Acum este Joi Dec 14, 2017 1:30 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Georgiana Elena
MesajScris: Dum Sep 09, 2012 1:40 am 
Neconectat

Draga Georgiana, dupa o perioada de retineri si busculade psihice, asa cum se intampla in bolile de alimentatie, organismul trece prin cateva faze de re-echilibrare. Am vazut asta la multe dintre fetele care au trecut prin re-alimentare dupa anorexie si se intampla ca la tine. Stiu ca-ti faci griji, stiu pentru ca si celelalte fete si-au facut un milion de griji ca se ingrasa, ca trec dintr-o extrema in alta... dar organismul nostru e foarte destept, el stie mai bine, numai tu sa raspunzi la ce-ti dicteaza el. Organismul incerca sa-si gaseasca punctul de echilibru si ii ia ceva timp pana o face, dar intotdeauna il gaseste. Greutatea se va regla, vei atinge greutatea ta naturala de echilibru, dictata de natura ta genetica. Pana se va intampla acest lucru greutatea ta va mai oscila, vei mai avea si retineri de apa (asta e un fenomen inevitabil), vei avea si "pofte" mai mari (iar un fenomen inevitabil, e derivat din necesitatea ca organismul sa se asigure ca isi face niste rezerve - poftele vor inceta cand organismul se va convinge ca "nu-i iei painea de la gura", cand se va simti in siguranta si nu se va mai simti amenintat; nu-i asa ca e destept?).
Ce incerc eu sa-ti spun e ca treci prin ceva normal si ca esti extraordinar de curajoasa ca treci prin asta - majoritatea celor aflati in recuperare aici o zbarcesc, aici e perioada cea mai dificila - si e de inteles, pentru ca e intr-adevar o fortare a limitelor lor.
Dar trece - te asigur de asta! Poftele se vor domoli, greutatea se va regla de la sine, stilul de viata va deveni din ce in ce mai echilibrat.
Te pup si te felicit! Continua tot asa si vei fi bine. :-*

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Dum Sep 09, 2012 1:59 am, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Dum Sep 09, 2012 1:44 am 
Neconectat

Cea mai mare problema a mea, pe langa faptul ca m-am ingrasat e ca nu ma mai ingrijesc deloc, eu in mintea mea imi spun ca nu merit sa ma ingrijesc, ca si asa sunt grasa si arat urat. Cand ma uit in oglinda nici nu ma mai recunosc...eu care eram mereu aranjata, machiata, parul aranjat, unghiile facute, miroaseam bine, ma imbracam bine am ajuns sa nici nu ma mai pieptan cand plec de acasa. Mereu mi-a placut sa-mi cumpar haine acum mi-e frica sa merg la cumparaturi, mi-e frica de imaginea mea:(
Ma gandeam,Adinuta ca imi dai niste sfaturi in legatura cu asta.
Multumesc si te pup :-*

Sus

MesajScris: Dum Sep 09, 2012 1:45 am 
Neconectat

Va multumesc din suflet pentru lamurire doamna Lili, nici nu stiti cat m-ati incurajat :-*

Sus

MesajScris: Dum Sep 09, 2012 1:54 am 
Neconectat

Ma bucur ca vezi lucrurile pozitiv. Vreau deci sa intaresc inca odata ca ABSOLUT TOATE fetele pe care le cunosc eu si care au avut un tratament de succes au trecut printr-o faza asemanatoare cu a ta - si absolut toate s-au reechilibrat dupa un timp la o greutate care le-a satisfacut si cu care s-au simti pe deplin impacate. Ti le-as arata pe FB, dar nu se poate, din motive de confidentialitate. Crede-ma pe cuvant!
Ingrijeste-te ca inainte - esti tot tu, doar ceva mai aproape de scopul tuturor eforturilor tale (deci, esti versiunea v2 cu imbunatatiri ;;) ). Fa-ti o tunsoare care sa-ti stea bine si ingrijeste-ti parul cu un ser sau un balsam care sa-l faca sa arate lucios si sanatos. Vopseste-l putin intr-o culoare preferata. Un par frumos e un excelent inceput, te schimba instantaneu.
Si ... mai vezi tu, stiu ca te pricepi :-)

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Dum Sep 09, 2012 7:37 pm 
Neconectat

Draga Georgiana...abia astept sa ajung la cj, sa iti scriu mai multe. Esti sincera si apreciez sinceritatea ta mult.
Si iti multumesc ca mi-ai raspuns la intrebare...ma gandeam eu...
Te pup si te imbratisez si pe tine si pe toti de pe forum...mi dor de voi....povestim maine...

Sus

MesajScris: Dum Sep 09, 2012 8:49 pm 
Neconectat

Nu as vrea sa insist pe subiectu asta dar...ati spus ca toate si-au revenit la o greutate naturala,asta ma umple de speranta insa,cam dupa cat timp s-a intamplat acest lucru?Stiu ca nu e indicat sa ma gandesc la asta dar nu pot trece peste cat de mult m-am ingrasat :-( nu am fost niciodata atat de grasa si din cauza asta sunt tot timpul trista, uneori mananc si mai mult asa de suparare

Sus

MesajScris: Dum Sep 09, 2012 8:51 pm 
Neconectat

Si eu astept sa ajungi,Carmen.Si poate ne mai povestesti cum esti.Te pup

Sus

MesajScris: Dum Sep 09, 2012 9:20 pm 
Neconectat

Pot sa intuiesc eu ce va raspunde Lili .. fiecare organism isi are mecanismul lui, nu exista o regula generala care sa se aplice la toata lumea. Acorda-i timp si rabdare si o sa vezi ca nu te va dezamagi. ;;) si eu o intrebam disperata la inceput cat va dura pana cand ma voi simti mai bine, cand o sa stiu ca sunt bine? :-)
Iubita sunt sigura ca pe cei din jur ii tratezi cu respect si ai grija sa nu ii jignesti si sa fii agreabila cu ei. Tu nu ai merita acelasi lucru? Sa te respecti si sa te iubesti pentru ceea ce esti? Tu iti dai seama de cata vointa, curaj si putere ai avut nevoie sa ajungi pana in punctul in care esti astazi? Chiar meriti sa te premiezi: sa iti pui o masca exfolianta, sa faci o baie lunga parfumata si cu spuma, sa iti iei un ruj nou .. Nu trebuie sa iti cumperi haine sa te simti mai bine, cum spuneai si tu o oja, un ruj .. toate astea iti pot da incredere in tine si iti pot schimba atitudinea. TU meriti tot ce este mai bun! Atunci cand vei reusi sa te iubesti pe tine neconditionat si te vei respecta cu siguranta totul va parea mai usor si mai bine decat simti in clipa asta. Atunci cand nu te vei mai pedepsi si vei fi mandra de tine o sa vezi cum si cei din jur o sa iti impartaseasca atitudinea.
Tu esti cea puternica, nu mancarea! Tu esti o persoana minunata, nu mancarea! Intelegi? :YMHUG: :-*

Sus

MesajScris: Lun Sep 10, 2012 11:17 am 
Neconectat

Da, Adinuta are dreptate, cred ca vorbeste si din experienta. Nu exista reguli generale. In principiu cred ca terapeuta ta are dreptate cand spune ca ai nevoie sa te tratezi cu aceeasi dragoste si la putine kg, si la multe, si cand ajungi sa faci asta ai parte de cele mai placute surprize.
Am mai constatat o chestie care poate ti se pare importanta: mai multe fete mi-au spus ca dupa o bucata de timp, in care au luat ceva in greutate, cu toate turbulentele psihologice aferente (ca tine: s-au considerat grase, se vedeau urate, etc...) dupa o perioada de timp, cand si organismul a inceput sa functioneze mai normal, mai echilibrat, psihicul s-a echilibrat si el si au constatat ca sunt mai multumite de ele insele decat atunci cand aveau o greutate foarte mica. Pe scurt: indiferent de numarul de kg boala se manifesta prin ura de sine si neimpacarea cu propria infatisare. Cand boala incepe sa se disipe apare si multumirea de sine si ...tantanaaam... atingerea unui optim de greutate. Psihicul si fizicul sunt foarte legate. Se deregleaza unul pe altul si la fel se si echilibreaza unul pe altul. Suntem un tot unitar, nu se poate fericire cu un psihic chinuit, si viceversa.
Ai rabdare. Ai facut pasi mari. Uneori iluminarea se produce in salturi, relativ dintr-o data, alteori ai de parcurs un drum mai lent (dar poate mai consolidat). O sa vezi si o sa stii.

Sus

MesajScris: Joi Sep 20, 2012 12:48 pm 
Neconectat

Cum mai e, Georgiana? Ce mai faci tu, iubita?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]