Acum este Mie Aug 15, 2018 2:25 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Campania "Reality Check"
MesajScris: Vin Mai 11, 2012 9:50 pm 
Neconectat

Pai felicitari, tu esti in posesia strugurilor! ;;)
Esti mai slaba ca Katy Perry (aia din stanga). Poti sa te opresti, te rog, din slabit?

PS: PS la vedete e inclus in contract la rutine obligatorii, crede-ma.
Edit: o mai pun pe aia cu Kardashian si gata, ok? :-)

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Vin Mai 11, 2012 10:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin Mai 11, 2012 9:58 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Pai felicitari, tu esti in posesia strugurilor! ;;)
Esti mai slaba ca Katy Perry (aia din stanga). Poti sa te opresti, te rog, din slabit?

PS: PS la vedete e inclus in contract la rutine obligatorii, crede-ma.

este intr-adevar phoshop pentru ca pozele sa arata profi, sa fie calitattive, poate li se scot nush...pistruii prin photoshop, sau cearcanele, ce vroiam sa spun e ca nu sunt slabite prin photoshop ...nu toate...
nu vorbesc doar din imaginatia mea....prin natura unui job pe care l-am avut am vazut multe vedete (de la noi) cantarete, fotomodele, actrite etc. si recunosc ca le-am analizat cat am putut de tare, imparteam cu ele acelasi vestiar si aveam ocazia sa le vad si dezbracate ( ce onoare :)) ) si eu fiind mai obsedata de kilograme, celulita, forma corpului, va dati seama ca le-am scanat bine bine :))
o parte mare din mine isi dorea sa fie de fapt niste grasune cu celulita si multe alte defecte
insa adevarul e ca erau chiar la fel de slabe ca in reviste, la fel de frumoase, cu o piele fara defecte, daca au fost 2-3 la care sa fi vazut ceva....imperfectiuni
insa asta le e meseria..sa arate bine....si se chinuie saracele pentru asta...si venim noi....cu moralitatea noastra sa zicem ca nu...de fapt e photoshop-ul...sunteti uratele si cam grasute :))) nu e cam nedrept si fata de ele?

Sus

MesajScris: Vin Mai 11, 2012 10:17 pm 
Neconectat

sa adaug un disclaimer....sper sa nu ma urasca nimeni pe aici pentru ca poate pare ca tin cu dusmanul ...sunt chiar complet impartiala
dar cred ca este foarte important sa fim realiste si sa nu o dam in extremism...de orice fel ar fi el.....adica nici sa idolatrizam vedetele de pe copertele revistelor ca pe niste zei dar nici sa cadem in extrema cealalta sa zicem ca nu sunt reale, ca photoshop-ul face tot....
cred ca ar trebui facuta o campanie ceva, care sa faca tinerele sa nu se mai compare cu fetele din reviste, aici sta tot raul, in faptul ca ne comparam cu ele ...cand ar trebui sa zicem...ok...uite o fata super frumoasa si super slaba, e draguta...si sa mergem mai deprate cu vietile noastre fara sa ne gandim ce sa facem sa aratam la fel

Sus

MesajScris: Vin Mai 11, 2012 10:23 pm 
Neconectat

Draga Irina, nu e treaba mea sa elimin injustitia din lume, ci doar sa evidentiez aspectul care ne intereseaza aici: radacinile sociale ale tulburarilor de alimentatie. Presiunea sociala, cea care face ca tinerele fete sa se compare cu modele nepotrivite, se naste in mediul de promovare al vedetelor. Ei stabilesc scara valorilor fizice, si sunt extraordinar de eficienti in a promova un anumit ideal fizic. Fetele acelea care-si petrec tot timpul (si o gramada uriasa de bani) ca sa arate intr-un anumit fel sunt modele pentru oamenii care de la 8 la 20 au o slujba ce presupune, in general, statul pe scaun, nu au menajere, soferi, bone, ajutoare de tot felul care sa le ia povara muncii de pe umeri; nu pot depune nici a 10-a parte din activitatea de ingrijire pe care si-o permite o vedeta sau o aspiranta la vedetism. Dar fiecare reclama le invita sa se compare cu vedeta perfecta.
Noroc ca vedetele sunt si ele oameni si din cand in cand mai fac o plaja. Mie imi place Kim Kardashian, care si-a transformat ceaa ce eu stiu sigur ca ar fi o problema pentru alte persoane - intr-un atu (calcand pe urmele lui JLo).

Fişiere ataşate:
kim-kardashian-simplu.jpg
kim-kardashian-simplu.jpg [ 99.18 KiB | Vizualizat de 987 ori ]

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!
Sus

MesajScris: Vin Mai 11, 2012 10:32 pm 
Neconectat

si mie imi place de kim. chiar m-am uitat la toate sezoanele din keeping up with the kardashians. a avut intr-adevar flerul sa transforme un defect in ceva ce o face unica si i-a mers.
si chiar e mandra de formele ei si mananca de rupe :)) daca ati vazut show-ul ei sigur ati observat,...in fiacre scena ea rontaie cate ceva :))) chiar la un moment dat surorile ei ii ziceau sa se mai opreasca din mancat ca nu o sa-i mai intre fundul pe usa...si ea le-a zis....."You're just jealous!" ...genial :D

Sus

MesajScris: Vin Mai 11, 2012 10:37 pm 
Neconectat

Ups! Eu n-am vazut niciun episod... dar o sa ma uit.
A, dar avem un numitor comun: intr-adevar, comparatia spre care sunt impinsi de multe ori oamenii normali e problema. N-am nimic de asemenea cu comertul si cu reclama - numai ca excesul creeaza probleme reale, mai ales la cei mai vulnerabili dintre noi: copiii si adolescentii, care nu stau sa despice firul in 4 si nici nu mai au cine stie ce modele in familie, tocmai pentru ca parintii lucreaza toata ziua si abia mai au timp sa stea pe acasa.
Si eu nu am pus decat persoane in forma, fete frumoase, nu staruri cu probleme de greutate. Si arata destul de normal, vezi astfel de trupuri la plaja. Chiar ar merita sa fie redate in linii mai naturale in media.

Mai pun aici si link-ul catre unul dintre filmuletele mele favorite, care evidentiaza esenta mai bine decat mine.
http://www.mediaed.org/cgi-bin/commerce ... eview.html

Se poate urmari asa cu watermark-ul ala, e ok totusi. (cred ca-l stii, nu?)

Ultima oară modificat de e-lili pe Vin Mai 11, 2012 11:01 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Vin Mai 11, 2012 10:48 pm 
Neconectat

da. il stiu. e intr-adevar interesant. mi-a placut. nu am fost de acord chiar cu tot ce a zis tanti aia acolo dar a avut un punct de vedere interesant

Sus

MesajScris: Vin Mai 11, 2012 10:53 pm 
Neconectat

Ce nu ti-a placut?
Cumva partea cu modificarile corporale, boobjobs...?

Sus

MesajScris: Sâm Mai 12, 2012 11:27 am 
Neconectat

e-lili scrie:
Ce nu ti-a placut?
Cumva partea cu modificarile corporale, boobjobs...?

nu neaparat ca nu mi-a placut numai ca nu sunt de acord cu eain unele privinte . ea spune ca publicitatea face un mare deserviciu femeilor, ca la transforma in obiecte. eu cred ca publicitatea si promovarea femeilor foarte frumoase reprezinta pentru unele un avantaj, pentru altele un dezavantaj.
faptul ca civilizatia moderna pune accent foarte mare pe sexualitatea femeilor si pe aspectul fizic poate fi un lucru bun, pentru o femeie frumoasa desigur, care poate folosi acest lucru in favoarea ei. eu eram experta in a-mi promova imaginea si in a profita de pe urma acesteia. si nu vad nimic rau in asta. e chiar foarte bine, ne da o putere pe care barbatii nu o au, un avantaj asupra lor, un sentiment de superioritate.
daca nu ar exista publicitatea plina de aceste femei frumoase, perfecte, cum ar fi lumea? nu ar exista competitivitate, femeile nu s-ar mai chinui sa arate bine, sa se aranjeze, sa evolueze. s-ar plafona in normalitate si banalitate.
in schimb sunt de acord cu doamna cand zice de reclamele care ne fac sa ne simtim vinovate pentru ca mancam, un lucru natural pentru care nimeni nu ar trebui sa se simta vinovat. aici da...there is a problem

Sus

MesajScris: Sâm Mai 12, 2012 1:24 pm 
Neconectat

Parerea mea este ca orice femeie este atractiva sexual, dar a reduce femeia la sexualitate este, in zilele noastre, adevarata plafonare. O femeie, frumoasa sau nu, este atractiva pentru o suma de barbati. Chiar si femeile extrem de grase au admiratorii lor, care le adora si le prefera altor femei. Deci nici nu pun la indoiala vreun moment asta, am vazut destule ca sa stiu asta ca pe o certitudine. Sunt convinsa ca frumusetea favorizeaza, dar numai daca e dublata si de alte abilitati, altfel poate fi chiar un dezavantaj, pentru ca transforma femeia intr-o "prada", intr-o proprietate.
Cred ca diferenta asta de pareri reflecta un sistem diferit de valori, provenit din experiente diferite. Majoritatea femeilor pe care le cunosc, au obtinut ceea ce au dorit (intr-o masura mai mare sau mai mica) fara sa se bazeze intr-o masura prea mare pe sexualitate. Cred ca atractivitatea s-a bazat mai degraba pe farmec si pe alte calitati, ca empatie, pareri comune, obiective asemanatoare, etc. Si mai e ceva: cred ca frumusetea e si punere in valoare, nu numai trasaturi frumoase. O femeie care se pune in valoare bine, care isi evidentiaza partile forte si le "camufleaza" pe cele mai putin bune pare o femeie frumoasa, mai frumoasa decat alta care nu-si cunoaste partile bune si nu le evidentiaza. Cleopatra (regina din Egiptul antic), de exemplu, era notorie pentru nasul ei mare si obrajii cam bucalati. Dar atragea printr-o inteligenta feroce, o mana de fier intr-o superba manusa de catifea (asta e o metafora ;) ) si un farmec extraordinar, date de o voce dulce si o buna cultura. Citeste istorie: femeile care au iesit in evidenta de-a lungul ei nu erau neaparat top-modele (sunt si de-astea), ci mai degraba aveau o cultura remarcabila pentru vremea lor, un caracter deosebit, relatiile potrivite, se miscau cu usurinta in societate...
In orice caz, mie mi se pare ca merita sa fie cultivate acele calitati ce nu trec cu vremea, ci chiar se dezvolta: simtul umorului, cultura, o personalitate dezinvolta, stiinta de a se pune in valoare, arta conversatiei... astea sunt calitati bune si pentru femei, si pentru barbati, copii si adulti, tineri si batrani, si pun in valoare si corpul, si spiritul.
Nu cred ca sunt naiva. Cred ca sunt destul de realista.
La tine, de pilda, imi place cel mai mult capacitatea asta de a spune direct ce gandesti si faptul ca ai tendinta de a merge dupa ce-ti doresti, de a nu te multumi cu putin. Si ca sa obtii ce doresti ai nevoie de iesirea in arena - adica ai nevoie sa te faci vazuta. Nu poti sa folosesti combativitatea asta intre 4 pereti, ca devine frustrare, ai nevoie de spatiu, de relatii, de iesire. Deci, iarasi, cred ca un blog macar ti-e absolut necesar, adica cel putin o iesire virtuala, care iti poate oferi mai multe posibilitati de a fi vazuta. Ai toate calitatile si educatia necesara ca sa iesi, numai sa pui piciorul ala frumos in prag si sa decizi sa o faci, fara sa mai pritocesti atata consecintele.
Ce zici?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]