Acum este Mie Aug 15, 2018 2:25 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Campania "Reality Check"
MesajScris: Sâm Mar 31, 2012 2:28 pm 
Neconectat

Modelul de viata centrat pe imaginea exterioara vine cu riscuri: riscul de a-ti insusi modelul gresit e unul real si destul de mare. Copiii, adolescentii si tinerii isi iau adesea modelele din revistele glossy si de pe net, unde le sunt "servite" imagini ireprosabile, editate la sange, purificate de orice defect real... iar multi dintre ei le cred. Nu au ocazia de prea multe ori sa vada persoana in carne si oase, dar vad imaginea imaculata si si-o pun pe perete, gandindu-se ca si ei pot arata asa. Bineinteles, nu vor ajunge anorexici din cauza asta ... dar aproximativ 30% dintre cei care tin diete vor suferi toata viata de o problema legata de imaginea lor, vor fi nemultumiti si se vor stradui sa si-o modifice. Un mic procent va ajunge sa sufere efectiv de boli de alimentatie.
Media si imaginile promovate de ea constituie acel "factor social" ce are un rol in declansarea unor cazuri de boli de alimentatie... dar mai cu seama joaca un rol in "falsificarea" idealului de viata.

Astazi va prezentam: The Saturdays! ...si "The Saturdays"!

Fişiere ataşate:
the-saturdays.jpg
the-saturdays.jpg [ 96.23 KiB | Vizualizat de 1615 ori ]

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Sâm Mar 31, 2012 4:03 pm, modificat 1 dată în total.
Sus

Subiectul mesajului: Re: Campania "Reality Check"
MesajScris: Sâm Mar 31, 2012 2:35 pm 
Neconectat

acum...nu va suparati pe mine daar...ce e "gresit" in a doua imagine? eu nu prea vad diferenta.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 31, 2012 2:38 pm 
Neconectat

Hai, mai! In a doua fetele sunt alungite si subtiate practic la jumatate prin editare foto (Photoshop). Uita-te la fetzele lor: au capetele practic de aceeasi lungime, dar restul corpului si trasaturile sunt subtiate, corpul alungit nefiresc, ca la papusile Barbie.

PS: Ok, admit ca am luat-o cam inainte de vreme prin mentionarea APTTA, dar nu e cel mai mare pacat posibil si sper ca nici cea mai mare greseala. APTTA si-a propus sa faca astfel de campanii de constientizare (Reality check ;) ), in cadrul celor de prevenire a bolilor de alimentatie.
Noi am mai avut campanii pe FB despre ideea de imagine si distorsionarea ei in media, dar a trecut ceva timp de atunci si poate ca n-ar strica din timp in timp sa revenim cu asta. Imaginea de mai sus e prima din aceasta campanie, in care imaginea reala e pusa fata in fata cu cea propagata, photoshopata, cultivata in media.
Daca mai aveti idei pentru aceasta campanie sau pentru altele sunt binevenite.

PS2: De asemenea, daca vi se pare inutila sau chiar daunatoare pentru public (ma gandesc la studente, liceene, adolescente si tinere in general) spuneti-mi, va rog!

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Sâm Mar 31, 2012 4:07 pm 
Neconectat

Credeti ca au utilitate aceste mici campanii de constientizare, venite de la un grup de ajutor in anorexie/bulimie, printre elevi, studenti si tineri in general?
Noi le punem pe FB in grupurile de elevi/studenti.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 31, 2012 4:10 pm 
Neconectat

eu cred ca da :-BD . vorba aceea- "nu tot ce zboara, se mananca"!

Sus

MesajScris: Lun Apr 02, 2012 3:51 pm 
Neconectat

nu vreau sa fiu rautacioasa dar fetele alea aveau nevoie maxima de photoshop. sunt chiar plinute. au niste picioare foarte durduli. asa ca e de inteles de ce au fost modificate...

Sus

MesajScris: Lun Apr 02, 2012 3:54 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Credeti ca au utilitate aceste mici campanii de constientizare, venite de la un grup de ajutor in anorexie/bulimie, printre elevi, studenti si tineri in general?
Noi le punem pe FB in grupurile de elevi/studenti.

da.eu cred ca s-ar putea sa aiba

Sus

MesajScris: Lun Apr 02, 2012 6:01 pm 
Neconectat

Problema e ca modelul corporal obtinut prin photoshopare apartine in realitate numai unui procent minuscul de persoane (inaltre, extrem de subtiri, cu figuri androgine): ceva gen 1-maaaxim 5% din populatie, iar acest model corporal este dat ca exemplu celorlalti 95-99%.
Iar multi dintre cei 95-99% se straduie sa-l atinga, desi poate natura i-a inzestrat cu alte calitati, care-i fac mai adaptati pentru mediul in care s-au nascut; iar ei tind sa nu-si respecte calitatile pe care le au, incercand sa atinga aceasta calitate pe care nu o au: silueta altuia.

Iar fetele din imagine sunt asa cum sunt in general tinerele sanatoase din majoritatea partilor lumii, la varsta fertilitatii, la greutatea medie.
Si exista un fenomen foarte insidios: ne-am obisnuit cu aceasta imagine ideala, o consideram majoritara, pentru ca o vedem atat de des in reviste, la TV, in clipuri, in filme, si oamenii se straduie atat de tare sa ajunga la ea incat uneori chiar reusesc si o vedem si in jur, obtinuta si mentinuta cu efort. O astfel de promovare a imaginii obtinuta prin dieta obtine ce obtine orice promovare a oricarui produs: validare, recunoastere, indiferent de calitatile intrinseci ale acelui produs. Ca si cu iaurtul: pentru orice cultura traditionala e doar o mancare la indemana, obtinuta din laptele de la animalul din curte, si care permite ca laptele sa fie consumat si dupa ce se "strica". Dar cu promovare iaurtul devine un fel de medicament care-ti vindeca digestia, un elixir miraculos ce contine chestii greu de pronuntat. Ca se obtine din lapte acru nu mai stie nimeni :))

Asa si fetele astea: ca asa trebuie sa arate o tanara ce urmeaza sa aiba copii la un moment dat - nu mai stie aproape nimeni. Produsul promovat e subtire (prea subtire ca sa aiba copii fara tratamente de fertilitate), ca o papusa, cu trasaturi copilaroase, dar in atitudine de dama de consumatie (fals-inocenta). Produsul promovat are un IMC de 16-18, iar sanatatea incepe de la 18 in sus. Exista o asociatie a persoanelor cu probleme de fertilitate, au si ei statisticile lor: acum cam 30% din cupluri sunt infertile si tendinta e in crestere. Eu nu zic ca din motive de dieta, dar e si asta un elementzel acolo.
Pana la urma, n-avem nimic cu publicitatea, dar aici vorbim de ceva care apartine sanatatii publice viitoare.

Sus

MesajScris: Vin Mai 11, 2012 6:52 pm 
Neconectat

Katy Perry - o tipa traznet, care chiar arata bine.

Fişiere ataşate:
katty-perry.jpg
katty-perry.jpg [ 144.79 KiB | Vizualizat de 1566 ori ]

Sus

MesajScris: Vin Mai 11, 2012 9:44 pm 
Neconectat

mie mi se pare ca arata cam la fel in ambele poze, numai ca in a doua difera pozitia corpului, iar acei chiloti cu talie inalta o fac sa para un pic mai slabuta, ceea ce e normal, insa nu e slaba nici in poza de la plaja nici in cea de pe coperta revistei, e normala, cu forme, in ambele.
nu chiar tot ce este pe copertele revistelor este photoshopat, nu cred ca trebuie sa dam in extrema cealalta sa zicem ca totul e fals si frumusetea si corpul perfect nu exista. exista, sunt multe multe foarte multe fete frumoase si slabe care nu sunt photoshopate.
asta cu reality check e un fel de...vulpea care nu ajunge la struguri...adica daca noi nu aratam asa...hai sa zicem ca acele fete nu exista, ca sunt photoshopate total si ele de fapt sunt la fel de grasute ca si noi.
cred ca trebuie sa acceptam ca oamenii sunt diferiti, unele au fost binecuvantate cu un corp bun de pus pe revista, altele nu. e simplu, nu e drept, dar nah.,..life's not fair ....

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]