Acum este Sâm Sep 23, 2017 3:24 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intalniri periodice ale grupului de suport
MesajScris: Mar Oct 15, 2013 2:56 pm 
Neconectat

Ora intalnirii: 15.00
Locul intalnirii: hai la ceainaria din Herastrau unde am mai facut intalniri! Intrarea dinspre Piata Charles de Gaulle, in parc pe aleea din dreapta, inainte de locul de joaca mare, cea cu ursul la intrare. E la 100-200 de metri de intrarea in parc. Unii dintre voi o stiti.

Fişiere ataşate:
harta-p-ta-charles-de-gaulle.jpg
harta-p-ta-charles-de-gaulle.jpg [ 286.96 KiB | Vizualizat de 1287 ori ]

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!
Sus

MesajScris: Vin Oct 18, 2013 1:49 pm 
Neconectat

Buna ziua! Dupa cum stiti suntem internate de cateva zile in spital la dna dr si vom veni duminica la intalnirea grupului de suport. Pana atunci ,toate cele bune!

Sus

MesajScris: Vin Oct 18, 2013 11:45 pm 
Neconectat

Ce bine! Abia astept sa ne vedem!

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Joi Oct 24, 2013 11:24 am 
Neconectat

Edit: ATENTIE, intalnirea s-a reprogramat sambata 2 noiembrie, vedeti mai jos

Urmatoarea intalnire: in 3 noiembrie, ora 15.00. Vine si Cristina, din Italia, si eu nu am sa ratez o intalnire cu ea, mai ales ca sunt foarte interesata sa ne povesteasca cum a transpus in viata de zi cu zi ce a invatat in timpul terapiei din clinica din Florenta si pentru ca, evident, Cristina este o tipa atat de placuta si ma bucur intotdeauna sa o vad. Cred ca va fi o intalnire extrem de frumoasa.
Hai sa ne intalnim la aceeasi cafenea (cea din harta de mai sus) din parcul Herastrau. E foarte placut acolo, multa lume o stie deja, parcul se vede minunat si avem ocazia sa facem si o plimbare cu familia, daca dorim o gura de aer curat intr-un loc frumos.

Ultima oară modificat de e-lili pe Sâm Oct 26, 2013 4:58 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin Oct 25, 2013 2:39 pm 
Neconectat

Edit: ATENTIE, intalnirea s-a reprogramat sambata 2 noiembrie, vedeti mai jos

Contributoarele la carte (cele care s-au anuntat sau ar dori), ce spuneti, ne intalnim pe 3? Veniti? Ioana - initiatoarea acestui proiect frumos, Evie, Simona, Ana Maria, poate si unele dintre fetele de pe FB... cine e din Bucuresti sau are chef de o vizita in capitala pe data de 3?

Ultima oară modificat de e-lili pe Sâm Oct 26, 2013 4:59 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Sâm Oct 26, 2013 4:56 pm 
Neconectat

DECALARE a intalnirii viitoare:
Prietena si invitata noastra speciala Cristina nu poate veni la intalnire pe duminica 3, ci pe 2 noiembrie, sambata. Deci hai sa decalam un pic intalnirea viitoare si sa o facem pe 2 noiembrie, sambata, la aceeasi ora 15.00. Vrem sa ne povesteasca despre modalitatile prin care a continuat sa aplice in viata ei de zi cu zi ce a inceput la Centrul de tratament din Florenta, unde a stat 3 luni.
Am anuntat-o si pe d-na doctor si vine sambata.

Sus

MesajScris: Vin Noi 01, 2013 4:14 pm 
Neconectat

Maine vin asa, din ce stiu pana acum: d-na doctor si Narcis (deci avem sprijin psihologic adecvat), Cristina si experienta ei de adaptare la viata obisnuita, dupa centrul de tratament din Florenta, eu, Elena si Simona, si, surpriza: Andreea, cu care ne vom cunoaste si vom vorbi despre un proiect de informare/constientizare bazat pe clipuri video. O sa fie interesant.
Cu Elena am vorbit zilele astea despre fundraising, posibilitati si actiuni pentru saptamanile astea de la sfarsit de an si vom vorbi si la intalnire, sa ne sfatuim.
Cine mai vine de aici?

Sus

MesajScris: Dum Noi 03, 2013 1:12 am 
Neconectat

Vreau neaparat sa spun cateva cuvinte despre aceasta intalnire de azi! A fost prima intalnire in care nu s-a prea vorbit despre boala - Cristina ne-a povestit in ce a constat adaptarea la viata normala si continuarea terapiei acasa, foarte constructiv si foarte la obiect si asta a intrat fara probleme la categoria "planuri de viitor", pentru ca suntem extrem de interesati de ce putem face aici, asemanator, pentru noi (terapii individuale si de grup, consultanta nutritionala, subventionate, cel putin partial, de asociatie pentru membri). Pacat ca n-am avut mai mult timp! (am sa o invit insa pe Cristina sa ne puna intr-un document sau intr-un video mai multe despre asta - in mare stim ce vrem si vrem sa stiti si voi, mai concret - si de ce este nevoie de fiecare tip de terapie in parte pentru vindecare - o vindecare de durata!)
Si am vorbit si despre prieteni - ce mai fac, ce mai stim de ei (Lunna, ai fost cap de lista :) )
A fost una dintre cele mai "practice" si mai ... inspirationale intalniri, daca pot sa spun asa. Am vorbit despre planuri concrete de viitor, despre ce ne propunem sa facem, pe puncte, ca actiuni in asociatie: autofinantare si fundraising in scopuri diverse; unele fonduri vor fi destinate tratamentelor catorva persoane sau grupuri, altele destinate strangerii de fonduri mai mari, altele de informare, awarness si crestere a vizibilitatii asociatiei - avem nevoie de vizibilitate daca vrem sa ne atingem scopurile.
Scopul final:
Primul centru de tratament al tulburarilor de alimentatie, acreditat si cu toate formalitatile indeplinite pentru tratamente complete, integrate, specializate, decontate de asigurari de sanatate (de stat si private).
Sunt multe de facut si, in mare, stim cam ce e nevoie, insa bineinteles ca avem nevoie sa defalcam fiecare etapa si subetapa, avem nevoie de persoane care sa se adauge la echipa actuala (in timp, nu ne grabim mai mult decat e nevoie!) si care sa ne ajute cu proiecte diverse: proiecte care sa ajute la strangerea de fonduri, proiecte care sa detalieze si sa concretizeze planul viitorului centru si sumele necesare (arhitecti, constructori, ...cunoasteti?).
In Grupul de lucru avem cateva persoane extrem de sufletiste si dornice sa inceapa. Deocamdata, cautam contacte pentru listele de fundraising. Daca cineva doreste sa ajute, scrieti-ne aici sau pe mail contact@aptta.ro si ne intalnim sau va adaugam in Grupul "secret" de lucru ;-).
Va iubesc si va pup, prieteni!
Intrebari?

PS: Narcis l-a adus si acum, ca si la intalnirea de data trecuta, pe cel mai tanar membru al grupului: noul lui bebe - Horia, 4 luni. Cel mai tonic si mai optimist bebe pe care l-am vazut vreodata! A fost trecut din brate in brate si a vorbit cu toata lumea :). Sa-i traiasca si sa-l vedem mare si sanatos, la intalnirile de peste 20 de ani!

Sus

MesajScris: Dum Noi 03, 2013 2:12 pm 
Neconectat

Lunna a fost cu gandul si cu sufletul alaturi de voi :) din pacate, intalnirea iar m-a prins pe picior foarte gresit, sa zic asa.
pe de alta parte, sa o dau pe fata: imi este extrem de greu sa ma intalnesc cu oameni care nu m-au mai vazut de ceva timp..intelegeti de ce, nu mai detaliez; fie ce vorbim, fie ca nu vorbim despre boala.

Sus

MesajScris: Lun Noi 04, 2013 2:48 pm 
Neconectat

Draga de tine, LunnaPi.... cat de bine pot sa te inteleg.......

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]