Acum este Vin Noi 24, 2017 7:27 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Georgiana Elena
MesajScris: Mie Aug 29, 2012 8:50 am 
Neconectat

Buna dimineata, cum mai esti Georgiana? :-*

Sus

MesajScris: Dum Sep 02, 2012 11:15 pm 
Neconectat

Buna, Georgiana, ce mai faci? Cum iti mai merge? Te pup si iti urez o saptamana buna!

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Sep 07, 2012 6:05 pm 
Neconectat

Bunaa ziua

Am fost destul de ocupata zilele astea cu restantele,am avut de invatat, am avut de facut proiecte am avut inventar la munca si multe altele si inca nu am terminat din pacate.
Nici nu stiu ce sa va zic,sunt asa si asa,am zile in care mananc mult,parca nu ma pot opri si zile in care uit sa mananc pt ca nu-mi vad capu de cata treaba am. Insa am observat ca mananc mult doar in zilele in care nu sunt tot timpul plecata sau nu am tot timpul activitate,pt ca imi vin in minte iar ganduri...ca sunt grasa,ca nu o sa arat niciodata normal, ca nu am nici o sansa si imi vine sa ma arunc in mancare doar ca sa uit. M-am ingrasat de cand am inceput sa mananc normal, mananc in fiecare zi ceva dulce si am zile cand nu-mi vine sa ies din casa. Nu e asa usor cum pare la tine, Adinuta si incerc sa-mi gasesc o speranta ca intr-o zi o sa arat si eu normal,ca inainte :(

Acum ca am putin timp o sa ma mai uit ce s-a mai intamplat pe forum si ce ati mai facut :-)
Va pup

Sus

MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 6:49 pm 
Neconectat

Draga Georgiana, citesc tot prin ce treci si sa stii ca te sustin din departari, e bine cand stii ca nu esti singur.
Vreau sa te intreb ce reprezinta pt tine a manca normal? Pt ca ai afirmat ca te-ai ingrasat ca ai mancat normal.
Te pup :-*

Sus

MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 6:55 pm 
Neconectat

Bine zis "ce reprezinta pt tine" a manca normal...pentru ca pentru fiecare normalul asta e foarte diferit - numai uita-te la ce descrie fiecare pe forum. Carmen, desi curiozitatea ta e de inteles, nu te va ajuta raspunsul Georgianei. Tu ai propriul exercitiu de viata, propria normalitate de cautat.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 7:13 pm 
Neconectat

Puteti citi foarte bine printre randuri...
Da, imi este foarte frica...foarte...

Sus

MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 10:06 pm 
Neconectat

Draga mea Georgiana, nici la mine nu a fost usor mult timp. Pentru mine a fost o victorie cand am reusit sa nu mai dau afara in fiecare zi. Si cand am descoperit ca marile drame din viata mea nu erau reale, erau ca niste halucinatii create de mintea mea. Am si scris aici atunci cand am realizat ca aceiasi prajitura cu 2 luni inainte mi se parea imensa, iar acum descopar ca este o cantitate rezonabila. Asta este numai un exemplu .. Acestea au fost marile descoperiri si ceea ce m-a facut sa merg inainte cu tratamentul si cu noul stil de viata a fost exact acest lucru: am vrut sa imi traiesc viata constienta. Acum realizez ca multe erau numai in capul meu si nu vreau sa mai ajung asa, niciodata.
Iar in privinta mancarii .. Si mie imi vine sa mananc mai mult cand nu am activitate - dar asta cred ca e valabil pentru toata lumea.
Iar in ultimul rand parca am scapat de nevoia accea disperata de a introduce tot felul de alimente care mi le interziceam inainte. M-am mai calmat. Acum stiu ca pot sa gust din orice, dar tot o fac cu masura, nu vreau sa ma ingras excesiv. Vreau sa cred ca pot fi sanatoasa fara sa fiu prea slaba sau prea grasa .. Asa intr-o forma acceptabila, de ce nu s-ar putea?
Tu ce IMC ai daca nu te superi ca te intreb?
Te pup si spor la treburi

Sus

MesajScris: Sâm Sep 08, 2012 10:08 pm 
Neconectat

Scuze pentru greseli, scriu de pe telefon :D si vad pagina intr-un format ciudat.

Sus

MesajScris: Dum Sep 09, 2012 1:12 am 
Neconectat

Draga Carmen, in primul rand iti multumesc.
In al doilea rand intre noi 2 e o diferenta foarte mare,eu am fost anorexica dupa am inceput cu bulimia,nu stiu exact daca a fost bulimie pt ca nu prea vomitam ca nu imi placea.La mine se manifesta asa: 3-4 zile nu mancam deloc, sau mancam ft putin 1 mar, 1 gref pe zi si dupa nu mai rezistam si mancam foarte mult, pana nu mai puteam.Asta a durat mult timp. Deci corpul meu este total dereglat, menstruatia nu mi-a mai venit la fel, de aproape 1 an.Deci nu cred ca daca tu vei incepe un tratament si vei incepe sa mananci normal vei pati ca mine.
O sa dau mai jos un exemplu ce am mancat eu azi:
Dimineata: iaurt normal + fulgi de ovaz sau tarate + 1-2 fructe
Gustare: ceva dulce(fursecuri/biscuiti) + cafea
Pranz:mancare gatita(mai exact varza) + 2-3 felii de paine
Gustare:ceva dulce (da,iar pt ca m-am privat mult timp de dulciuri si acum am mereu pofte)
Cina:pui+branza+rosii+2 felii paine
Gustare(asta o iau cam cu 1-2 ore inainte de somn): 1 mar+4 cuburi ciocolata amaruie

Asta am mancat azi,insa am zile cand mananc si mai mult pentru ca am pofte,am zile cand mananc covrigi sau gogosi cu ciocolata.Acum s-au mai rarit poftele insa cand am hotarat sa mananc normal a fost prima sapt in care am mancat numai ce nu imi dadeam eu voie inainte,si ma mustra constiinta si imi repetam in minte ca asa mananca oamenii normali, ca oamenii normali nu isi impun restrictii si ca eu vreau sa fiu un om normal.

Dar nu vreau sa te sperie asta, crede-ma ca daca vei continua asa mai rau iti vei face. Eu mereu am avut 54-55 kg, oricat as fi mancat si acum am ajuns la 64, datorita dietei mele de a nu manca 3zile si de a manca pana nu mai puteam 2...Si acum ma gandesc ca daca faceam pasul asta mai devreme corpul meu nu era asa de slabit.Si stiu ca nu e refacut complet pt ca inca imi cae paru, inca nu mi-a venit menstruatia, inca mi se rup unghiile,am ameteli etc.
Crede-ma Carmen ca asa mai rau iti faci...

Sus

MesajScris: Dum Sep 09, 2012 1:22 am 
Neconectat

Draga Adinuta, in continuare esti un exemplu de urmat pentru mine.
Eu nu mi-am calculat IMC , nu ma mai cantaresc pt ca am observat ca de fiecare data cand ma cantaresc sau incerc sa-mi probez vechile haine intru in starea aia de nebunie,cum o numesc eu, in care imi vine sa mananc orice,de suparare + ganduri ca sunt grasa si nu am nici o sansa in viata etc probabil le stii si tu.
Eu incerc sa ignor ca m-am ingrasat atat de mult si sa nu ma abat de la mesele mele regulate, pe care mi le scriu pe o foaie cu o seara inainte sau dimineata,insa deja e mai mult decat pot suporta. Ori e in capu meu ori ma simt foarte grasa, simt ca ma misc mai greu, ma simt umflata si dupa ce manac am impresia ca se pune,parca simt si asta, nu ma mai simt atragatoare si am impresia ca mananc exagerat de mult.
Am facut progrese cu mancatu,parca nu ma mai urmareste, parca atunci cand mananc o inghetata nu mi se pare ca e sf lumii si nici nu o mananc pe toata din 2 inghitituri dar nu pot trece peste asta cu ingrasatu. La mine e evident si am facut si burta, terapeuta mea zice ca trebuie sa invat sa ma iubesc asa cum sunt etc.
Si ca sa-ti rasp la intrebare, am 1,64 si 64 de kg,deci am 10 kg in plus,deci nu e doar in capu meu.
Singura mea speranta ramane ca odata ce corpul meu isi va reveni, incet incet poate va reveni si la o greutate mai normala,poate cum eram inainte.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]