Acum este Lun Dec 11, 2017 11:41 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Dulciuri sanatoase
MesajScris: Joi Mar 03, 2011 7:18 pm 
Neconectat

Briose cu mere:

Ies 12 briose.

- 1 mar
- 1 ou batut
- 4 linguri ulei de floarea soarelui (observati ce putin ulei revine pe briosa!)
- 125g zahar tos (observati ce putin zahar!)
- 1/2 lingurita pudra de nucsoara
- 200g faina (poate fi si integrala)
- 50g pudra de ghimbir (sau putin ghimbir proaspat, ras mic)
- 1 lingurita bicarbonat (sau praf de copt)

Se preincalzeste cuptorul (la 6 sau 200grC).
Se curata marul de coaja si de casuta semintelor (noi nu l-am curatat de coaja si a fost ok :-BD ). Se da pe razatoare.
Se amesteca bine oul, uleiul, zaharul si nucsoara, in mixer sau manual.
Se amesteca in compozitie faina cernuta impreuna cu bicarbonatul (sau praf de copt).
Se pune aluatul in mod egal in 12 forme mici de briose.
Se dau la copt pentru 25-30 minnute, pana se rumenesc. Le puteti verifica vizual prin "craparea" usii de la cuptor dupa ce incepe sa miroasa frumos a copt in bucatarie :d .
Scoateti din forme, le ungeti cu miere cu ajutorul unei pensule.

Pofta buna, sunt deosebit de gustoase si trebuie sa recunoasteti ca nu sunt nici greu de facut, nici calorioase.

Dupa ce va mai impacati cu ideea, adaugati si nuca maruntita in compozitie, sau stafide (sau ce mai vreti voi). Mmmm...

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Dum Oct 16, 2011 11:50 pm, modificat de 6 ori în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Dulciuri sanatoase
MesajScris: Joi Mar 03, 2011 7:40 pm 
Neconectat

Tort cu morcovi si banane:

Yes, folks, se poate! E asa de inofensiv si de sanatos, ca a fost :occasion-cake: servit la aniversarea de 1 an a fetitei mele! :occasion-candle: . Este moale si cremos datorita fructelor folosite si morcovilor, nu datorita existentei vreunei creme (nu are crema! :-BD )

Se face extrem de usor: pur si simplu se amesteca toate ingredientele gramada, apoi se pune in forma unsa si tapetata cu faina (sau forma smechera de teflon) si se coace.

Pentru blat:
- 450g faina (va recomand sa folositi faina integrala)
- 2 lingurite praf de copt (la care puteti renunta de altfel daca bateti separat albusurile cu zaharul pana devin spuma tare; o incorporati la final cu grija in compozitie, cu miscari usoare de sus in jos)
- 1 lingurita scortisoara macinata
- 1/4 lingurite nucsoara macinata
- 1 portocala mica, coaja rasa si sucul
- 350g zahar (de preferinta brun)
- 200g morcovi, rasi pe razatoarea mare (sunt sigura ca merge si cu dovleac (~~) in loc de morcovi, devine o prajitura de :occasion-happyhalloween: , sau pur si simplu de toamna :d )
- 4 banane coapte, piure
- 5 oua batute (nu prea mari)
- 250 ml ulei de floarea soarelui

Pt glazura (optional):
- 250g ciocolata simpla rupta in bucati
- 40g unt
- 4 linguri lapte
- 3 linguri sirop auriu sau miere
sau:
- ungeti cu putina miere
sau:
- pudrati cu putin zahar vanilat

Se preincalzeste cuptorul. Ungeti o forma de tort rotunda cu diametrul de 20 cm tapetati-o cu hartie pergament sau cu putina faina.

Faceti blatul: cerneti faina, praful de copt si mirodeniile intr-un castron mare (eu nu cern niciodata nimic, dar asa zice reteta ;) ). Se adauga ingredientele ramase si se amesteca bine, pana la omogenizare. Se toarna amestecul in forma pregatita (imi place la nebunie genul asta de desert festiv, cu doar 2 operatii: amestecare-coacere ;;) ).

Se baga la cuptorul bine incins, primele 5 minute se da focul la nivel mare, apoi se reduce la foc mic. Se coace timp de 1 ora si 35 de minute sau pana cand blatul capata culoare aramie, este solid la atingere si, introducand o scobitoare, aceasta iese curata. Lasati blatul 10 minute sa se raceasca in forma, inainte sa-l rasturnati pe un gratar de sarma (sau pe un servet).

Intre timp se face glazura (daca vreti):

Puneti ciocolata si untul intr-un castron la Bain Marie si amestecati incontinuu pana se topeste ciocolata. Luati vasul de pe foc, adaugati laptele si siropul si lasati la racit 10-15 minute, sau pana cand glazura s-a ingrosat putin. Daca folositi miere in loc de sirop adaugati-o in glazura calduta, nu fierbinte.

Aranjarea pe platou:

Se pune tortul pe platoul de servit si, folosind o spatula, se toarna glazura putin cate putin pe tort si se distribuie deasupra si pe margini. Lasati sa se intareasca.
Puteti decora deasupra cu fulgi de ciocolata, sau cu zahar pudra, sau frisca, sau cu nimic :d . Nu uitati lumanarelele. Dar e o prajitura extraordinara si fara sa fie o ocazie deosebita. Merge la un ceai sau la ~O) o cafea, sau la o cana cu lapte.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Vin Oct 28, 2011 7:02 pm, modificat de 8 ori în total.

Sus

MesajScris: Joi Mar 03, 2011 10:22 pm 
Neconectat

Parfe de capsuni

- 300g capsuni facute piure
- 100g zahar tos dizolvat in 3 linguri apa
- 2 albusuri batute bine
- 150g iaurt cu capsuni (din comert, sau un iaurt consistent in care ati adaugat putina dulceata de capsuni)
- sucul de la o lamaie

Faceti piure din capsunile proaspete. Intr-o cratita dizolvati zaharul in cele 3 linguri de apa si aduceti usor la punctul de fierbere, lasati apoi pe foc inca 3 minute.
Bateti cele 2 albusuri bine, pana cand spuma se intareste usor. Turnati cu grija, batand continuu, siropul de zahar si sucul de la o lamaie.
Amestecati iaurtul de capsuni cu piureul de capsuni , apoi turnati in acesta amestecul de albusuri, amestecand usor de sus in jos.
Turnati compozitia in 6 forme mici de tarta, sau cescute. Lasati la congelator 4-6 ore.

Ca sa le scoateti, cufundati formele in apa fierbinte, apoi rasturnati-le pe farfurii. Serviti cu frisca sau sos de ciocolata sau vanilie.

Update: am facut acest parfe si din fructe de padure congelate, la care am adaugat si migdale sfaramate; a iesit extraordinar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Lun Oct 17, 2011 12:01 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Retete utile
MesajScris: Mie Mar 09, 2011 10:05 am 
Neconectat

Mucenici:

un plic de mucenici din comert
zahar
coaja rasa de la o lamaie
scortisoara
nuca tocata
optional: zahar vanilat

se pun la fiert in jur de 3 litri de apa. dupa ce apa a dat in clocot se adauga mucenicii si se lasa la fiert cam juma de ora. dupa fierbere se adauga zahar-dupa gust(depinde cat de dulci ii vrei), coaja de lamaie, scortisoara si nuca macinata (eventual zahar vanilat-daca vrei). se mai lasa un clocot si... Enjoy :-BD

Sus

MesajScris: Vin Apr 29, 2011 9:25 pm 
Neconectat

Am uitat sa-ti spun ca am facut mucenicii tai - am uitat si sa le fac o poza, dar am impresia ca la asta a contribuit si faptul ca s-au mancat repede-repede :-BD

Stii ce am schimbat? Am pus mai putina apa (cred ca vreo 2) si a iesit mai consistenta... compozitia (sau cum sa-i spun?). Ultima portie, pe care am mancat-o ceva mai tarziu, chiar avea consistenta unei budincute, pentru ca se absorbise aproape toata zeama. Exceptional! Vreau sa spun ca mai am un plic de mucenici nefacuti si ma bate gandul sa mai fac (trebuie sa mai iau niste nuca). Nu-i pacat, nu? E pentru o cauza buna o:-)

Mii de multumiri pentru reteta ta!

Sus

MesajScris: Lun Mai 02, 2011 4:20 pm 
Neconectat

ma bucur foarte tare ca v-au placut! si eu mancam cu tona cand se facea vremea lor! :YMHUG:

Sus

MesajScris: Vin Mai 13, 2011 11:37 pm 
Neconectat

Imi pare rau, nu stiu sa va dau reteta, dar acest link ne-a fost oferit cu toata dragostea pe Facebook:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater

Arata suuuper!

Sus

MesajScris: Mie Noi 02, 2011 9:24 pm 
Neconectat

Inghetata de fructe - capsuni sau fructe de padure

Inghetata la minut - si poate n-o sa credeti, dar pe cuvant de onoare ca e cea mai buna inghetata de fructe pe care am mancat-o vreodata!

- un pachetel de fructe rosii - capsuni sau fructe de padure proaspete sau congelate; noi luam congelate de la Kaufland cu 5 lei punguta.
- o mana de migdale sau nuci macinate
- miere dupa gust, sau zahar
- optional niste smantana dulce - din aceea pentru gatit; sau puteti face frisca din ea si ornati la sfarsit.

Se blenduiesc si ar trebui sa iasa o crema - cu atat mai fina cu cat blenduiti mai bine.

Daca nu ati pus smantana se pune la congelator in cutii de o portie, pentru ca inghetata va fi mai tare asa fara grasimi, dar o lasati putin sa se decongeleze inainte de a o manca.
Daca ati pus smantana dulce (bravo voua!) o puteti pune la congelat in ceva mai maricel. Si e si mai gustoasa.

Sa savurati bine!

Sus

MesajScris: Sâm Noi 05, 2011 8:31 pm 
Neconectat

Crema de ciocolata FARA grasimi

- 1-2 banane
- cacao sau pudra de roscove - ce aveti, ce preferati - 1-2 linguri (noua ne place mai concentrata, dar voi puneti dupa gust)
- miere sau zahar dupa gust
Dati la blender pana se omogenizeaza bine. Gata!
Am folosit-o si la tort, si ca atare. Merge foarte bine si cu cirese proaspete, confiate sau din dulceata, precum si cu nuci sau frisca.

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 7:48 pm 
Neconectat

Cred ca asta e cea mai usoara reteta de tort pe care am vazut-o vreodata: http://www.bucatareselevesele.ro/2010/0 ... nanas.html ^:)^

Si ia uitati ce bine arata:
Fişiere ataşate:
felie-tort-iaurt-si-fructe.jpg
felie-tort-iaurt-si-fructe.jpg [ 23.31 KiB | Vizualizat de 1980 ori ]

Reteta: practic se amesteca gelatina cu iaurtul, se toarna in forma tapetata cu piscoturi si voila :-BD ! Dar uite detaliat, copiata din site-ul cu pricina (are si poze!)
Ingrediente :

1000 gr iaurt de fructe (am folosit iaurt de caise)
5 linguri zahar pudra
20 gr gelatina fin maruntita de la Dr Oetker
1 cutie compot ananas (rondele )
1 plic tort gelle alb si 1/4 plic tort gelle rosu
250 ml apa
4 linguri zahar
1 pachet piscoturi sampanie
(si, adaug eu, e nevoie si de o folie de plastic pentru a pune in tava, sub piscoturi, ca sa nu curga compozitia din tava cu fund detasabila cand este inca lichida)

Preparare:

Am pus cele 2 plicuri de gelatina la inmuiat in 50 ml apa rece. Le-am lasat pret de 5 minute dupa care l-am incalzit usor pana s-a dizolvat(atentie sa nu fiarba!!! ).O forma de tort detasabila cu diametrul de 24 cm l-am imbracat pe margini cu jumatati de piscot ,iar pe fundul acestuia am pus cateva rondele de ananas . Iaurturile le-am golit intr-un vas am adaugat 5 linguri zahar pudra si gelatina dizolvata. Amestecam si turnam compozitia in forma peste feliile de ananas.Deasupra ornam cu alte felii de ananas si ne apucam sa pregatim stratul de gelatina cu care vom acoperi tortuletul.Punem 1 plic de tort gelle alb si 1/4 de plic tort gelle rosu impreuna cu 4 linguri zahar si 250 ml apa rece intr-un vas si il punem la fiert. Fierbem circa 1 minut dupa care racim putin gelatina rezultata si o turnam deasupra tortuletului. Lasam cateva ore la rece sa se inchege bine compozitia dupa care putem servi .
Este un dulce rapid si racoritor mai ales in zilele toride de vara putand alege combinatiile preferate de iaurt si fructe dupa gustul fiecaruia.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]