Acum este Mie Aug 15, 2018 2:25 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Campania "Reality Check"
MesajScris: Lun Mai 14, 2012 9:51 am 
Neconectat

Eu nu vreau sa fiu nici Katty Perry , nici JLo ... nici nimeni altcineva . Nu vreau nici sani mai mari si nici gene desi si lungi ... What s so wrong with being myself ?!

Nu vreau nici un job pentru care trb sa fiu cantarita sau masurata , sa stau cu stresul ca trb sa fiu slaba ca sa am succes ; eu una n-as putea rezista unui astfel de stres , unei presiuni de genul asta ...

Am vazut zilele trecute o imagine cu Kelly Clarkson - care s a ingrasat cica mult ... iesind de la sala ... din cate am inteles si ea s a confruntat cu bulimia ... si evident articolul era despre cat de mult s a ingrasat Kelly ... wow , super stire . E cred extrem de aiurea sa fii vanat , sa stai vesnic cu presiunea ca data ai luat un fursec in plus ... e tragic ... sa stai vesnic cu gandul la mancarea , ca si cum intreaga noastra menire si univers stau in jurul mancarii ....

Eu prefer sa fiu apreciata pentru inteligenta , pentru ca sunt o colega buna la serviciu , fiindca ma implic si pentru ca zambesc frumos . ... etc etc ...

Cum ar fi sa fim toate nevoite sa aratam ca Barbie ? Cum ar fi sa excludem toate femeile care nu se incadreaza perfect in peisaj ...

Am alege oare o doctorita sau o avocata care sa ne ajute doar pt ca arata bine ? Sau pentru ca poarta marimea 0 ? Doamne fereste .

Cum ar fi ca toate femeile sa aibe doar o singura preocupare si doar un lucru de facut ... sa ''lucreze'' doar la aspect... la ce are nevoie omenirea de femei inginer , manageri etc daca nu sunt si frumoase ?

Cine imi garanteaza mie ca vedeta X , pe care vreau s o copiez ... e si fericita ? Cine imi garanteaza ca doarme linistita si n are nevoie de somnifere ... si nu are sezoane de silueta perfecta , sezoane de droguri si dezintoxicare ...s a m d ...

Sus

Subiectul mesajului: Re: Campania "Reality Check"
MesajScris: Lun Mai 14, 2012 11:33 am 
Neconectat

nici eu nu as vrea sa fiu ca nici o vedeta. la fel cred ca e mai interesant sa fi propria ta persoana.
e o vorba: "it's better to be a first-rate version of yourself than a second-rate version of someboby else"
toata lumea are un loc in societate, si fetele frumoase si cele "normale" si cele urate. fiecare are calitatí pentru care poate fi apreciata. dupa parerea mea cel mai important e tu pentru ce vrei sa fi apreciata? care e locul pe care vrei sa il ocupi in societate? te simti ok fiind apreciata doar pentru personalitatea ta?
fiecare se identifica ca persoana intr-un anumit mod. Le admir foarte tare pe fetele puternice care se simt fericite si implinite chiar daca nu sunt mereu in centrul atentiei si nu pun pret prea mare pe aspectul fizic. chiar le admir, le invidiez chiar putin. :P
insa pentru o fata care nu e nici prea intelgenta, nici o persoana prea buna sau prietenoasa, sau amabila (ca mine :)) ) e mai important sa fie frumoasa. :)) si slaba desigur :)) eu nu as putea sa fiu multumita de mine daca nu as fi apreciata de cei din jur in primul rand pentru felul in care arat. (dovada cea mai mare este cat sunt de nefericita acum ca arat ca o purcica :)) ) dintotdeauna, de mic copil, am simtit nevoia sa fiu in centrul atentiei, sa fiu admirata. nu stiu de ce. cred ca e un semn de nesiguranta, ca am mereu nevoia de aprobari din partea celorlalti. mereu am fost foarte superficiala si sunt sigura ca asa voi ramane. mi-a fost greu la inceput sa imi recunosc in primul rand mie ca sunt ceea ce sunt, ca am mai multe trasaturi de personalitate rele decat bune :)). acum insa sunt impacata cu mine insami si nu vreau sa fiu altfel. (inafara de mult mai slaba :)) )
in concluzie ce vroiam sa spun e ca cel mai important e sa fii impacata cu tine insati, sa te accepti asa cum esti si sa stii ce te face sa te simti implinita, fericita, linistita.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]