai 19, 2012 3:05 pm 
Neconectat

Am mai auzit si eu intrebarea asta... chiar de la prientre prietene de-ale mele... ce nu stiu fetele astea este ce isi doresc... nu se intereseaza ce este defapt anorexia.. ele vad doar partea cu slabitul "usor" si ce fericite sunt anorexicele ca nu au nevoie de mancare... ele nu stiu de partea cu depresia monstruasa, de dismorfo-fobia corporala care te face sa te crezi un porc gras si infect, despre problemele de sanatate, despre pierderea parului, mai exact ce este anorexia si anume un chin oribil, repulsia fata de sine, durere care de multe ori duce la sinicidere sau ganduri sinucigase sau care cel putin te face sa te consideri ultimul om de pe planeta neiubit de nimeni si care nu merita nici macar moartea care i curma suferinta...

Deci ce i-as raspunde unei astfel de fete?

Sa se intereseze si sa aiba grija ce-si doreste.

Sus

MesajScris: Sâm Mai 19, 2012 6:16 pm 
Neconectat

si, as mai adauga...FOAMEA constanta, chinul de a VREA sa mananci dar NU poti, psihic! salivezi, poftesti...atat!

Sus

MesajScris: Lun Mai 21, 2012 10:39 am 
Neconectat

Eu am fost intrebata cum reuseam sa vomit .... ''ca eu am incercat si cu periuta si cu lingura si cu degetele si nimic '' ...

Ce nu stie o astfel de persoana e ...( doar la efectele fizice ma voi referi )

- ranile de pe gat si cate zile abia mai puteam inghiti ceva
- mi se tocisera si unghiile
- epuizarea fizica
- durerile de stomac
- balonarea si constipatia care durau cate o saptamana
- retentia de apa
- fata si falcile umflate
- tot de la retentia de apa mi se umflau enorm picioarele si mai ales gambele si le simteam vesnic amortite , ca un fel de febra dar mult mai intensa si abia calcam .
- variatiile de greutate de la o saptamana la alta + vergeturi + acumulari de grasime

.....+ drama + privarea de libertate + si mai multa drama .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]