Acum este Sâm Sep 23, 2017 3:12 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intalniri, terapie, speranta (in Cluj) ?
MesajScris: Joi Noi 08, 2012 7:56 pm 
Neconectat

Buna tuturor,

Am 31 de ani si sufar de bulimie de la 16.
Totul a inceput in urma unei diete (prima cu rezultate) ce mi-a permis sa slabesc 11kg in mai putin de doua luni.
De atunci si pana acum viata mea a fost marcata de perioade de acalmie si acutizare insa in ultimii doi ani lucrurile au scapat total de sub control iar in ultimele luni traiesc un veritabil cosmar ce nu-mi da pace nici macar o zi. mea, atat psihica cat si fizica se deterioreaza pe zi ce trece. Sunt atat de disperata incat nu mai stiu ce sa fac decat sa ma adresez unui psihiatru insa din pacate bolile psihice si in special bulimia/anorexia sunt tabo in tara noastra si constat cu tristete ca nici confidentialitate medic-pacient nu exista ca sa nu mai vorbesc de insuficienta pregatire a psihiatrilor autohtoni in a trata asa ceva.
Ma bucur ca am gasit acest forum. Poate este speranta. Poate unele dintre voi stiu cui ma pot adresa sau poate ne ajutam reciproc intr-un fel sau altul. Mie una mi-e tare greu sa vorbesc despre asta pentru ca a fost micul meu secret atatia ani. Mi-e frica ca oamenii ma vor judeca superficial, ca nu vor intelege, ca un diagnostic de acest gen pe o fisa medicala ar inabusi din fasa viitoarea mea cariera pentru care am lucrat atat mult. Inteleg pe deplin efectele bolii asupra corpului meu pentru ca sunt in domeniul medical. Le recunosc, incerc sa le previn pe cat posibil cu mici "trucuri" dar nu pot sa-mi abuzez corpul la infinit fara consecinte majore. Mi-e frica de multe lucruri, poate cel mai tare de o moarte umilitoare in genunchi langa o toaleta ca apoi sa ajung la stirile de la ora 5...si totusi, nu am puterea sa ma opresc... :(

Sus

Subiectul mesajului: Re: Intalniri, terapie, speranta (in Cluj) ?
MesajScris: Joi Noi 08, 2012 8:17 pm 
Neconectat

Buna Amme! imi pare sincer rau pentru suferinta ta. da, stiu ca nu te incalzeste cu absolut nimic...dar macar noi, cei/cele de aici cunoastem si intelegem "un pic mai mult " , decat altii, problema; nu o spunem doar ca ne place sa tastam ;;) (cel putin in ceea ce ma priveste)

Date despre ajutor in Cluj, eu personal, nu am dar am salvat, la un moment dat, urmatoarea adresa:

http://www.nutritionistcluj.ro/cabinet- ... nist-cluj/ (este pe forum, pe undeva)

daca ai timp, ia situl la puricat si, cu siguranta, vei gasi ceva folositor.

te asteptam cu eventuale vesti

te pup :YMHUG:

Sus

MesajScris: Joi Noi 08, 2012 9:00 pm 
Neconectat

Buna Amme si bine ai venit! :YMHUG:
Bolile de alimentatie sunt intradevar oarecum tabu in Romania, dar locuiesti intr-un oras mare si sunt sigura ca vei gasi un medic bun care sa te ajute sa invingi aceasta boala. Ai fost pana acum la vreun medic? Spuneai ca lucrezi in domeniul medical....intreaba in stanga in dreapta de medici ( de exemplu o alta "forumista" Adriana spunea ca are o prietena care e medic si pana sa ii spuna adevarul despre ea-tot bulimica- de fiecare data cand vroia sa stie una alta despre anumite afectiuni cauzate de bulimie o intreba pe aceasta prietena sub pretextul ca intreaba pentru o a 3, 4 prietena). Asa ai putea sa faci si tu daca nu esti inca pregatita sa te expui.
Dupa parerea mea faptul ca constientizezi efectele negative pe care aceasta boala le are asupra organismului tau e un lucru bun, pentru ca poate ca si in cazul meu o sa iti doresti si mai tare sa te faci bine tocmai ca sa nu mai aibe corpul tau de suferit (aici ma refer strict din punct de vedere medical).

Te pup :-* :YMHUG:

Sus

MesajScris: Vin Noi 09, 2012 1:11 pm 
Neconectat

Draga Amme, te pup si bine ai venit! Faptul ca ai tangenta cu domeniul medical uite ca se dovedeste un mic avantaj si, posibil, un oarecare dezavantaj, pentru ca-ti creeaza senzatia ca un posibil tratament la psihiatru/psihoterapeut te-ar putea expune pe multiple planuri (habar n-am, poate asa si e). La noi a fost invers, nu stiam nimic si am mers aproape cu inconstienta inainte... si a fost foarte bine.
Ai nevoie sa faci un pas in plus. Ce ai zice sa incepi prin a face o lista cu 2-3 terapeuti la care ai putea sa te adresezi, asa ca si probabilitate? E imposibil sa nu gasesti pe cineva cu care sa poti investi cu un minim de incredere pentru o posibila terapie - in definitiv poti decide asta si mai tarziu, dupa ce faci lista, dupa ce vorbiti la un telefon, dupa ce va intalniti o data, de 2 ori... Pot fi si din alt oras, daca iti da mana si ideea asta te linisteste intr-o masura. O lista e in aceeasi masura inofensiva si folositoare ca prim pas.
Ce zici, crezi ca ar fi o idee?
Cert e pana acum un lucru: pentru aceasta potentiala terapie, suntem aici un grup de oameni care pot sa-ti stea alaturi cu incurajare si cu suport, practic la orice ora.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]