Acum este Vin Sep 22, 2017 2:52 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce faceti de sarbatori?
MesajScris: Sâm Dec 08, 2012 2:42 pm 
Neconectat

Alina, cred ca exact asa trebuie sa fie sarbatorile (indiferent cand cad pentru fiecare dintre noi): cu cei dragi, cu colinde, cu distractie in zapada... ca atunci cand eram mici :-)
Mie exact de asta imi plac tare mult Craciunul si Pastele.
Pana la urma vad ca incet-incet incep sa ma entuziasmez la ideea de a impodobi bradul - noi o sa avem, cred, un brad artificial, ca Rita e ecologista nevoie mare, anul trecut ne-a certat cumplit ca am pus brad natural (cadou de la soacra, care a fost la noi si nu a lasat-o inima sa treaca prin Craciun fara miros de brad in casa). Dar o sa luam si o creanga frumoasa, pentru miros - cred ca dau jos tablourile de pe un perete si pun creanga impodobita. Vad eu.
O sa fac si eu poze la final - dar mai dureaza.

Edit: vreau sa caut jucariile Ritei, cele pe care nu vrea sa le pastreze, si sa le dau. Aveti idee ce as putea face cu ele, stiti de vreun loc in Bucuresti unde se pot dona jucarii bine intretinute, frumoase? Parca la Universitate, la targul de Craciun, s-a organizat si un astfel de loc pentru donatii de jucarii? A fost cineva?

Edit2: apropo de donatii: noi in fiecare an dam lucruri si mancare calda unor persoane mai sarace de pe strada noastra (sarmale, cozonac, piftie... cate ceva din ce avem noi pe masa festiva). Voi faceti asa ceva?

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Sâm Dec 08, 2012 4:04 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Alina, cred ca exact asa trebuie sa fie sarbatorile (indiferent cand cad pentru fiecare dintre noi): cu cei dragi, cu colinde, cu distractie in zapada... ca atunci cand eram mici :-)
Mie exact de asta imi plac tare mult Craciunul si Pastele.
Pana la urma vad ca incet-incet incep sa ma entuziasmez la ideea de a impodobi bradul - noi o sa avem, cred, un brad artificial, ca Rita e ecologista nevoie mare, anul trecut ne-a certat cumplit ca am pus brad natural (cadou de la soacra, care a fost la noi si nu a lasat-o inima sa treaca prin Craciun fara miros de brad in casa). Dar o sa luam si o creanga frumoasa, pentru miros - cred ca dau jos tablourile de pe un perete si pun creanga impodobita. Vad eu.
O sa fac si eu poze la final - dar mai dureaza.

Edit: vreau sa caut jucariile Ritei, cele pe care nu vrea sa le pastreze, si sa le dau. Aveti idee ce as putea face cu ele, stiti de vreun loc in Bucuresti unde se pot dona jucarii bine intretinute, frumoase? Parca la Universitate, la targul de Craciun, s-a organizat si un astfel de loc pentru donatii de jucarii? A fost cineva?

Edit2: apropo de donatii: noi in fiecare an dam lucruri si mancare calda unor persoane mai sarace de pe strada noastra (sarmale, cozonac, piftie... cate ceva din ce avem noi pe masa festiva). Voi faceti asa ceva?

poate asta va inspira: http://www.haisaajutam.ro/en

jucarii n-am aici dar am cateva haine pe care nu le-am purtat niciodata si le voi dona prin cineva catre un orfelinat din..Voluntari, parca. eu niciodata nu dau bani, din principiu; asa ca intr-un an am cumparat un puloveras, niste sosete si o jucarie pentru copiii nevoiasi.
mi-ar placea sa fac si eu faza cu mancarea...ca si asa sunt pe "cooking mode" mereu :)) dar trebuie sa merg la sigur undeva..adica sa stiu ca am cui sa dau. mi s-a mai intamplat sa am chestii gatite prin frigider-nu vechi ca nici nu imi bat joc de om, dar care nu s-au mancat; le-am pus in pachet, cu un codru de paine si le-am dat sau chiar le-am lasat la o biserica de langa mine.

imi aduc aminte intr-un an...Doamne, mi-au dat lacrimile: facusem un pachetel pt ca stiam ca dupa munca trec p la biserica. am ajuns acolo, am facut "ritualul" si, cum nu aveam cui sa dau mancarea, am intrebat o tanti (cea care se ocupa cu stransul lumanarilor, curatatul etc) daca pot sa il las acolo si sa il dea personalul bisericii cuiva. si ea mi-a zis ca da, pot sa il las ca din cand in cand mai vine cate o babuta sau un copil...saaau, daca vreau, pot sa i-l dau ei ca are vreo 5-6 copii (in grija, parca) si...ar manca. pfaaai, chestia asta m-a cam afectat :-( n-am s-o uit niciodata.

cred ca am fost un pic off topic :d nu ma sanctionati :d

Sus

MesajScris: Sâm Dec 08, 2012 8:54 pm 
Neconectat

Da, si eu am sa dau mancare de craciun. O sa se organizeze dimineata pe 25 un grup de voluntari care vor gati si la pranz oferim masa celor saraci. Abia astept. Apropo, aveti ceva retete interesante, delicioase si sanatoase? Eu as incerca sa fac un cheesecake dar nu am facut niciodata. Iar casa m.am hotarat sa o impodobesc cu decoratiuni Origami facute de mine si sa le fac si cadou. Si fac niste briose de ciocolata f bune. :)

Bravo Rita! Ce ma bucur ca nu te-a lasat sa cumperi brad natural,Lili, sunt complet de partea ei . :)

Eu de revelion o sa plec la o prietena in Rio de Janeiro, o sa va pun poze de acolo. Va pups.

Sus

MesajScris: Lun Dec 10, 2012 12:14 pm 
Neconectat

"Bravo Rita!" - o sa-i zic, sa vezi ce se bucura!
Cristina, ce viata ai! Mergi in Rio de Craciun... stai in Roma... hai sa facem schimb - macar de sarbatori! :d

Uau, ce link grozav ai dat, Lunna! Tu stii ca maica-mea a fost un astfel de "ingeras" pentru un copil de la un orfelinat, inca de acum 20 de ani? L-a ajutat la teme zilnic, l-a dus in diverse excursii, l-a adus acasa, i-a aratat ce inseamna o familie, un sprijin apropiat, l-a invatat una-alta... Maica-mea este o inspiratie pentru mine in cateva privinte... viata e foarte ciudata - si are intelepciunea ei (eu nu sunt credicncioasa, dar nu pot sa nu ma gandesc la acel "misterioase sunt caile Domnului")! Nu am sa merg atat de departe, dar sunt totusi destule alte posibilitati de implicare.
O sa strang ce am si o sa-i contactez.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Lun Dec 10, 2012 1:32 pm 
Neconectat

Sigur ca putem face schimb, eu vreau doar sa ma iubesc asa cum sunt , sa am o familie frumoasa si sa fiu happy. Poti merge tu la Rio si la Roma. :)

Apropo, am uitat sa-ti zic: daca vii la anul in Roma sa-mi dai un semn inainte, puteti sta la mine daca vreti, am o casa mica, dar un loc de dormit gasim noi. In plus eu pot sta la o prietena si va las voua apartamentul ca sa va simtiti confortabil, nu e o problema. Oricum cred ca va pot ajuta si cu recomandari, sfaturi legate de oras, mi-ar face mare place sa stam la o cafea. Pup

Sus

MesajScris: Lun Dec 10, 2012 3:14 pm 
Neconectat

Esti super-super de treaba, multumesc frumos de invitatie. Sa stii ca daca apuc sa-mi indeplinesc visul si sa vin, mergem absolut obligatoriu la o cafea. De cazat - poate am sa-ti cer recomandari pe undeva, ca ma cam feresc sa deranjez; plus planuri de vizita, asa de tare m-as bucura sa ne plimbam cu masina prin Italia... te luam si pe tine :-) . Of, numai de mi-ar iesi pasientza!
Pana atunci: poze, poze...

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]