Acum este Lun Sep 25, 2017 9:57 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dulciuri sanatoase
MesajScris: Vin Aug 24, 2012 8:17 pm 
Neconectat

Si tot pe site-ul de mai sus am gasit si reteta de Wafe cu ananas si inghetata http://www.bucatareselevesele.ro/2010/0 ... etata.html, dar va spun un secret, pentru cei dornici de scurtaturi si care aveti un Megaimage prin preajma: au la Megaimage vafe foarte bune, foarte usoare si de obicei foarte proaspete, gata facute :YMPARTY: . Secretul nr. 2: cumparati si inghetata si ananasul proaspat (ananasul proaspat e extraordinar pentru digestie si are si fibre si vitamine) si acasa doar "aranjati" desertul.

O poza frumoasa din site-ul de mai sus:

Fişiere ataşate:
wafe-cu-inghetata.JPG
wafe-cu-inghetata.JPG [ 21.49 KiB | Vizualizat de 1319 ori ]

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!
Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 8:51 pm 
Neconectat

eu luam pt fostul si puneam topping de ciocolata :d (sincer, eu nu mancam dar observam ca sunt taare bune, mai ales bagate un pic la microunde)

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 9:56 pm 
Neconectat

Tot pe site-ul de mai sus am descoperit si cea mai rapida placinta cu mere, cu blat de biscuiti; si partea si mai buna e ca puteti folosi biscuiti integrali, pentru beneficii si mai mari. Alta veste bune: nu e nevoie de glazura, iar umplutura poate fi cea clasica, fara budinca aia la plic, asa e si mai sanatoasa, si mai simplu de facut. Dezavantajul e ca va trebui mancata obligatoriu cu lingurita, pentru ca mai mult ca sigur biscuitii se vor inmuia de numa-numa.

Reteta cu poze frumoase aici: http://www.bucatareselevesele.ro/2010/1 ... apida.html

Fişiere ataşate:
placinta-mere-biscuiti.JPG
placinta-mere-biscuiti.JPG [ 33.83 KiB | Vizualizat de 1316 ori ]

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!
Sus

MesajScris: Dum Aug 26, 2012 12:06 pm 
Neconectat

Tort cu mere si banane

Este foarte simplu de facut si iese foarte buun
Ingrediente:
Blat pentru tort (cumparat sau facut in casa,eu de obicei cumpar desi nu este cea mai sanatoasa solutie)
1 kg mere
1 kg banane

Bananele trebuie sa fie coapte si moi, acestea se piseaza pana devin ca un piure, iar merele se dau prin razatoare. Si se pun pe blat in loc de crema, un strat din piureul de banane si un strat din merele date prin razatoare. Nu necesita insiropare deoarece merele si bananele isi vor lasa zeama. Se lasa la frigider cateva ore bune, daca nu chiar o zi.

Iese delicios, este sanatos si usor de facut.

Sus

MesajScris: Dum Aug 26, 2012 5:07 pm 
Neconectat

Uau! Pare sa fie intr-adevar cel mai usor de facut tort din lume!
PS: Rita spune ca va iesi si mai bun daca un loc de mere se foloseste crema de ciocolata :)) . Ce-i drept, nu va mai fi asa de usor de facut. Eu il pun la "de incercat".

Sus

MesajScris: Dum Aug 26, 2012 9:00 pm 
Neconectat

Credeti-ma ca si eu am avut dubii inainte sa-l incerc, mama tot zicea sa-i pun macar frisca pe deasupra sa fie mai dulce dulce ca asa pare sec,dar eu am tinut-o pe a mea ca nu pun nimic. Si chiar a iesit foarte dulce :-p

Sus

MesajScris: Mar Sep 04, 2012 10:20 pm 
Neconectat

Asta am ordin sa fac maine: http://www.bucataria-romaneasca.ro/rete ... soara.html

Mod de preparare

800 ml lapte se pune la fiert, restul de lapte, rece, se amesteca cu gris intr-un bol. Albusurile se bat spuma.
Cand laptele a inceput sa fiarba se adauga laptele cu grisul, sare si zahar.
Se amesteca continuu pana se ingroasa. Se ia de pe foc apoi adaugam albusurile batute spuma treptat, amestecand pana se incorporeaza.
Se pune in boluri , apoi se lasa sa se racesca.
Separat pregatim siropul: zaharul se amesteca cu apa , zahar vanilat , adaugam batonul de scortisoara si se pune la fiert, se lasa sa fiarba cateva minute, apoi se lasa sa se racesca.
Cand budinca s-a racit complet se scoate din bol prin rasturnare, se pune cu grija pe farfurie, se adauga sirop apoi se decoreaza cu scortisoara macinata, baton de scortisoara si frunze proaspete de menta.
Se serveste rece.

Eu o stiam fara albusuri...cred ca asa o s-o fac. E minunata si se face repede, ceea ce in ochii mei e o calitate foarte mare ;) .

Fişiere ataşate:
budinca-de-gris-cu-scortisoara.jpg
budinca-de-gris-cu-scortisoara.jpg [ 78.26 KiB | Vizualizat de 1307 ori ]

Sus

MesajScris: Dum Ian 27, 2013 11:55 pm 
Neconectat

Woah, ce realizari dulci pe aici! :) vad ca nu e nici o propunere inca din comert, eu v-as recomanda pe Giant bar, daca stiti sau nu, eu abia acuma am descoperit, e un fel de baton din ingrediente naturale, nuci mai ales cu fructe. Avantajul?
- e Giant! :) o sa vedeti :)
- e suuuper bun si o bomba nutritiva
- suuper delicios!
*publicitatea nu este sponsorizata si obiectul testului a fost cumparata din banii...parintilor! :)
O seara frumoasa!

Sus

MesajScris: Lun Oct 14, 2013 11:09 pm 
Neconectat

https://nestle-fitness.com/ro/eat-right/
De cand am vrut sa postez aici :)) doar ca n-am putut sa descarc pozele, m-am pierdut cititorul de card si imi e rusine sa-l cer de la vecinul de la 7 :-p
Eu personal recomand cam tot ce e pe link-ul de mai sus, deoarece stiu cat de groaznica poate fi teama de calorii, si sincer va spun ca am incercat aproximativ jumatate din retetele de acolo.
La unele, in special la deserturi, am inlocuit cateva ingrediete, unele pentru ca nu am avut capsuni si am folosit cirese, altele pentru ca habar n-aveam ce inseamna, dar cel putin cand am incercat prima reteta https://nestle-fitness.com/ro/prajitura ... i-capsuni/ m-am chinuit atat de mult sa fug dupa ingrediente prin oras, si am acordat atentie fiecarui detaliu,incat de la 10 minute, la mine s-a facut o ora, cu tot cu decoratii pe pahar si ce mi-a mai dat mie prin cap.
Dar culmea, n-am mai mancat altceva dulce in ziua aia.
N-o sa spun ce alte inlocuiri am facut la alte retete, pentru ca fiecare ar trebui sa-si cunoasca organismul si sa stie cum reactioneaza la anuminte alimente etc.
Bafta daca vreti sa incercati ceva de aici. :-*

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]