Acum este Sâm Noi 18, 2017 7:32 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Studiu despre tulburarile de alimentatie
MesajScris: Vin Aug 24, 2012 2:44 pm 
Neconectat

Buna ziua,
Sunt Carmen, o fosta victima a acestor tulburari de alimentatie, in primul rand vreau sa va felicit ca ati ales sa vorbiti despre acest lucru, din punctul meu de vedere acesta este un prim pas in procesul de vindecare, urez tuturor persoanelor multa putere in batalia cu aceste tulburari.
Realizez un studiu pentru lucrarea mea de licenta despre tulburarile de alimentatie, mai exact despre influenta factorilor socio-culturali asupra aparitiei si dezvoltarii unor asemenea tulburari. Am decis sa realizez acest studiu pentru a face cunoscuta aceasta tema prin prezentarea factorilor de risc ce pot duce la aparitia acestor boli cat si prin prezentarea consecintelor acestor boli atat la nivel individual cat si social. De asemnea imi doresc sa prezint si prejudecatile ce exista la nivel de societate despre aceste tulburari.
Va scriu cu speranta ca voi gasi anumite persoane care vor dori sa isi prezinte povestea si sa discute cu mine despre aceasta tema.
Intentia mea privind acest studiu a fost prezentata de asemenea doamnei doctor Ciobanu cat si doamnei Lili (doamna Lili daca vedeti acest mesaj va rog frumos sa va verificati emailul, v-am trimis un email zilele trecute, astept rasp. dvs)
Daca sunteti dispuse sa discutati despre acest subiect, astept un raspuns din partea voastra.
Va multumesc,
Carmen

Sus

Subiectul mesajului: Re: Studiu despre tulburarile de alimentatie
MesajScris: Vin Aug 24, 2012 3:34 pm 
Neconectat

Hei, buna, Carmen. Da, ti-am citit emailul si ma stradui sa raspund, plec peste cateva zile si am multe-multe de rezolvat si terminat inainte, dar iti scriu, promit.
Intre timp, te ajuta daca scriem aici despre ce te intereseaza? Pune intrebari si aici, poate avem o discutie placuta :-) .

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 4:16 pm 
Neconectat

Buna, Carmen! nu stiu sigur daca ai vazut si reportajul: http://anorexie-bulimie.ro/grupul-de-su ... media.html

eu as fi dispusa sa te ajut cu lucrarea dar, mai intai, trebuie sa imi spui: de ce boala ai suferit tu; la ce facultate esti de vrei sa expui acest subiect; ce anume te intereseaza: anorexie, bulimie, ednos, ortorexie...etc...toate la gramada :)))

singura doleanta a mea: fara camere de filmat sau public :d (nu doresc sa fiu vedeta si a doua oara :)) ) si fara identitate

astept raspunsul tau ;)

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 8:42 pm 
Neconectat

Buna ziua, doamna Lili ok, inteleg, va multumesc si va rog sa ma iertati daca v-am deranjat.
Acum mai multe despre mine, in trecut am fost victima a acestor tulburari. La vremea respectiva nici macar nu stiam ca ceea ce mi se intampla mie este de fapt o afectiune. Initial totul a inceput odata cu schmbarea regimului alimentar, nu imi amintesc sa fi fost nemultumita de imaginea corpului meu desi nu aveam "dimensiunile standard", chiar imi amintesc ca nu intelegeam de ce sora mea mai mare si vizibil mai slaba decat mine tot timpul se uita in oglinda si se plangea cat e de grasa. Deci cum va spuneam m-am decis sa imi schimb regimul alimentar, schimbarea a survenit deorece la momentul actual, iarna in mod special aveam o problema atunci cand schimbam mediile cald-rece ma inroseam groaznic la fata, si aveam un sentiment tare ciudat, tot plangandu-ma eu de acest lucru sora mea mi-a propus o schimbare de regim alimentar, gen mai putina sare, mai putini carbohidrati, carne, dulciuri mai rarut. Pe langa asta am inceput sa fac si mai mult sport, gen fitness, aerobic.
Bineinteles ca am inceput sa slabesc, dupa ce credeti ca a urmat: comentarii gen "vai dar slabit, parca iti sta mai bine asa", "ce te-ai schimbat, acum trebuie sa ai grija sa te mentii". Si cu cat slabeam mai mult parca si mai mult imi doream. Imi amintesc ca petreceam foarte mult timp informadu-ma despre ce exercitii noi au mai aparut sau ce proprietati are x y aliment. Trebuie sa mentionez ca in tot acest timp locuiam cu sora mea, problema intervenea atunci cand mancam un aliment din lista celor interzise astfel ca in weekend mergeam la ai mei acasa si ma rog din intamplare sau nu ajungeam sa gust un x,y aliment, imediat incepeam sa ma simt ba umflata la fata, ba balonata, sentimentele cunoscute de vinovatie. Dupa care ce faceam? ma apucam imediat de alergat, apoi diverse ceiauri bineinteles ca urma o saptamana cu si mai multe restrictii dat fiind faptul ca am indraznit sa gust din "fructul interzis". In ceea ce priveste diagnosticul nu pot spune ca am avut sindrom clar definit anorexie, bulimie, a fost cumva o combinatie intre acestea pentru ca desi nu am ajuns niciodata la o greutate alarmant sub media normala totusi erau perioade cand mancam doar 2 mere si ceai verde si in cazul bulimiei nu am recurs de foarte multe ori la vomitisme pentru ca nu puteam dar bineinteles ca beam tone de ceai din acela de slabit chinezesc(acum numai cand ii aud denumirea mi se face rau instantaneu), faceam exercitii pana la epuizare, plus obsesia aceea "vai sa nu ma fi ingrasat", "vai dar ce-am mancat", desi nu am ajuns la un psiholog pt ca nu imi putem permite financiar am inteles ca ceea ce fac nu este bine in sensul ca am inceput cu amenoreea si apoi si alte probleme gen inceput de ulcer gastric. Acum dupa toate astea imi dau seama ca este nevoie ca tulburarile acestea sa fie cunocute si ma refer aici si la sistemul medical, spun acest lucru deorece de ex, mie mi-au fost recomandate doar tratamente medicamentoase pentru ambele probleme, nu imi amintesc sa ma fi intrebat de regimul alimentar. Cum credeti ca am ajuns sa aflu despre tulburarile de alimentatie ei bine paradoxal cautand la biblioteca despre anumite diete, am ajuns sa dau de o carte a carei nume mi-a atras atentia se numeste "Silueta si Tulburarile de alimenatie" de Christine Cragss -Hinton carte pe care o recomand, consider ca acea carte a fost unul din pasii facutii spre procesul de vindecare. Carte contine informatii utile, citind despre consecintele acestor tulburari chiar m-am speriat. Si tot odata tot aceasta carte m-a facut sa imi dau seama ca de pe urma mediatizarii corpului ideal se imbogatesc milioane de oameni si mai important alte milioane isi pierd sanatatea ;i chiar viata. Bineinteles ca procesul de vindecare cred ca stiti si voi nu a fost deloc usor nici fizic nici psihic, asta si deorece de ex.daca ma alimentam o saptamana mai bine urma un comentariu gen "hmm parca te-ai mai ingrasat nu?"
Tocmai traind aceasta experienta personal am constientizat si mai mult gravele consecinte ale acestor tulburari si totodata am inteles ca tema aceasta ar trebui sa fie mai mult cunsocuta in societate.
Eu sunt studenta a facultatii de Sociologie din Galati, si mi-am propus sa elaborez ca tema a lucrarii mele de licenta subiectul tulburarilor de alimentatie deorece doresc in primul rand doresc sa evidentiez faptul ca acestea sunt o problema sociala care afecteaza din in ce mai multe persoane incepand cu categorii de varsta foarte mici. De altfel am decis sa realizez acest studiu deorece mi-am propus ca odata cu inceperea anului scolar sa incep o campanie la nivel de judet de informare despre aceste boli prezentand astfel factorii dar si gravele consecinte ale acestor tulburari.
Mentionez ca am mai abordat acesta tema in anul 2 de facultatea unde am prezentat la o conferinta de teme stiintifice un eseu despre sociologia corpului si tulburarile de alimentatie unde am abordat factorii sociali ai acestor tulburari, din nefericire imi amintesc ca nu a fost primita cu foarte mult interes, am obtinut doar o mentiune oricum acest lucru nu m-a descurajat, din contra am ales sa abordez aceasta tema si pentru lucrarea mea de licenta
Prin lucrarea mea vreau sa analizez si sa evidentiaza influenta factorilor socio-culturali asupra aparitiei acestor tulburari. Cand vorbesc de factori socio-culturali ma refer la promovarea aspectului fizic ideal mai ales prin intermediul mass-media si asocierea corpului suplu unor atribute precum competivitatea , succesul, apoi promovarea industriei produselor de slabit fie ca sunt pastile, aparate s.a.m.d., alaturata in mod paradoxal promovarii diverselor produse alimentare care capata si ele diverse atribute gen tandrete, iubire, in reclamele acestor produse aparand de cele mai multe ori x, y modele. E vorba de toata aceasta presiune care exista pentru un corp ideal suplu pentru femei si musculos pentru barbati, toate aceste imagini fiind mediatizate si promovate incepand cu tv, mediul online unde pe aproape fiecare site deschis apar imagini cu anumite persoane a caror greutate se schimba la secunda, imagini care desigur sunt insotite de "cheia spre o viata mai buna , mai fericita".
Problema este ca toate aceasta mediatizare ne afecteaza pe noi toti intr-o anumita masura de ce spun asta pentru ca de multe ori aceste imagini, mesaje sunt internalizate de noi toti si nu au urmari doar la nivel individual astfel ca de multe ori multe persoane in categoria lor de prieteni, parinti, colegi de scoala/ medii profesionale internalizeaza in anumite masuri aceste imagini, mesaje acestea dezvoltandu-se mai apoi in diverse comentarii gen" este draguta dar daca era mai slaba era si mai frumoasa" sau" nu vezi fetele de varsta ta ce bine arata, tu nu faci nici un efort".
Toata aceasta adorare a supletei are ca revers prejudecata impotriva greutatii, astfel ca de multe ori asa cum am spus si anterior persoanelor le sunt atribuite calitati in functie de greutatea corporala astfel ca de cele mai multe ori o persoana supla este privita ca fiind activa, sociabila, in timp ce persoanele cu o greutate supraponderala sunt privite ca fiind lenese, lacome, lipsite de vointa.
Lucrarea mea este structurata in doua parti astfel in prima parte am abordat aspecte teoretice ale tulburailor de alimentatie, prezentand tipologia, factorii de risc, consecintele acestor tulburari la nivel individual cat si social, bineintele cu enfocare asupra factorilor socio-culturali astfel chiar am gasit anumite studii facute in alte tari care arata clar o legatura intre mediatizarea imaginii unui corp suplu si aparitia unei imagini corporale distorsionate care de multe ori evolueza sub forma tulburarilor de alimentatie.
Practic ipoteza pe care eu vreau sa o verific este daca factorii socio-culturali sunt sau nu factori de risc in aparitia si dezvoltarea unor astfel de boli. Totodata in lucrarea mea doresc sa prezint si prejudecatile sociale legate de aceasta tema faptul ca la nivel social aceaste sunt cunoscute ca fiind mofturi, sau ma rog afectiuni ale vedetelor, persoanelor cu statut socio-economic inalt. De altfel chiar eu incercand sa gasesc la nivel de judet persoane atat din sistemul medical cat si persoane ce prezinta astfel de afectiuni cu care sa pot vorbi despre acest subiect chiar la spitalul de boli psihice din judet mi s-a spus "domnisoara noi aici tratam boli psihice" cred ca aceasta fraza spune destul de multe.
Un alt subiect ce l-am abordat si care din cate am vazut ia amploare si la noi in tara este vorba despre site-urile care incurajeaza aceste tulburari (am gasit vreo 6 bloguri scrise chiar de fete din romania si am vazut ca au contacte cu alte fete din alte tari, chiar din aceste bloguri se poate vedea influenta modelelor sociale promovate de mass media la modul ca astfel de site-uri apar imagini asa zise de motivare cu diverse "vedete")
Aspectele mentionate mai sus fac partea din partea teoretica astfel ca in partea practica mi-am propus sa realizez studii de caz multiple in care sa prezint anumite cazuri cu aceste tulburari. Initial am hotarat ca pentru a afla atat consecintele la nivel individual dar si social si ma refer aici la relatiile cu familia, prietenii sa discut atat cu persoanele care au suferit/ sufera de aceste afectiuni cat si cu un membru al familiei pentru a vedea impactul acestor boli si asupra relatiilor familiale dar este dificil sa gasesti persoane cu care sa vb despre acest lucru + un alt membru al familiei dispus sa vb despre acest subiect, poate ca daca as fi fost in Bucuresti ar fi fost mai usor.
Lunna, am vazut documentarul, in studiul meu nu e e vorba nici de camera de filmat nici de inregistrare, mi-ar fi placut sa pot dicuta fata in fata cu persoanele care vor sa vorbeasca despre acest lucru dar avand in vedere ca nu sunt din Bucuresti, oricum daca cineva dintre voi vrea sa vb. fata in fata despre asta ma gandesc ca pot veni al Bucuresti pentru o zi , numai sa stiu sigur.
Aspectele pe care as dori sa le abordam cred eu ca pot fi abordate online sau telefonic, cum preferati si voi.
Daca se hotaraste cineva ca este dispus sa vorbeasca despre aceasta tema aspctele pe care mi le-am propus sa le discutam sunt urmatoarele:
*istoricul persoanei, in ce conditii a aparut tulburarea,
* care considerat ca ar putea fi cauzele/ factorii ce au dus la aparitiei acestei tulburari?
*ati simtit o oarecare presiune din partea colegilor, prietenilor, familiei in ceea ce priveste valorizarea aspectului fizic?
* considerati ca mass-media influenteaza aparitia si dezvoltarea unor astfel de tulburari?
* considerati ca imaginile, mesajele promovate de mass-media v-au afectat/va afecteaza imaginea corporala?
*aceasta tulburare v-a afectat, sanatatea, relatiile cu familia, prietenii?
* ati avut/ aveti sprijin familial/social in procesul de vindecare?
*considerati ca aceasta tema este actualmente o problema sociala?
* considerati ca familia, grupul de prieteni/ grupul profesional , mass-media, societatea pot influenta asupra aparitiei si dezvoltarii acestor tulburari?
* considerati ca exista prejudecati despre persoanele cu tulburari de alimentatie cat si despre acestea ca afectiuni?
Daca aveti alte sugestii sunt desigur binevenite, eu imi propun o discutie libera asa incat daca considerati ca nu puteti aborda un anume aspect eu stiu mai sensibil pt dvs. eu inteleg acest lucru, imi dau seama ca multor persoane nu le este usor sa vb. despre acest subiect, de asemenea va asigur ca identiatea voastra nu va fi cunoscuta.
Daca aveti nelamuriri, va rog sa mi le adresati, eu va multumesc si imi cer scuze pentru cantiatea mesajului, sper sa nu va fi obosit sau plictisit.
Va doresc sanatate tuturor si astept rasp. voastre,
Carmen

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 8:59 pm 
Neconectat

Uau, dar ai scris, nu te-ai incurcat :-). Sa stii ca n-ai deranjat catusi de putin, doar ca sunt mai prinsa ca de obicei - si recunosc ca mi-a fost si greu sa ma concentrez acum pe subiecte mari pentru ca sunt mai obosita decat in mod normal.
E o tema foarte interesanta, am fost si eu si sunt in continuare extrem de imersata in subiectul asta. In acea perioada am gasit si reportajele lui Jean Kilbourne, o activista feminista preocupata de modul in care imaginea femeii este folosita in industria advertisingului si felul in care aceasta imagine se intoarce impotriva femeii. Uite aici, le stii?: http://www.mediaed.org/cgi-bin/commerce ... eview.html

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Vin Aug 24, 2012 9:15 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 9:13 pm 
Neconectat

:-) multumim pentru detalii. eu sunt 100% ok sa vorbesc cu tine si sa te ajut in elaborarea lucrarii :) adica ce as putea sa zic mai mult, decat am zis aici, pe forum (daca dai o cautare cu numele meu...vei avea o parte de material, adica exact raspunsul la intrebarile scrise).

in concluzie: daca vrei si poti sa vii la bucuresti, ma anunti cand si stabilim sa ne intalnim. apoi, alte eventuale intrebari, ne scriem sau vb la telefon ;)

mie chiar nu mi-a mai ramas nimic; si nimic de ascuns :)

p.s. nu te astepta sa vezi un schelet :)) (nu sunt chiar atat de slaba+ am mai pus pe mine in ultimul timp--dar, vorbim la fata locului)

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 9:45 pm 
Neconectat

Da, Carmen, sa stii ca ar fi o idee sa vii la o cafea/bere si sa vorbim fata in fata. Rita stiu ca era si ea intr-o vreme interesata de subiectul impactului factorilor socio-culturali. Ar fi grozav sa iasa un studiu frumos si sa-l publicam, sub numele tau, bineinteles, si in site, cred ca e un subiect de interes public.

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 10:00 pm 
Neconectat

Doamna Lili, de acest material chiar nu stiam, multumesc :)
Lunna si tie iti multumesc pentru incredere, si stai linistita ca nu am nici un fel de asteptari si mai ales astfel de asteptari (asta cu scheletul iarasi cred ca face parte din categoria prejudecati pentru tulburarile de alimentatie, nu ma intelegeti gresit doar ca foarte multe persoane cred ca pentru a avea anorexie e nevoie sa arati fix ca un schelet, si bineinteles ca nu este asa, normal ca este un semn dar nu e conditie, asta va spun din materiale pe care le-am mai studiat), am observat ca ai postat foarte multe despre experienta ta, o sa studiez cu mai multa atentie materiale postate.
Pai ramane sa stabilim cand puteti si voi sa ne vedem, eu as prefera sa fie cat mai curand posibil. Ma gandeam duminica, ce spuneti vi se pare ok?

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 10:21 pm 
Neconectat

Duminica e super. Am vorbit si cu Rita si ar vrea sa vina si ea, dar atentie! si-a exprimat dorinta sa fie dupa-amiaza, daca se poate - e ok pentru voi pe la orele 15-16 sau e o problema? Noi suntem in principiu relativ libere duminica asta.

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 11:05 pm 
Neconectat

Doamna Lili, eu as dori daca se poate sa fie ceva mai devreme pentru a ma putea intoarce in Galati in aceiasi zi, din cate am consultat online ultimul tren/maxi cu destinatia galati taxi este la ora 18 de aceea v-as ruga sa vb cu fiica dvs. daca poate sa ne vedem ceva mai devreme.
Va multumesc, in emailul trimis aveti nr.meu, daca doriti ma puteti suna maine si stabilim.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]