Acum este Vin Sep 22, 2017 2:51 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Probleme/Sugestii pentru intalniri
MesajScris: Mie Mar 28, 2012 3:13 pm 
Neconectat

Buna ziua,
mi se pare foarte bun faptul ca doamna doctor este dispusa sa faca intalniri in fiecare saptamana. insa cred ca cele mai eficiente ar fi cele individuale nu de grup.
si as mai vrea sa mai spun ceva si sper sa nu se supere nimeni pe mine..
am mai consultat o doamna doctor care a tratat multe cazuri de bulimie care mi-a confirmat un lucru pe care deja il simteam de mult- nu se amesteca niciodata pacientii cu anorexie cu cei cu bulimie.
nu vreau sa par nerecunoascatore. m-ati ajutat foarte mult insa ultimele intalniri de la grupul de suport au fost cam neplacute pentru mine. in primul rand pentru ca s-a adus mancare/ dulciuri -ceea ce imi creaza o stare de discomfort extraordinara si ganduri de a avea un mare binge si in al doilea rand pentru ca m-am vazut inconjurata de fete cu anorexie cu care inevitabil m-am comparat (in defavoarea mea desigur) si in plus s-au mai gasit si persoane care nu stiu nimic despre bulimie sa isi dea cu parerea total deplasat. este un lucru stiut ca fetele cu boli de alimentatie au simt foarte dezvoltat al competitiei, si nu cred ca e bine sa ni se dea ocazia sa ne comparam intre noi. singura senzatie cu care am plecat de la intalnire a fost: "TREBUIE sa slabesc, sunt imensa pe langa fetele astea"sau "ele au avut puterea sa nu manance, eu de ce nu o am"- ganduri care, evident, nu m-au impins in nici un fel spre recuperare ci in directia inversa.

*** EDITAT de sanadmin:

Draga Irina, este pentru prima data cand apelez la "puterile" mele de administrator - ba mai mult, cand EDITEZ (cu brutalitate?) o postare in acest forum...

Imi pare rau sa recunosc CAND si UNDE ai dreptate si anume:

Citat:
"persoane care nu stiu nimic despre bulimie sa isi dea cu parerea total deplasat"

Asa este, eu fiind una dintre acestea, insa prezenta mea (ca si a altor "non bulimici" is "non anorexici" - pentru conformitate - si informarea celor care NU au fost prezenti, in aceeasi sala erau 6 - sase - ALTE persoane + doamna doctor, care NU SUFERA de tulburari de alimentatie ) acolo avea o ratiune - pe care o sa o las la urma; momentan, imi cer scuze atat in numele meu cat si in numele celeilate persoane... Este bine ca ai ridicat acest punct, pe viitor cu siguranta nu vor mai exista astfel de incidente.

Citat:
s-a adus mancare/ dulciuri

Da, asa este... Lili este vinovata de asta, deoarece - ca fiecare - tinde sa isi vada PROPRIUL interes, si imi cer eu scuze pentru asta.

Si in final: reuniunea sub "aceeasi umbrela" pentru anorexici si bulimici a fost motivata de intentia - stricta de altfel - a doamnei doctor de a finaliza actele pentru APPTA. Din pacate EU am fost cel care am "deturnat" scopul intalnirii si am canalizat-o intr-una bazata pe discutii specifice... Daca era dupa doamna doctor, singurul lucru pe care l-am fi facut - ar fi fost statutul si componenta APPTA. ATAT.

Poate era mai bine sa nu intervin, deoarece acum NICI STATUT APPTA GATA nu este si nici intalnire de grup cu rezultat terapeutic nu a fost...

SIngura vina a doamnei doctor a fost sa ramana "o doamna", sa taca si sa accepte deturnarea de la ordinea de zi, lucruri pentru care EU sunt SINGURUL VINOVAT. PUNCT!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Intalnire in fiecare joi!
MesajScris: Mie Mar 28, 2012 3:40 pm 
Neconectat

Draga Irina, sinceritatea ta e dezarmanta. Ma bucur ca spui ce gandesti - asta e intotdeauna un semn bun si eu personal il caut intotdeauna in cei de langa mine.
Ok, ideea cu mancarea stii ca a fost a mea si nu esti singura care a gasit-o aiurea - eu m-am bucurat ca toti cei de acolo au gustat cate ceva si mi s-a parut un exemplu bun; poate am gresit, dar nu a fost nici o clipa menit sa devina o regula, ci doar o chestie speciala la o intalnire de primavara. Imi pare rau ca te-a necajit. Mea culpa.
Intalnirile noastre nu tin loc de psihoterapie, cred ca stii asta. Ele sunt menite in principal sa puna alaturi familii si pacienti si sa schimbe ganduri si pareri pe care altfel poate ca nu le-ar schimba. Uneori parintii afla lucruri deosebite nu de la copiii lor, ci de la alti pacienti aflati in jurul mesei. Din acest punct de vedere, intalnirile noastre cred ca sunt foarte utile. Dar, ca in viata, uneori lucrurile merg mai bine, alteori mai putin bine. Dar, cu rabdarea se trece marea.
Eu te pup si iti multumesc pentru toate initiativele tale, cred ca faci lucruri extraordinare!

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mie Mar 28, 2012 3:55 pm 
Neconectat

irina9 scrie:
Buna ziua,
mi se pare foarte bun faptul ca doamna doctor este dispusa sa faca intalniri in fiecare saptamana. insa cred ca cele mai eficiente ar fi cele individuale nu de grup.
si as mai vrea sa mai spun ceva si sper sa nu se supere nimeni pe mine..
am mai consultat o doamna doctor care a tratat multe cazuri de bulimie care mi-a confirmat un lucru pe care deja il simteam de mult- nu se amesteca niciodata pacientii cu anorexie cu cei cu bulimie.
nu vreau sa par nerecunoascatore. m-ati ajutat foarte mult insa ultimele intalniri de la grupul de suport au fost cam neplacute pentru mine. in primul rand pentru ca s-a adus mancare/ dulciuri -ceea ce imi creaza o stare de discomfort extraordinara si ganduri de a avea un mare binge si in al doilea rand pentru ca m-am vazut inconjurata de fete cu anorexie cu care inevitabil m-am comparat (in defavoarea mea desigur) si in plus s-au mai gasit si persoane care nu stiu nimic despre bulimie sa isi dea cu parerea total deplasat. este un lucru stiut ca fetele cu boli de alimentatie au simt foarte dezvoltat al competitiei, si nu cred ca e bine sa ni se dea ocazia sa ne comparam intre noi. singura senzatie cu care am plecat de la intalnire a fost: "TREBUIE sa slabesc, sunt imensa pe langa fetele astea"sau "ele au avut puterea sa nu manance, eu de ce nu o am"- ganduri care, evident, nu m-au impins in nici un fel spre recuperare ci in directia inversa.

*** EDITAT de sanadmin:

Draga Irina, este pentru prima data cand apelez la "puterile" mele de administrator - ba mai mult, cand EDITEZ (cu brutalitate?) o postare in acest forum...

Imi pare rau sa recunosc CAND si UNDE ai dreptate si anume:

Citat:
"persoane care nu stiu nimic despre bulimie sa isi dea cu parerea total deplasat"

Asa este, eu fiind una dintre acestea, insa prezenta mea (ca si a altor "non bulimici" is "non anorexici" - pentru conformitate - si informarea celor care NU au fost prezenti, in aceeasi sala erau 6 - sase - ALTE persoane + doamna doctor, care NU SUFERA de tulburari de alimentatie ) acolo avea o ratiune - pe care o sa o las la urma; momentan, imi cer scuze atat in numele meu cat si in numele celeilate persoane... Este bine ca ai ridicat acest punct, pe viitor cu siguranta nu vor mai exista astfel de incidente.

Citat:
s-a adus mancare/ dulciuri

Da, asa este... Lili este vinovata de asta, deoarece - ca fiecare - tinde sa isi vada PROPRIUL interes, si imi cer eu scuze pentru asta.

Si in final: reuniunea sub "aceeasi umbrela" pentru anorexici si bulimici a fost motivata de intentia - stricta de altfel - a doamnei doctor de a finaliza actele pentru APPTA. Din pacate EU am fost cel care am "deturnat" scopul intalnirii si am canalizat-o intr-una bazata pe discutii specifice... Daca era dupa doamna doctor, singurul lucru pe care l-am fi facut - ar fi fost statutul si componenta APPTA. ATAT.

Poate era mai bine sa nu intervin, deoarece acum NICI STATUT APPTA GATA nu este si nici intalnire de grup cu rezultat terapeutic nu a fost...

SIngura vina a doamnei doctor a fost sa ramana "o doamna", sa taca si sa accepte deturnarea de la ordinea de zi, lucruri pentru care EU sunt SINGURUL VINOVAT. PUNCT!

eu nu ma refeream in nici un caz la dumneavoastra. ma refream la unele mamici care au spus ca ..citez : "ce daca ai mancat 3 ciocolate, n-are nimic, nu face rau" - poate nu face rau pentru o fata cu anorexie , mie sigur imi face rau.
sunt sigura ca pentru fetele cu anorexie este extraordinar sa manance si e bine pentru ele. eu ceea ce vroiam sa subliniez este faptul ca ar trebui sa se intalneasca fetele cu anorexie cu alte fete cu anorexie si cu parintii lor daca este cazul, iar cele cu bulimie separat, fara mancare si dulciuri (subiecte foarte sensibile pentru noi) asta a fost ce am vrut sa zic. in nici un caz sa acuz pe cineva. stiu ca intentiile tuturor sunt bune si va multumesc inca o data pentru tot ce ati facut pentru mine.
iar statutlu APPTA e gata. i l-a trimis mihaela doamnei doctor pe mail

Sus

MesajScris: Mie Mar 28, 2012 4:03 pm 
Neconectat

N-are a face, nu ma deranjeaza sa fiu de vina ;;). De fapt, nu e vorba de vina, toti suntem oameni si vorbim sub imperiul emotiilor pe care le avem - si uneori la intalniri sunt multe emotii, nu?

Irina, am sa fac un mic thread cu probleme/sugestii pentru intalnirile de grup, pe care am sa-l pun tot aici (la Intalniri), dar separat de acest topic. E bine asa?

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mie Mar 28, 2012 4:05 pm 
Neconectat

o singura chestie vreau si eu sa zic:si pt mine, cu anorexie, cele trei ciocolate m-ar distruge. iar fraza de mai jos suna a banala "ce e asa de greu sa mananci? mananca!"
si cu asta am incheiat. nu ma bag!

Sus

MesajScris: Mie Mar 28, 2012 4:08 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
N-are a face, nu ma deranjeaza sa fiu de vina ;;). De fapt, nu e vorba de vina, toti suntem oameni si vorbim sub imperiul emotiilor pe care le avem - si uneori la intalniri sunt multe emotii, nu?

Irina, am sa fac un mic thread cu probleme/sugestii pentru intalnirile de grup, pe care am sa-l pun tot aici (la Intalniri), dar separat de acest topic. E bine asa?

da. este bine. ar fi binevenite sugestiile. :)

Sus

MesajScris: Mie Mar 28, 2012 4:11 pm 
Neconectat
Site Admin

Ei, asa sunt toti parintii, mai ales la primele contacte. Asa sunt toti, ai oricui, cu anorexie sau fara.
Edit: Uf, hai mai jos, la topicul nou de Probleme.

Acest site si acest forum au ca scop recunoasterea faptului ca anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Recunoasterea ca aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii voluntar! Fii activ!

Sus

MesajScris: Mie Mar 28, 2012 4:19 pm 
Neconectat

Draga Lunna, nici mie nu mi-ar fi moale cu 3 ciocolate, probabil as face o criza biliara :d , dar cred ca nu e vorba de numar, ci de un principiu, care in acest caz probabil ca e diferenta dintre cum vede un parinte situatia si cum o vede persoana cu o boala de alimentatie.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Probleme/Sugestii pentru intalniri
MesajScris: Mie Mar 28, 2012 4:37 pm 
Neconectat

Bolile de alimentatie, intradevar sunt sensibile! Trebuie sa acordam multa atentie, intelegere celor care trec prin acestea. Am fost si eu la acea intalnire, pentru realizarea statutului APTTA, insa sanadmin, nu va consider vinovat, chiar de loc!!! Ati fost o companie roz, placuta :-)
Problema cu mancarea ( dulciuri, orice yummi sau nu) expusa in fata unor persoane cu bulimie este o ,,greutate,, pentru acestia, psihica pe moment si pe urma si fizica.
Haideti sa zicem ca, acest grup de suport, creste si invata. ( si ce este cel mai bine ca vrea sa invete)
Invatam ce vor ceilalti, nevoile lor, ce le place, ce ii supara.
Este dificil sa gestionez un asemenea grup, deoarece bolile de alimentatie nu sunt mofturi!
Irina 9, (poate ca suna weird) dar eu sunt uimita si ma bucur ca spui, ca te revolti, ca existi!!! :)
O zi frumoasa!
P.S: Eu cred ca, aceste discutii ne fac sa crestem!
Fericirea inseamna frumusete si zambet!

Sus

MesajScris: Mie Mar 28, 2012 4:49 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Draga Lunna, nici mie nu mi-ar fi moale cu 3 ciocolate, probabil as face o criza biliara :d , dar cred ca nu e vorba de numar, ci de un principiu, care in acest caz probabil ca e diferenta dintre cum vede un parinte situatia si cum o vede persoana cu o boala de alimentatie.

pai da..nu numarul lor era problema ci "ea"/"ele" in sine :D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]