Acum este Dum Dec 17, 2017 1:13 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prieteni si cunoscuti care spun lucruri traznite
MesajScris: Mar Iun 12, 2012 5:22 am 
Neconectat

Am dat intamplator peste vlogul unei pustoaice si mi-am adus aminte de subiectul asta (unul care imi face de fiecare data inima rea, cand se intampla asta):

Uneori prietenii si cei din jur spun lucruri care va fac sa va simtiti aiurea sau va arunca de-a dreptul in bratele unei crize de ED - noi am trecut prin crize din astea, la unele chiar am "contribuit" si eu, fara sa vreau, bineinteles (dovada ca nici macar cunoasterea unor lucruri nu te scuteste de gafe, daramite necunoasterea).
In anturajul nostru se gaseste aproximativ trimestrial cineva care sa-i spuna Ritei (fosta anorexica, dupa cum stiti, acum IMC sanatos, dar subtirica) chestii ce variaza de la categoria "bobarnace" la "sinistre":
- "tu esti mai lata de felul tau" (de la o prietena f. buna) /:)
- "daca vrei sa faci cariera in teatru trebuie sa mai dai jos" (nu vrea! - de la un instructor de teatru)
- "Dar n-are picioarele cam groase?" - de la o matusa care vorbea cu mine, dar cu Rita de fatza
- afirmatii de genul: "nu fa sport, ca te face prea musculoasa!" laolalta cu afirmatii ca: "ar trebui sa faci sport mai des, sa te mentii" 8-}
- "daca vrei sa slabesti sa vii mai des" - de la o instructoare de inot, la o petrecere facuta la o piscina, pe cand Rita era in plina anorexie, abia incepuse tratamentul de vreo cateva luni :-L
- "te-ai ingrasat, trebuie sa slabesti urgent!" (de la cineva cu IMC 17 si probleme recunoscute de alimentatie) x( - asta e recenta. Evident, e doar o dovada ca acea persoana are si o tulburare de perceptie, pe langa o tulburare de alimentatie. Si totusi...grrrr :text-protest: !
Da, chestiile astea dor, mai ales dupa ce te-ai luptat cu fiecare gram ca sa revii la o viata normala. Sunt in egala masura absurde, nesimtite, iritante... E ca si cand te lupti sa iesi dintr-un putz adanc si din cand in cand zbang! una dupa ceafa. Si mai rau e ca vin din partea unor oameni care tin la tine, carora le pasa.
Vin... trec... te scuturi si mergi mai departe.
Voua vi se intampla?

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Prieteni si cunoscuti care spun lucruri traznite
MesajScris: Mar Iun 12, 2012 10:20 am 
Neconectat

mda..eu urasc sa mi se zica: "arati mai bine"..adica cum? pana acum aratam rau? ok, deci m-am ingrasat :(( (cam asta se intelege).

Sus

MesajScris: Mar Iun 12, 2012 7:16 pm 
Neconectat

pe mine tocmai aceste comentarii m-au "condus" spre un ED. mi s-a spus de atatea ori ca sunt grasa pana am inceput sa cred. voi tine minte vesnic replici de genul : "tu ai picioarele mai butucanoase de fel", "te-ai ingrasat si te-ai rotunjit la fata, pacat de tine ca erai frumoasa", "ai picioarele ca doi crenvusti" etc. multe multe lucruri de genul asta mi s-au spus, asta in conditiile in care eram slabuta (acum realizez ca eram chiar slabuta, aveam un IMC de 19). tin minte ca atunci cand am inceput cu toata "nebunia" imi doream sa slabesc cu disperare ca sa nu mai poata nimeni sa imi zica vreodata ca sunt grasa. mda...oamenii sunt rai si nu realizeaza cat rau pot face cu niste vorbe. din pacate nu ii putem schimba, tot ce putem face e sa ne schimbam pe noi, sa devenim mai reci, sa nu ne mai pese atat de mult de ce cred ceilalti, sa nu ne mai definim prin ceea ce cred ceilalti despre noi. e greu dar... I'm working on it ;)

Sus

MesajScris: Mar Iun 12, 2012 7:44 pm 
Neconectat

Da, si la noi IMC-ul e un aliat (mai bun si mai sigur decat oamenii, de multe ori). Si Rita s-a repezit de fiecare data sa-si calculeze IMC-ul ca sa vada "faptele", ca daca te iei dupa oameni...ajungi sa te indoiesti de toate.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mar Iun 12, 2012 10:08 pm 
Neconectat

Just ceea ce spuneti..si mie , de multe ori, mi se intampla sa vorbeasca gura fara mine desi sunt foooarte convinsa ca cea care greseste sunt eu! si totul din invidie! (eu vb despre persoane vazute, necunoscute, dar niciodata nu am spus cuiva ceva sa-l ranesc. chiar si asa, ma simt mega vinovata si josnica). deci: nu va ganditi ca cei care v-au spus lucruri "nasoale", au facut-o doar din ranchiuna?
una peste alta, da! ma simt inferioara si naspa fata de toti cei care se simt bine in pielea lor; fata de toti carora nu le pasa cum arata; de cei pentru care esenta si NU aparenta, este cheia! exemple am mii in jurul meu!

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 10:26 am 
Neconectat

Cred ca este vorba mai mult despre ce credem noi despre noi insine ... de ex , eu ma consider o incapabila ... vine Geogica la mine si mi zice sa trag la xerox nush ce hartie ... eu nu reusesc sa trag hartiile la xerox , iar Ionel imi zice ''esti o incapabila'' ... atunci CU SIGURANTA imi spun ... CATEGORIC sunt o incapabila ....

ce vreau sa spun este ca noi gandim anumite lucruri despre noi si cautam ''dovezi'' . Dovezile le gasim de cele mai multe ori in spusele altora cand este vorba despre un low self esteem ..

Nu trb sa evitam pe nimeni , nici anume situatii ... ci sa analizam ce povesti de ''groaza'' ne tot spunem ... de ajungem sa ne simtim asa ....

Lumea spune multe ... gandit sau negandit ... dar noi avem puterea sa ne stabilim anumite limite si ziduri peste care sa nu treaca ''acele cuvinte'' ...

Mie una acum .. colegii de la serviciu aproape permenent au ceva de comentat , si sigur m ar deprima teribil daca nu m-as cunoaste si accepta pe mine insami .

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 11:22 am 
Neconectat

Da, Adiva are perfecta dreptate.
Cei din jur pot sa spuna o multime de lucruri, dar observam din tot ce spun ei ceea ce ne atinge in punctele noastre vulnerabile. Cauzalitatea e intr-adevar asta: noi credem despre noi anumite lucruri, si daca ceva din ce spun ceilalti se muleaza pe tiparul asta a ce credem noi, atunci observam - si ni se intareste "credinta", intarim tiparul ("daca si celalalt zice la fel, atunci trebuie sa fie adevarat"). Dar daca spune ceva contrar credintei noastre poate nici nu observam si nu tragem aceeasi concluzie ("daca ce spune celalalt e diametral opus a ce cred eu, atunci eu cred ceva gresit" - asta nu se mai intampla, nu mai intareste tiparul). La varsta "concurentei" sexuale (adolescenta, tinerete) lucrurile astea se percep mai acut, dar spre maturitate esti mult mai sigur de tine. Cu timpul, daca cineva iti spune ceva de genul "esti proasta si urata" ii spui calm "bine ca esti tu destept si conduci lumea spre lumina" sau chiar mai rau. Adica deja ti-ai consolidat valorile, nu te mai deranjeaza opinia altora atat de mult, pentru ca ai propriile repere, nu mai esti atat de vulnerabil. Asta vine oricum cu timpul.
Si, cum bine zicea Irina, "povestile de groaza" ne sunt implantate subtil, cu remarci negative care se aduna, cu pareri ale altora care incet-incet devin ale noastre, in urma carora ajungem sa credem ca albul e negru...Eu de pilda am crezut o buna bucata de timp ca am un anumit gen de figura, pentru ca mama mea se mandrea cu mine cam in genul asta: "ce fata frumoasa am, numai daca ai avea ... mai ..."; si cu timpul am dezvoltat, o vreme, un complex (izvorat dintr-o lauda, dar prost plasata - era de fapt o critica ambalata intr-o lauda, despre un subiect asupra caruia nu aveam nicio putere, deci o critica inutila). Mi-a disparut la facultate inhibitia in mod natural, pentru ca nimeni nu a mai avut aceasta parere, nimeni nu mai imi atragea atentia ca eram frumoasa, dar...
Acum foarte mult timp am mai scris despre astfel de insulte mai mult sau mai putin mascate, venite din partea prietenilor in general. Merita sa constientizezi acea intamplare/moment de insulta, sa-l examinezi la rece si sa verifici, obiectiv, ca in serialele politiste, dovezile, premisele. Cine ce a spus, de ce a spus, care erau imprejurarile, care erau motivatiile ascunse, daca ai trai acum acea intamplare in ce fel te-ar afecta...
De exemplu, cand eram copil eram foarte inalta fata de altii. Si intr-o duminica, la o plimbare, pe strada, un pustan mi-a strigat "da-te jos de pe cal" sau asa ceva...Atunci m-am simtit foarte jignita, era in public iar eu eram foarte vulnerabila la subiectul asta, ma simteam de 10 metri. Dar acum stiu foarte bine ca asta a fost un atu fata de baiatul ala, care era cam maruntel ;) stiu ca el se simtea prea mic si l-a deranjat inaltimea mea, la care aspira pentru el. Si nu eram chiar asa de inalta, la facultate eram una din multime, nimeni nu mai observa asta. Si toata viata am purtat fara probleme tocuri :d

Ultima oară modificat de e-lili pe Lun Iun 18, 2012 10:35 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Lun Iun 18, 2012 8:59 pm 
Neconectat

adiva scrie:
Cred ca este vorba mai mult despre ce credem noi despre noi insine ... de ex , eu ma consider o incapabila ... vine Geogica la mine si mi zice sa trag la xerox nush ce hartie ... eu nu reusesc sa trag hartiile la xerox , iar Ionel imi zice ''esti o incapabila'' ... atunci CU SIGURANTA imi spun ... CATEGORIC sunt o incapabila ....

ce vreau sa spun este ca noi gandim anumite lucruri despre noi si cautam ''dovezi'' . Dovezile le gasim de cele mai multe ori in spusele altora cand este vorba despre un low self esteem ..

Nu trb sa evitam pe nimeni , nici anume situatii ... ci sa analizam ce povesti de ''groaza'' ne tot spunem ... de ajungem sa ne simtim asa ....

Lumea spune multe ... gandit sau negandit ... dar noi avem puterea sa ne stabilim anumite limite si ziduri peste care sa nu treaca ''acele cuvinte'' ...

Mie una acum .. colegii de la serviciu aproape permenent au ceva de comentat , si sigur m ar deprima teribil daca nu m-as cunoaste si accepta pe mine insami .

sunt total de acord cu tine. este intr-adevar vorba de ceea ce credem noi despre noi insine si la ce suntem vulnerabili. exemplu concret din viata mea este ca atunci cand cineva a zis ca sunt grasa/ plinuta am fost absolut devastata, am plans zile in sir (asta pentru ca eu deja credeam acest lucru si primisem confirmarea) insa oamenii mi-au spus si alte lucruri rautacioase, de exemplu mi s-a spus ca sunt proasta- lucru care nu m-a afectat deloc, ba chiar mi s-a parut absurd, pentru ca stiam/ stiu sigur ca nu sunt proasta. sau mi s-a intamplat sa aud zvonuri despre mine ca sunt "usuratica", again, mi s-a parut absurd, mi-a venit sa rad, pentru ca stiam ca nu-i asa.
acum problema e...cum ma conving eu pe mine ca nu sunt grasa ca sa fiu imuna si la comentarii legate de greutatea mea? cum cum cum? i have no ideea.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]