Acum este Dum Dec 17, 2017 1:15 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Link-uri catre furnizori ieftini si buni :)
MesajScris: Vin Oct 28, 2011 2:56 pm 
Neconectat

M-am gandit ca n-ar strica sa creem un spatiu pentru surse de alimente diverse la preturi care ni se par bune, sau pur si simplu de surse interesante pentru diversificarea alimentatiei.

Mie imi plac nucile si miezurile de diverse tipuri si sunt intotdeauna interesata de o masa de dimineata buna, sanatoasa si hranitoare, cu cereale, diverse nuci si fructe uscate. De asemenea ma intereseaza produsele uscate ce pot fi pastrate in camara fara probleme si se pot gati usor (boabe de linte, soia, quinoa, naut, seminte de susan, etc).

Am gasit online un furnizor bun de diverse chestii de genul acesta, care are si o mare varietate de produse bio pentru cine e interesat, si are in general o mare varietate de seminte, nuci, cereale, miere, unturi, fructe exotice si autohtone uscate, etc.

http://www.driedfruits.ro/index.php?route=common/home

Pentru cine vrea au si fructe de goji, catina, merisoare, etc... Au la preturi foarte bune prune uscate, curmale, cocos (si fulgi si cubuletze, ceea ce n-am mai vazut), papaya, nuci romanesti, migdale, zahar brun, pudra de roscove pt. cei care nu indragesc cacaoa, uleiuri mai speciale... de fapt totul mi se pare mai ieftin decat in supermarket, ba chiar mai ieftin decat in piete (Bucuresti cel putin). Eu sunt fan! :d

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Link-uri catre furnizori ieftini si buni :)
MesajScris: Joi Dec 08, 2011 3:54 pm 
Neconectat

http://magazinuldemirodenii.ro/toate-produsele/vanilie/

Au o mare calitate: au cam de toate si trimit si online la o adica (deci au 2 calitati :d ); si un oarecare neajuns: nu sunt atat de ieftini pe cat mi-as dori eu :-( . Dar sunt totusi un potential furnizor foarte interesant, pentru cine adora mancarurile aromate si condimentate, ca moi ;) !

Au, de pilda, scumputze, dar e singurul loc in care le-am vazut, cardamon pastai - o delicatesa! - mie imi place din studentie sa pun in cafea (m-a invatat o tipa casatorita cu un african ;) ) si iese o bautura absolut divina! ...noroc ca m-am lasat de cafea, ca altfel plangeam ca am gasit pastai de cardamon si e prea scump :d Oricum ma tenteaza...
Dar...au vanilie pastai ECO la un pret bun (nu ca n-as lua ne-eco, dar e totusi un bonus!) - vin sarbatorile si as face ceva special aromat cu o vanilie buna!

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 7:31 pm 
Neconectat

Azi am luat pentru Rita icre de pastrav. In general sunt interesata de icre de calitate, din astea care nu trebuie pregatite, ci se mananca direct pe paine cu unt. Stiti surse bune pe undeva, chiar si de supermarketuri? In trecut luam peste intreg (pastrav sau somon) si gaseam de multe ori in el icre - bonus!, dar in ultimul timp nu mai exista peste din asta de apa rece neeviscerat, iar icrele lor sunt extrem de scumpe (pentru noi cel putin) si sunt surse excelente de Omega 3. Asa ca daca stiti surse bune si mai rezonabile la pret...
PS: apropo de astfel de icre: nu se consuma foarte proaspete, pentru ca aceste delicatese pot atrage si paraziti. Dar e suficient sa stea o saptamana la sare sau in congelator. Pentru mai multa siguranta, le putem stropi si cu lamaie.

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 8:25 pm 
Neconectat

am vazut si negre si rosii la mega image. sunt in cutiute transparente dar despre pret..nu va pot spune prea multe. in general, acest timp de icre sunt muult mai scumpe decat celelalte. sau..puteti incerca in cora..la raionul cu pesti si alte chestii de apa :)
eu, sincer, n-am mancat niciodata icre care nu se fac cu ulei...in schimb, imi plac enorm cele de stiuca facute de o anumita persoana :d (si nu mama) dar acestea se fac cu ulei

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 8:33 pm 
Neconectat

Aaaa, da, icrele de stiuca sunt exceptionale, dar n-am mai mancat de... ani buni! Si nici n-am vazut de cumparat.

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 9:12 pm 
Neconectat

tot pe la mega image :) sau supermarcheturi, la raioane de pestisme

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]