Acum este Mie Aug 15, 2018 2:26 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dezvoltare personala
MesajScris: Lun Feb 06, 2012 8:23 pm 
Neconectat

Incep aceasta postare cu scopul de a va prezenta anumite aspecte (importante pentru mine) ale cursurilor de dezvoltare personala, care m-au ajutat nespus.

Am trecut, la fel ca multi altii, printr-o perioada grea si agitata pentru mine – anorexia. In martie se implineste un an de cand am inceput sa fac pasi marunti catre vindecare. De atunci pot spune ca, pe langa ajutorul primit de la familie, prieteni si de la domnii doctori (carora tin sa le multumesc pe aceasta cale), am inceput sa ma documentez singura despre ce as putea face pentru a fi in armonie cu propria persoana.

Sunt o perfectionista, o cautatoare de frumos, o persoana sensibila. Nu am crezut niciodata ca , din persoana care radia optimism si voie buna, se va ajunge la persoana trista, chiar deprimata. Ei bine, asa a fost. Mi-am recapatat greutatea si fizic sunt foarte bine, dar sunt convinsa ca timpul pierdut in cea mai intunecata perioada a vietii mele nu mi-l va mai da nimeni inapoi. Regret nespus acest lucru.

Tocmai de aceea am incercat, asa cum va spuneam, sa imi gasesc propriile resurse. Am inceput sa citesc carti de ‘psihologie practica’, care m-au ajutat foarte mult. Pot aici recomanda cateva titluri:

• “Cum sa-ti intaresti increderea in tine”, de Marie Haddou – Editura Trei
• “Cele cinci limbaje de iubire ale copiilor”, de Gary Chapman si Ross Campbell – Editura Curtea Veche
• “Cum sa obtii ceea ce vrei si sa vrei ceea ce ai”, de Dr. John Grey (autorul bestsellerului “Barbatii sunt de pe Martie. Femeile sunt de pe Venus) – Editura Vremea
• “Curajul de a fi tu insuti”, de Jacques Salome – Editura Curtea Veche
• “Cum sa te iubesti pe tine insuti pentru a te intelege mai bine cu ceilalti”, de Francois Lelord si Christophe Andre – Editura Trei

De asemenea, de curand am inceput sa merg la un curs de dezvoltare personala. Acesta a fost inca de la inceput o experienta minunata. Nu numai ca reusesti sa iti gasesti raspuns la anumite intrebari, dar ai si sansa sa discuti cu persoane care au experiente de viata similare.

Aici vorbim despre noi ca si persoane, despre nevoile si valorile noastre, despre ceea ce ne face atat de speciali. De asemenea, lucram in echipe, pentru a invata sa socializam mai bine si avem o tema/mai multe teme pe care le discutam deschis la fiecare intalnire. Cursurile sunt tinute de un psiholog minunat.

Sper ca aceasta postare sa va fi incurajat sa faceti primii pasi pentru descoperirea sinelui. De asemenea, in acest topic voi mai impartasi diferite surse de inspiratie si resurse pentru a incepe chiar de astazi sa va intelegeti mai bine cu voi insiva!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Dezvoltare personala
MesajScris: Mar Feb 07, 2012 9:07 am 
Neconectat

Draga Asiral, esti o fata minunata si eu personal iti multumesc foarte mult pentru recomandari! Am sa incerc si eu sa gasesc unele dintre aceste carti.
Sunt extrem de interesata de felul in care decurg cursurile de dezvoltare personala, cred ca ar fi nemaipomenit sa ne conduci putin printr-o mica descriere a cum decurge unul intr-o zi.
De asemenea, as vrea sa-ti spun - si asta mi se pare foarte important - ca anul care a trecut nu a fost catusi de putin pierdut. Ai invatat din aceasta experienta lucruri pe care altfel nu ai fi avut ocazia sa le inveti, atat despre tine, cat si despre voi ca familie (la noi asa s-a intamplat, si cred ca si la voi). Sensibilitatii tale evidente i s-a adaugat o tarie speciala, o cunoastere de sine pe care nu cred ca le-ai avut inainte, sau nu in aceasta masura, sau nu de aceasta calitate. Eu cred ca ai sa apreciezi acest an special nu pentru ce ti-a luat, ci pentru ce ti-a dat.
Ma bucur mult ca ai postat si abia astept completarea acestui topic! :-) @};-

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Dezvoltare personala
MesajScris: Joi Mar 15, 2012 12:44 pm 
Neconectat

Stiati de asta? Eu nu stiam, dar voi, cei/cele care sunteti mai aproape de mediul universitar probabil stiati:
http://www.closer2oxford.ro
Initiativa care incurajeaza dezbaterile in spiritul civilitatii, dialogului argumentat si al schimbului liber de idei.
Se intampla de mai bine de un secol la Oxford, si de peste jumatate de veac la Cambridge, Yale si la alte universitati din lumea occidentala: dezbaterile universitare din cadrul asociatiilor/uniunilor de debate - contextul in care studentii au ocazia sa participe la dezbaterile publice din tarile lor alaturi de personalitati de prima marime stiintifica, artistica sau politica. Motiunea curenta : E timpul sa decriminalizam pirateria pe internet?

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]