Acum este Dum Dec 17, 2017 1:09 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: bulimie nervoasa
MesajScris: Dum Sep 23, 2012 12:44 am 
Neconectat

buna seara!! Sunt Ellena si lucrez in italia de 3 ani de knd am prob de alimentatie!!!Adik sa puteti intelege, sunt bulimica:(((( As vrea sa intreb,, cei kre au fost k mine si aveau frica sa inceapa sa manince k nu se puteau oprii, totusi cum as putea invinge aceasta nenorocita de boala??? am frica k tot ce maninc ma ingrasa si gandesk in mintea mea dupa ce maninc k,,,,,mizeria aceea ce am mancat treb data afara k ma ingrasa,,cum as putea depasi situatia asta???simnt k innebunesk knd am crizele de bulimie, maninc si imediat vomit,,,iar in urmatoarela secunde pot sa incep de la inceput,,,, va rog ajutatima!!!

Sus

Subiectul mesajului: Re: bulimie nervoasa
MesajScris: Lun Sep 24, 2012 1:19 am 
Neconectat

Draga Elena, exista o solutie miraculoasa, ce functioneaza IN TIMP (deci nu dintr-o data, trebuie sa ai rabdare si sa faci pasii potriviti). Pentru ca bulimia e o afectiune psihica determinata de stresurile din viata de zi cu zi, iata ce ai de facut:
In primul rand, trebuie sa spui cuiva (aici e un loc destul de potrivit, sau la un pshiterapeut) ce lucruri din viata ta nu merg bine, ce te deranjeaza, ce te obsedeaza, ce amaraciuni ai. Asta e primul pas: sa fii sincera si sa scoti afara tot ce te streseaza, prin vorbe (e doar primul pas; mai intai scoti prin vorbe, mai tarziu si in timp vor veni si schimbarile efective).
Deci, dupa cum vezi, tu esti cea care are de facut acest prim pas, toata lumea de aici l-a facut, mai mult sau mai putin, sau e pe cale sa-l faca. Ai sa vezi ca ai sa te simti imediat mai bine. :-)
Nu astepta sa vina o criza de binge ca sa intri in panica si sa cauti un ajutor atunci, pe loc. Incepe imediat ce ai timp sa povestesti despr viata ta - nu e chiar atat de greu. Nimeni aici nu stie cine esti, pentru noi esti o anonima, deci poti spune ce ai pe suflet fara teama ca ai fi recunoscuta sau judecata in vreun fel, aici toata lumea are suferinte, greutati, o viata ascunsa, probleme, si incercam sa ne sustinem reciproc in rezolvarea acestor suferinte. Te pup!

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]