Acum este Sâm Sep 23, 2017 3:20 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: O intalnire speciala
MesajScris: Mie Ian 25, 2012 5:17 pm 
Neconectat

Sunteti invitate la o intalnire speciala, in care va veti exersa simtul aventurii :d . D-na Carmen Avram de la Antena 3, care se ocupa acum de subiectul bolilor de alimentatie si ne ajuta sa informam mai multi oameni despre ele (sau mai degraba noi o ajutam sa informeze oamenii despre aceste boli ;) ), ne-a rugat sa o lasam sa arunce o privire in Grupul de suport. Deci, aceasta "editie speciala" a intalnirilor noastre invita persoanele care nu se sfiesc sa isi arate mainile, buzele si umbrele pe ecrane ;;) . Filmarile sunt umbrite, ascunse, voalate, taiate si mixate pentru ascunderea identitatilor, iar vocile sunt schimbate prin metode specifice, in acelasi scop (la cerere insa, curajoasele pot deveni vedete! ;) ).

Din experienta de pana acum cu propriile noastre filmari - e palpitant si chiar amuzant, odata ce treci peste trac (eu una am avut! - dar mi-a trecut repede :ymblushing: ). Inainte de a filma se fac probe in care se arata cum o sa iasa si se vad siluete umbrite, se fac si filmari doar partiale - cu mainile, de pilda...

Scopul intregii actiuni este - stiti asta - de a face cat mai multi adolescenti si parinti sa stie ca o dieta la o varsta frageda e riscanta, si ca preocuparea excesiva pentru silueta te poate arunca intr-o viata complet diferita de ce ti-ai dori. Si ne mai propunem sa facem parintii sa stie care sunt modalitatile si cum pot proceda corect pentru tratamentul unei boli de alimentatie. Vrem sa dam si altora din experienta noastra de pacienti, doctori si parinti.

Am deja cateva confirmari de prezenta - bravo fetelor!

Cand va avea loc:

- Sambata (28.ianuarie) la ora 13

Unde va avea loc:

Adresa:
aflati prin PM - la intalnirea de dinainte de Craciun stiti ca cineva ne-a oferit posibilitatea sa ne intalnim intr-un spatiu mai bun si mai intim? Ei bine, acesta este. Am fost acolo si este extraordinar - sa vedeti panorama! Pentru indicatii specifice va rog sa dati mail (ajutor@anorexie-bulimie.ro) sau PM la mine.

Daca vi se pare o idee buna, se accepta donatii in ceva bun de gustat, pentru ca vom avea ~O) si ceva bun de rontait se va asorta de minune (daca vreti; daca nu - nu!).
Va pup si va urez multa bafta!

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Lun Feb 20, 2012 9:34 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: O intalnire speciala
MesajScris: Vin Ian 27, 2012 5:11 pm 
Neconectat

M-am gandit ca ar foarte interesant - nu numai pentru noi, dar poate si pentru altii - sa cunoastem parerea d-nei Carmen Avram despre unele lucruri. Ce ziceti daca am ruga-o sa ne raspunda la cateva intrebari (Nu in sensul de "qui pro quo", ci asa, pentru ca e foarte amabila si poate e de acord ;;) ).
Un mic astfel de interviu (5 minute) ar fi un extraordinar punct de inceput - poate - pentru o aventura in care am strange raspunsuri de la mai multi formatori de opinie amabili si responsabili, dispusi sa lase cateva ganduri pentru noi si site-ul nostru.

Ce parere aveti de intrebarile astea:

- Ce calitati apreciati cel mai tare la o persoana?
- Cum v-ati imagina o reclama la ciorapi de dama, folosind un model masculin (un barbat)?
- Sa presupunem ca ati avea un nou coleg si acesta v-ar spune ca aveti o parte a corpului prea mare sau prea mica (de ex.: soldurile, sanii, nasul, sau mijlocul, etc) si ca ar trebui sa faceti ceva in privinta asta. Cum ati reactiona?
- Ce va place la dvs.?
- Ce caracteristica sau calitate credeti ca e de cel mai mare folos unei femei, in viata?

Aveti sugestii?

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Ian 27, 2012 8:47 pm 
Neconectat

Abstracte intrebari...
cea cu ciorapii m-a dat pe spate :)) ... oricum deja stim ca femeile vand bine ;)

Sus

MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 10:30 pm 
Neconectat

Uau, ce zi extraordinara! De fapt intreaga saptamana a fost nebuna, nebuna, nebuna! :d
Multumesc mult gazdei noastre, rar intalnesti oameni ca voi! Ati facut ca reuniunile noastre sa ajunga la un alt nivel si sa permita acea sinceritate pe care ti-o da un spatiu cald si intim - pana si cafeaua a fost excelenta! Va multumesc frumos! Data viitoare incercam sa punem si noi reteta de tort de morcovi si banane la treaba sau briose de mere, sa contribuim si noi macar un picutz acolo... :-)
M-am bucurat mult de tot sa o revad pe M. - fata, frumoasa esti! Si mi-a facut o imensa placere verva ta si energia pe care o degaji! Si Irina - te pup! - a pus cap la cap toate astea!
Lunna - mica si curajoasa, dar neincrezatoare in fortele ei - tu odata si odata ai sa misti un munte din locul lui. Muntele ala sta si te asteapta sa-ti faci tu timp pentru el :YMHUG:
Narcis, "trebuie" ;;) sa vii mai des si sa aduci exercitiile alea de relaxare cu tine (mai sorbim un ceai, mai facem un exercitiu - in final o sa ne simtim ca dupa o zi la spa :-* ).
Felicit din toata inima fetele noi pentru ca au contribuit la aceasta zi si pentru ca ne-au permis sa le cunoastem si sa vorbim! Mi-a facut placere si sper sa ne mai intalnim! O sa ne mai intalnim sigur, macar online ;) !
Multumesc si d-nei Carmen Avram pentru ... aventura asta! Si pentru ca a fost amabila si a acceptat mica noastra lista de intrebari...

Abia astept sa ne vedem data viitoare!

Sus

MesajScris: Dum Ian 29, 2012 5:15 pm 
Neconectat

Intr-adevar, intalnirea de ieri a grupului a fost cu adevarat speciala. In primul rand ca a avut loc intr-o locatie primitoare, ce ne-a asigurat un mare grad de intimitate si pt.aceasta ii multumim mult Aurei,si apoi intalnirea cu dna Carmen Avram prin intermediul careia
in cadrul emisiunii " IN PREMIERA" Antena 3 se vor face cunoscute aspete ale tulburarilor de alimentatie ,dificultatile prin care trec persoanele cu aceste afectiuni si familiile lor precum si nevoile terapeutice specifice.
Dupa 2 ani de existenta grupul de sprijin a crescut atat ca numar dar mai ales sub aspectul eficientei,se constata a avea o reala contributie in informarea si sustinerea psihologica a persoanelor afectate si a familiilor lor.
Tin sa admir si sa apreciez sinceritatea si dorinta de a ajuta a membrilor grupului.
Ca o concluzie a discutiilor in cadrul grupului, ar fi ca un pas important in procesul de insanatosire in tulburarile de alimentatie este a ajuta adolescenta sa
se maturizeze,sa-si dezvolte capacitatea de a lua singura anumite decizii benefice pt.ea,sa-si dezvolte toleranta,asertivitatea si bunul simt comunitar. Toate acestea conduc la cresterea stimei si a increderii in propria persoana. Exemplele din grup in acest sens sunt demne de urmat.
Pana la urmatoarea intalnire va urez sa sa aveti parte de tot ce va doriti!
Numai bine!

Sus

MesajScris: Mie Feb 01, 2012 1:14 pm 
Neconectat

Cu mare drag. Ma bucur ca am putut fi de folos si ca a fost totul bine. Sala (salile) pot fi folosite cand e nevoie de ele. Sper ca emisiunea sa iasa bine si sa ajute. Va pup

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]