Acum este Lun Dec 11, 2017 11:45 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce faceti de sarbatori?
MesajScris: Vin Dec 07, 2012 3:56 pm 
Neconectat

Ce faceti de sarbatori asa.. in linii mari? Va pregatiri sa va distrati, sau sa va vizitati familia si cunoscutii, va pregatiti sa va linistiti dupa o perioada de munca, intrati in spiritul sarbatorilor?
Cu ce sentimente intrati in aceasta perioada a anului?
La noi e clar ca pana nu asezam bradul la locul lui nu reusim sa "gandim festiv". Inca ne uitam la calendar fara sa simtim in noi spiritul Craciunului.
As vrea sa mergem la rudele pe care nu le-am vizitat de ceva timp si care stiu ca ne asteapta cu nerabdare, mi-as dori sa avem de sarbatori o masa impreuna cu familia mare, in provincie. Pe de alta parte a fost un an extrem de obositor, de greu, care a venit si cu o linistire a sentimentelor puternice determinate de experientele cu anorexia, dar si cu o "trezire" in fata problemelor profesionale si materiale, care trecusera, cel putin la mine, pe planul ...10! Avem nevoie, ca familie, sa readucem ceva mai in fata (in nici un caz pe primul plan!) principiile unei vieti ceva mai business-oriented. Faptul ca, dupa cum ati observat, am mari dificultati de a reface site-ul firmei, arata clar cat mi-e de greu sa ies din starea de alerta profunda in care stau de cativa ani. Mai degraba la asta imi sta mintea inainte de sarbatori. Am nevoie sa ma scutur de gandurile astea, macar pentru sarbatori si sa ma eliberez de griji... Poate aparitia bradului in sufragerie va face asta... Ma uit la globurile cumparate acum cateva zile (le-am pus langa calculator, ca reminder) si astept ca magia sa curga dinspre ele... dar stiu ca va veni numai dinspre noi, ca de obicei. :-)

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Vin Dec 07, 2012 4:36 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ce faceti de sarbatori?
MesajScris: Vin Dec 07, 2012 4:05 pm 
Neconectat

eu cu maaare teama, panica-mai bine zis :))

Sus

MesajScris: Vin Dec 07, 2012 4:41 pm 
Neconectat

Sa stii ca te inteleg un pic. E schimbarea, e iesirea din rutina. Anul care vine va aduce cu sine niste schimbari si pentru noi, le simt, le intuiesc, partea reptiliana a creierului meu le miroase vag... Intram intr-o noua faza.
Lunna, de sarbatori poti face ce vrei, tocmai asta e frumusetea lor. De sarbatori vine vacanta, dormitul tarziu, zapada si fericirile ei, sania, bulgarii, ninsoarea (sper!), plimbarile libere, fara program...program de voie! Poti sa alegi sa faci ce vrei, nu crezi? In toate privintele. E greu sa alegi ce vrei sa faci? Ce ti-ai dori sa faci, sincer?

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Dec 07, 2012 6:25 pm 
Neconectat

Eu am decis sa nu merg acasa. In primul rand ca biletele de avion aveau niste pretuti de necrezut in perioada asta si in plus nici nu am nevoie in perioada asta de stresul din familie, stresul cu mancarea, stresul cu prefacutul ca sunt bine si fericita, prefacutul ca suntem o familie fericita tc. L-am spus alor mei ca nu pot sa vin si asta e. O sa ma duc sa ii vad in ianuarie cand se termina toata nebunia.

Ma duc in seara asta sa cumpar si eu cateva decoratiuni pt casuta mea de aici. O sa imi gatesc singura ce vreau eu o sa ma uit la filme de Craciun si probabil o sa merg la cina cu niste colegi care raman in Roma. In rest in ziua de Craciun aici se organizeaza diverse evenimente de voluntariat pentru orfani, cersetori, si cred ca m-as implica si eu.

Nu mi-e teama si nici panicata nu sunt, un pic imi pare rau ca nu sunt acasa, dar stiu ca acasa nu mai e nimic asa cum era, nici nu mai ma simt acasa, nici nu mai pot sa ma prefac ca totul e bine si suntem fericiti. Asa ca de acum o sa imi fac propriile mele traditii pt Craciun. :)

Sus

MesajScris: Vin Dec 07, 2012 6:30 pm 
Neconectat

:-) Hei, Cristina, e foarte frumos programul tau! Si cred ca Roma ofera de sarbatori o atmosfera de neuitat, merita sa-ti creezi traditiile in spirit Roman... Hai, ne faci niste poze pe acolo? Ce zici, ne daruiesti putin din spiritul sarbatorilor Romane? Ne mai trezim si noi pe aici ... :d Cum e Roma de sarbatori?

Sus

MesajScris: Vin Dec 07, 2012 7:00 pm 
Neconectat

Acum ca mi-ai cerut o sa va fac sigur poze. Aseara centrul arata superb superb. O sa va pun poze :)

pupici

Sus

MesajScris: Vin Dec 07, 2012 7:34 pm 
Neconectat

Multumesc frumos! @};-
Abia astept! Roma e singurul oras pe care l-am vizitat amanuntit... pe Google Maps. La anul poate il vizitez in sfarsit in natura... asta e dorinta mea cea mare... dupa renovarea baii si bucatariei (care sper sa nu-mi inghita banii de o mica evadare in Roma - grrr!)

Sus

MesajScris: Vin Dec 07, 2012 8:31 pm 
Neconectat

evident, voi merge acasa unde, placerea cea mai mare e sa o ajut pe mama la gatit. nu, nu e vb ca ii fac numai ei un bine, ci imi satisfac si eu placerile :)) anul asta poate ma lasa sa fac o prajitura dintr-ale mele :d
apoi, despre dormit, nu stiu ce sa zic :)) daca plec mai devreme de 24, apuc un pic, daaaar, daca plec pe 24...imi ramane doar data de 25; in rest, lucrez si, chiar daca sunt acasa, tot trebuie sa ma trezesc devreme. oricum, nici munca nu va fi light pt ca nu lucrez cu crestini @-)
desi stiu ca va fi ger, eu sper totusi sa nu ninga. nu suport zapada; cu sania nu m-am mai dat de aaani de zile (nici n-am cu cine)...program de voie..dupa 6 seara da' nu prea mult ca a doua zi: munca \:d/

Sus

MesajScris: Vin Dec 07, 2012 10:19 pm 
Neconectat

noi de sarbatori stam acasa!!!nu ma pot duce in RO, pt. sunt cu asta mic dupa mine, casa cea noua nu este inca gata...casa parinteasca nu are baie in casa...si nu cred ca sade frumos sa-l trimit pe el hombre nascut/crescut la oras sa faca kk in gradina si sa se spele la lighean pe ici pe colo!!!! :ymblushing: :ymblushing: :ymblushing: :-p

maine impodobim bradul si balconul (doar pe cel mare), iesim prin oras, pe la magazine....
deci ni-l legam de gat pe izmanosu mic...si cu el peste tot!!! \M/

o sa va pun si alte poze cu bradul si mici decoratiuni prin casa!!!
si daaaaaaaaaaaaaaaaa...asteptam si poze de la roma!!!!!!!!
viva christineeeee!!!! ;)

Sus

MesajScris: Sâm Dec 08, 2012 11:11 am 
Neconectat

Sa va spun cum o sa decurga si la mine sarbatorile....Eu dupa cum am mai scris sunt pe vechi, deci la mine Craciunul cade pe 7,8,9 ianuarie :d si eu de pe 24 decembrie pana pe 6 ianuarie o sa lucrez non stop:( 12 ore pe zi ca asa am facut cu colega, ca sa am eu in sesiune si de Craciunul meu liber.
De Craciun nu fac mancare ca nu am cand, mergem la neamurile lui iubi si o sa fie super, ne adunam cu totii, stam la masa, povestim, ne jucam cu cei mici, facem cadouri, mergem sa colindam... Poate, si sper sa reusesc sa am ocazia sa merg si la ski :d (anul trecut fetelor a fost prima experienta) si pot spune ca a fost :text-lol: asa ca vreau sa merg si anul asta sa mai exersez :d ca doar nu degeaba mi`a facut iubi cadou si costum de ski:))
Cel mai aiurea este la mine fetelor......K INCEP SESIUNEA....ultimul an....am licenta.... :| incep sa intru putin in panica :-SS ...dar sper sa trec cu bine, sa am sprijin si ajutor de la cei apropiati, sa pot lucra si in continuare si sa termin si facultatea cu bineeeee :d
Inca nu stiu daca o sa am brad :-( dar daca nu improvizez eu ceva....macar sa fie in spiritul sarbatorilor :d
Abia astept sa vad voi ce planuri aveti de sarbatori, ce papa bun faceti :d poate imi dati si mie vreo idee si ma incumet si eu pana ala urma ;;)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]