Acum este Mie Dec 13, 2017 4:53 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cateva reguli pentru un plan de masa general
MesajScris: Sâm Mar 05, 2011 2:40 am 
Neconectat

Exista un plan de masa general, care poate satisface pe oricine este in recuperare dintr-o boala de alimentatie, adica dupa recastigarea unei greutati normale (IMC intre 21-25, de preferat mai aproape de 25)?

Cei aflati in recuperare dintr-o boala de alimentatie alta decat anorexia nervoasa, odata atins un nivel normal de greutate corporala, au cerinte nutritionale identice cu ale unei persoane fara boala de alimentatie. Necesarul caloric, de proteine, grasimi, vitamine, minerale, carbohidrati este dictat de factori ca varsta, inaltimea, nivelul de activitate, istoricul medical si genetica.
Pentru cei aflati in recuperare din anorexie nervoasa, numarul de caloriide care corpul are nevoie pentru a mentine o greutate normala poate fi mai mare decat al unei persoane fara boala de alimentatie timp de cativa ani dupa restaurarea greutatii. Un medic sau nutritionist familiar cu bolile de alimentatie poate sa va ajute sa determinati nivelul caloric specific dvs.

Pentru cei mai multi oameni, piramida nutritionala poate fi folosita ca ghid general. Se incurajeaza:
• zilnic o portie de nuci si boabe
• zilnic fructe si legume de 4-5 culori diferite
• unt din lapte (nu margarina)
• proteine diverse din surse cat mai diverse, atat animale, cat si vegetale, peste in special de apa rece (pentru Omega 3), oua, soia; proteinele vegetale sunt incomplete si trebuie suplimentate cu nuci si seminte cat mai diverse
• nu se incurajeaza veganismul, pentru ca risca sa devina o dieta incompleta

Marimea portiilor este cel mai bine determinata de senzatiile de foame si satietate. Un bun inceput ar fi sa aveti la fiecare masa:
• 1 portie de proteine (oua, carne, peste, soia, lactate)
• 1 portie carbohidrati complecsi (paine, paste, orez sau cereale integrale, boabe ca fasolea, soia, naut, linte, cuscus, etc),
• 1 portie grasimi (unt, maioneza, uleiuri, etc.)
• si un fruct sau legume

Zilnic :
• 3 portii de lactate (lapte, branza, iaurt) sau 1000mg calciu
• Un supliment de multivitamine (care sa contina 100% necesarul zilnic recomandat, inclusiv vit D3) si minerale
• Ceva dulce cand doriti, ca sa evitati sentimentele de abstinenta, care pot fi urmate de supraalimentare si compensare

Ce inseamna 1 portie?
• 1 portie de proteine solide, carbohidrati complecsi, fruct sau legume este cantitatea care poate fi tinuta in palma
• 1 portie de proteine lichide (lapte, iaurt) este de 200-250 ml
• 1 portie de grasimi este o lingurita

Pentru gustari se recomanda:
• un fruct/ un carbohidrat complex /legume + proteine
• o mana de seminte sau nuci diverse (contin de toate)
Mancati cat mai divers! Diversitatea este sanatate. Daca observati ca va limitati sa mancati numai un grup mic de alimente, s-ar putea ca ceva sa fie in neregula.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Mar Oct 15, 2013 1:01 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cateva reguli pentru un plan de masa general
MesajScris: Joi Ian 05, 2012 12:26 am 
Neconectat

Meniuri de realimentare:
1. unul pentru perioada de reacomodare la alimentare normala
2. si pentru realimentarea propriu-zisa

"Restoring regular eating…Restoring healthy eating
Nutrition and Dietetics Service, South London and Maudsley NHS Foundation Trust"

http://www.kcl.ac.uk/iop/depts/pm/research/eatingdisorders/resources/RESTORINGREGULAREATING.pdf

Incerc sa fac o traducere cand am timp - dar e greu cu timpul.

RUGAMINTE: Daca mai e cineva dispus sa incerce o traducere (chiar si numai la o parte de text! - facem munca colaborativa ;) ) si ar avea mai mult timp, sunt sigura ca am aprecia toti foarte tare efortul depus. :-)

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Lun Aug 27, 2012 12:19 am 
Neconectat

O sa fac eu o traducere, insa va dura cateva zile pentru ca si eu stau prost cu timpul :-p O sa postez cand am terminat de tradus :-D

Sus

MesajScris: Lun Aug 27, 2012 12:24 am 
Neconectat

Vai, Georgiana, iti marturisesc ca uitasem complet de asta - noroc cu tine, mi se pare ca e o resursa importanta! Bravo! :-*

Sus

MesajScris: Mar Aug 28, 2012 1:19 am 
Neconectat

Dupa cum am promis, am incercat o traducere a meniului de realimentare,precizez ca engleza mea nu este una stralucita asa ca va rog sa-mi mai iertati greselile...daca vor aparea in traducere.
Sper sa fie de folos, pentru mine cel putin a fost :-D

Fişiere ataşate:
restoring regular eating-tradus.doc [54 KiB]
Descărcat de 216 ori

MesajScris: Mar Aug 28, 2012 8:28 am 
Neconectat

Multumiiiim :YMHUG:

Sus

MesajScris: Mar Aug 28, 2012 7:13 pm 
Neconectat

Vai, Georgiana, ai fost foarte harnica si o excelenta colaboratoare! Multumim frumos! :-)

Sus

MesajScris: Mar Aug 28, 2012 7:20 pm 
Neconectat

Cu multa placere, in sfarsit ma simt si eu utila pe forumul asta :-D

Sus

MesajScris: Lun Oct 14, 2013 10:46 pm 
Neconectat

Pai...N-am citit aproape nimic din ce scrie aici, doar titlul. Dar daca e vorba de un plan de masa general, orice faceti, nu sariti peste micul dejun! Micul dejun e mai sfant decat ciocolata. Va spun din experienta, chiar daca ati mancat si ati vomitat de la 22 la 24, dimineata trebuie sa papati ceva.
Si chiar nu e vorba de un meniu strict, daca sunteti ca mine, incapatanati si nesiguri pe sansele de a urma niste reguli, actionati uneori dupa instinct, ascultati-va corpul, uneori stie si el ce vrea.
Prin urmare, papati dimineata orice va pofteste inimioara :X

p.s. Stiu ca am zis ca nu mai dau pe aici, dar vreau sa las si eu mostenire cate ceva, am scris 5 pagini A4 despre toate obiceiurile alimentare pe care le-am invatat in perioada asta, daca scriu si despre lectiile sufletesti mai fac inca 5

Sus

MesajScris: Mar Oct 15, 2013 1:12 am 
Neconectat

Draga Izumi, iti multumesc frumos pentru contributii! Dar din dar se face rai.
Te rog frumos un lucru: nu-ti propune sa nu mai intri niciodata. Cand ai sa te simti mai sigura pe cuceririle tale si ancorata mai solid pe locul tau in lume, te rog sa-ti propui sa ajuti pe cineva de aici. Ai sa vezi cum ai sa te simti atunci si ce va face asta pentru tine. Ce spui? Pastrezi gandul asta? :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]