Acum este Mie Noi 22, 2017 10:46 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum poti sa te ajuti singur in anorexie si bulimie
MesajScris: Mar Ian 25, 2011 4:40 pm 
Neconectat

Ce sa faci:

• E foarte important sa ajungi sa ai mese regulate: dimineata, la pranz si seara. Daca ai o greutate prea mica, introdu si gustari de dimineata, dupa-amiaza si inainte de culcare. E greu, dar trebuie sa incepi cu pasi mici, ca in exemplul de mai jos:
• Daca ti-e greu sa respecti regula de mai sus, incearca sa faci un pas mic inspre un mod mai sanatos de a manca. De exemplu, poate ca ti se pare imposibil sa mananci micul dejun. Poti incepe doar prin a sta la masa in fiecare dimineata si, de exemplu, sa sorbi un pahar cu apa. Dupa ce te-ai obisnuit sa faci asta, incearca sa mananci numai putin, chiar si numai o jumatate de felie de paine - dar fa-o in fiecare zi.
• Fa un jurnal cu ce mananci in fiecare zi, cand mananci si ce ganduri si sentimente ai avut. Poti folosi jurnalul ca sa observi daca exista o conexiune intre felul in care te simti, gandurile pe care le ai, si felul in care mananci.
• Incearca sa fii cinstit fata de tine si fata de altii, in legatura cu ceea ce mananci, sau nu mananci.
• Aminteste-ti ca nu trebuie sa obtii ceva de fiecare data, nu participi la o competitie cu tine insuti, poti sa lasi de la tine din cand in cand. Reaminteste-ti ca scaderea in greutate nu ti-a adus fericire, ci doar mai mult stres.
• Incearca sa-ti repeti ca, desi poate nu vrei sa ajungi la o greutate normala, vrei totusi sa te simti mai bine
• Fa doua liste: una cu ce ti-a dat boala de alimentatie, alta cu ce ti-a luat.
• Incearca sa fii blanda cu corpul tau, nu-l pedepsi. Nu e vina lui pentru ca nu e perfect, nimeni nu e, te slujeste din toate puterile, cu toata rabdarea, gandeste-te la el ca la cel mai bun prieten, cel mai fidel, pana la capat.
• Afla care este greutatea aproximativa recomandata pentru sanatatea ta si incearca sa afli si sa intelegi de ce. Corpurile noastre au nevoie de o anumita masa de substanta ca sa functioneze corect, afla cat mai multe despre asta.
• Citeste despre experienta in recuperare a altora, intra in legatura cu ei.

Ce sa NU faci:

• Nu te cantari mai mult de o data pe saptamana.
• Nu pierde timp verificandu-ti corpul sau uitandu-te in oglinda. Nimeni nu e perfect! Cu cat te verifici mai mult, cu atat vei gasi mai multe lucruri care nu-ti plac. Chiar si cea mai atractiva persoana din lume va gasi lucruri nedorite si se va deprima daca se uita excesiv de minutios in oglinda.
• Nu te separa de familie si prieteni. S-ar putea sa fii tentata sa faci asta, pentru ca ei te bat la cap in legatura cu felul in care arati, dar ei sunt legatura ta cu viata.
• Evita persoanele sau site-urile care te incurajeaza sa pierzi in greutate sau sa ramai la o greutate nesanatos de mica. Astfel de persoane te incurajeaza sa-ti faci rau, dar nu vor fi langa tine daca vei cadea la pat bolnava.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cum poti sa te ajuti singur in anorexie si bulimie
MesajScris: Dum Aug 26, 2012 9:20 pm 
Neconectat

Deja mi-am dat seama de 2 greseli pe care le fac..ma uit tot timpul pe site-uri care incurajeaza slabitul si ma analizez mereu in oglinda,mai ales dupa ce mananc.

Defapt...in zilele noastre toate site-urile, revistele, reclamele sunt pline de fete slabe,singura solutie ar fi sa nu ma mai uit deloc :-D

Sus

MesajScris: Dum Aug 26, 2012 10:36 pm 
Neconectat

uite, chiar azi am vb si despre acest lucru :d poate nu crezi ce se zice in media...sau, daca ai vazut reportajul doamnei Avram, nu crezi ce zice acel domn fotograf, dar eu am o prietena fooooarte buna care este fotograf profesionist si mi-a spus cateva "chestii". pe bune, "nu tot ce zboara se mananca" :-BD

eu mi-am propus (si incerc sa ma tin de acest lucru) sa nu ma mai uit la toate fetele, pe strada, in metrou, in mijloacele de transport in comun. uneori imi iese, alteori nu...dar ma straduiesc!

Sus

MesajScris: Dum Aug 26, 2012 10:43 pm 
Neconectat

Si eu mi-am propus de cateva ori asta dar din pacate am esuat...sunt obsedata, ma uit mai mult dupa fete decat dupa baieti...ma uit, analizez, ma uit sa vad daca au celulita, cat de slabe sunt, ma compar cu ele, ma complexez si uite asa fiecare iesire ma deprima total, parca astept sa vina toamna sa se mai imbrace si fetele astea ca prea arata bine si eu prea ma compar cu toate....
Nu stiu despre articol, poti sa-mi dai un link sau macar ce sa caut pe google?

Sus

MesajScris: Dum Aug 26, 2012 10:46 pm 
Neconectat

Si eu incerc asta Lunna :p
Si astazi m-am trezit uitandu-ma cu insitenta si mi-am propus sa nu ma mai uit, sa fac abstractie. Mihaela Bilic intr-una din cartile ei a scris ceva f dragut: Modele ne nastem, nu devenim! In ideea in care nu are sens sa ne chinuim si sa ne stresam la fel cum unii au corpuri perfecte si altii nu la fel unii sunt mai destepti altii mai putini dotati, trebuie sa ne acceptam asa cum ne-am nascut si sa ne apreciem pentru ceea ce suntem, fara sa ne mai pedepsim pentru ce nu putem fi.

Sus

MesajScris: Dum Aug 26, 2012 10:51 pm 
Neconectat

este pe sit: http://www.anorexie-bulimie.ro/grupul-d ... media.html
:)

sincer? nici mie nu imi reuseste dar...tot incerc :d

Sus

MesajScris: Dum Aug 26, 2012 11:26 pm 
Neconectat

Daca v-ati uitat cumva si pe contul de FB (http://www.facebook.com/ajutor.anorexiebulimie?sk=wall), la Favorite Quotations sunt:

Libertatea pentru Virginia Wolf: "...a woman must have money and a room of her own..."

"No need to hurry. No need to sparkle. No need to be anybody but oneself. "

Nu zice: "Fii mai presus de ceilalti", sau "Ramai frumoasa toata viata"...
Zice: "Nu ai nevoie sa te te grabesti. Nu ai nevoie sa stralucesti. Nu ai nevoie sa fii altcineva - ai nevoie de o camera a ta si de bani" :)) Intotdeauna un tweest practic e reconfortant. Mie mi se pare o buna definitie (una dintre multele) a ceea ce te ajuta sa fii fericit in lumea noastra, asta de toate zilele. Tot ce trebuie sa faci e sa fii sincer cu tine insuti si sa faci ce-ti place. Nu implica fotomodelism :d .

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Dum Aug 26, 2012 11:45 pm 
Neconectat

Doamne...e traumatizant :-(
Tot pe forum am gasit un site, nu mai stiu exact cine l-a postat iar pe site am gasit articolul asta
http://www.2medusa.com/2008/09/bulimia-killswarning-graphic-pictures.html

Si cand am vazut poza aia, si am citti articolu m-a urmarit cateva zile, parca tot imi venea in minte si m-a speriat pe bune si de atunci am inceput sa imi schimb putin gandirea cu privire la kg in plus,,,parca mai bine am cateva kg in plus decat sa ajung asa...si de fiecare data cand vroiam sa ma apuc iar de dieta sau imi veneau ganduri ca sunt grasa, sa nu mai mananc imi venea imaginea in minte si imi puneam mie intrebarea oare merita sa ma chinui pe mine, oare merita sa imi fac mie rau? pt ce? pt ca societatea e asa cum e, pt ca exista oameni superficiali si pt care conteaza doar cum arati? oamenii sunt mai mult decat imaginea lor, decat kg lor...si de atunci imi repet mie asta :-)

Sus

MesajScris: Lun Aug 27, 2012 12:49 am 
Neconectat

Bravo Georgiana, asta e adevarul: "oamenii sunt mai mult decat imaginea lor"! Vad ca stii foarte bine ce ai de facut, ai facut alegerea buna, esti pe calea ta, persevereaza pe drumul asta si esti ok. Imaginea si povestea bietei fete sunt pe alt drum, care nu e al tau.

Sus

MesajScris: Mar Aug 28, 2012 12:39 am 
Neconectat

Va multumesc pentru incurajari insa la teorie cred ca suntem buni cu totii, mi-as dori sa fiu puternica si sa gandesc mereu asa :-D

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]