Acum este Mie Aug 15, 2018 2:26 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "Ghidul parintilor" - dar nu numai al lor
MesajScris: Mie Apr 11, 2012 2:47 am 
Neconectat

Promiteam acum cateva zile inceperea unui "Ghid al parintilor" - de fapt o culegere de idei si actiuni utile pentru cei interesati de bolile de alimentatie, deci nu numai parintii. Ei sunt cei dintai vizati, pentru ca atunci cand un copil are o boala de alimentatie parintele se gaseste, de obicei, in fata unei situatii in care nu stie exact cum sa actioneze, dar trebuie sa o faca repede si in siguranta - de aici si numele: "Ghidul parintilor" - un instrument util pentru parinti, dar nu numai.

Ei bine, primele 2 parti din acest ghid sunt gata si pot fi downloadate aici: http://www.anorexie-bulimie.ro/downloads.html

Aceste 2 parti au fost cel mai usor de scris, pentru ca sunt compilatii din materiale existente pe site, dar acum sunt sistematizate in primele 2 capitole din acest material care se doreste a fi mult mai mare si complet.
E mult de scris, dar sper din toata inima ca va fi considerat un material util, in special dupa ce alte capitole se vor adauga acestora (sunt in lucru si dureaza).

De asemenea, noutatea absoluta a acestor materiale e sigla: APTTA, desi inca nenascuta, are o prima varianta de identitate grafica. Ce parere aveti? Stiu ca e nevoie si de un concept mai simplu, pentru print, dar nu m-am putut abtine sa nu dau la iveala si aceasta varianta mai "organica".
Ma mananca degetele sa fac mai multe pentru viitoarea organizatzishoara, dar trebuie sa mai si muncesc...cred ca deja am spus cate ceva despre starea mea de spirit :d . Dar important e ca acest bebe nu va sosi nepregatit, neimbracat si neasteptat ;) .
Care puteti - nu uitati ca ne trebuie si niste like si poate chiar si niste share. Va rog sa faceti ce puteti! Vizibilitatea inseamna ca informatiile despre bolile de alimentatie vor ajunge la niste parinti mai repede, sau ca niste fete vor constientiza mai repede la ce riscuri se supun prin diete de infometare. Si, nu in ultimul rand, ne dorim ca cei din jur sa stie ca anorexia si bulimia nu sunt alegeri, ci sunt boli grave. @};-

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: "Ghidul parintilor" - dar nu numai al lor
MesajScris: Mie Apr 18, 2012 1:16 pm 
Neconectat

Am mai postat in ghid un capitol, cel referitor la simptome si comportamente in bolile de alimentatie. Ar fi, cred, un lucru util (pentru calitatea ghidului, in orice caz) sa va aruncati -cin vrea - un ochi pe el si sa vedeti daca vi se pare ok, poate vreti sa aduceti completari, poate am uitat ceva, poate vi se pare ca poate fi imbunatatit...
Multumesc frumos!

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mie Iun 06, 2012 8:10 pm 
Neconectat

Un nou capitol, referitor la cele mai comune idei gresite in legatura cu bolile de alimentatie: http://www.anorexie-bulimie.ro/downloads.html

Daca aveti si alte idei in legatura cu subiectul ideilor preconcepute despre bolile de alimentatie, scrieti aici si completam ghidul. :-)

Sus

MesajScris: Mie Iun 06, 2012 10:27 pm 
Neconectat

Daca va place Ghidul - si alte materiale din site - nu omiteti sa dati Like, poate chiar si Share :-) . Fiecare pagina poate fi Like-uita separat, pentru cresterea vizibilitatii site-ului, ceea ce ajuta la diseminarea mai usoara a informatiilor despre bolile de alimentatie si la cresterea constientizarii oamenilor asupra lor.

Sus

MesajScris: Vin Iun 08, 2012 1:37 am 
Neconectat

e-lili scrie:
Un nou capitol, referitor la cele mai comune idei gresite in legatura cu bolile de alimentatie: http://www.anorexie-bulimie.ro/downloads.html

Daca aveti si alte idei in legatura cu subiectul ideilor preconcepute despre bolile de alimentatie, scrieti aici si completam ghidul. :-)

am citit, foarte interesant, insa lipseste una din marile idei preconcepute, majoritatea oamenilor cred ca bolile de alimentatie apar numai in adolescenta....si eu credeam asta inainte. si nu e deloc asa :-) ;)

Sus

MesajScris: Vin Iun 08, 2012 1:43 am 
Neconectat

Sa stii ca ai dreptate! Fac completarea. Multumim frumos! @};-

Sus

MesajScris: Mie Sep 05, 2012 11:00 pm 
Neconectat

Stim ca vacanta chiar s-a terminat...dupa faptul ca a aparut, in sfarsit, un nou capitol la Ghidul Parintilor (si nu numai al lor) :d . Noul capitol se numeste Cum sa incepi o discutie cu cineva despre care crezi ca sufera de o boala de alimentatie si este disponibil pentru download aici:

http://www.anorexie-bulimie.ro/downloads.html

Daca aveti sugestii sau observatii sunt binevenite.

Sus

MesajScris: Mie Sep 05, 2012 11:42 pm 
Neconectat

nu am intalnit pe nimeni, pana acum, care sa vorbeasca despre calorii, si grasimi, si ingrediente, si diete- mai cu patos, decat o persoana care sa sufere de asa ceva. am in jurul meu fete/femei care tin diete (de oricare ar fi acestea) dar niciuna nu "aduce in discutie", cu atata "ardoare" caloriile pe care le contine X,Y,Z aliment; niciuna nu se fereste macar sa guste din ceva caloric, sau sa analizeze de-a fir a par eticheta produselor aflate pe rafturile magazinelor-apoi sa le puna la loc; sa cumpere constant ceai, pastile, creme (anticelulitice), laxative; sa isi puna in farfurie doar iarba verde (cand masa este plina de delicatese), pe care sa o taie in mii si mii de bucati (fiecare fasie) apoi sa se lamenteze ca a mancat prea mult...

sunt sanse sa ma insel...dar eu chiar nu am intalnit

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]