Acum este Mie Sep 20, 2017 4:05 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Masa de azi
MesajScris: Joi Noi 17, 2011 7:13 pm 
Neconectat

Mi se pare ca ar fi util sa postam aici ce am mancat intr-o zi, sau macar ce am mancat la o masa - si putem sa si comentam pe marginea acelei mese, ca sa ne facem cu totii o idee despre ce inseamna o masa pentru fiecare dintre noi, un exemplu util de masa.

De exemplu, noi in seara asta, in care scriu, vom manca cartofi copti cu branza (cate 2 cartofi medii de caciula cu cate o lingura de cash de la soacra-mea de la Piatra) cu un sos rosu de ardei, rosii si ceapa (cine vrea), plus salata verde.
Cartofii sunt chiar acum pe gratar.
Salata va fi din: salata verde, ardei, ceapa, masline, ulei de masline, putina sare.

Sotul meu m-a anuntat ca vrea si putina mamaliga si un ou ochi moale. O sa fac si poze dupa ce e totul gata.
Asta va fi masa noastra de seara azi. Voi?

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Masa de azi
MesajScris: Joi Noi 17, 2011 8:09 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Mi se pare ca ar fi util sa postam aici ce am mancat intr-o zi, sau macar ce am mancat la o masa - si putem sa si comentam pe marginea acelei mese, ca sa ne facem cu totii o idee despre ce inseamna o masa pentru fiecare dintre noi, un exemplu util de masa.

De exemplu, noi in seara asta, in care scriu, vom manca cartofi copti cu branza (cate 2 cartofi medii de caciula cu cate o lingura de cash de la soacra-mea de la Piatra) cu un sos rosu de ardei, rosii si ceapa (cine vrea), plus salata verde.
Cartofii sunt chiar acum pe gratar.
Salata va fi din: salata verde, ardei, ceapa, masline, ulei de masline, putina sare.

Sotul meu m-a anuntat ca vrea si putina mamaliga si un ou ochi moale. O sa fac si poze dupa ce e totul gata.
Asta va fi masa noastra de seara azi. Voi?

=P~ suna delicios ...masa mea de seara o sa fie o salata cu ton, formata din salata verde, castraveti, rosii, porumb si evident, ton,cu ulei de masline si otet, brocoli cu branza pe deasupra ( facut la microunde :)))) ) nu prea le am cu gatitul dar improvizez :))) si desert un iaurt cu biscuiti...si inainte sa ma culc o sa mai mananc un mar verde :-)

Sus

MesajScris: Joi Noi 17, 2011 9:44 pm 
Neconectat

Pozele cu cina de mai sus sunt gata. La sfarsit am pus un ceai la facut, pe care o sa-l bem cu miere si lamaie, iar sotul meu a dat pe gat o cana cu lapte (si pisicile la fel :-) ). Mai tarziu, ceva mai inainte de culcare, o sa mancam si cate o para mare si zemoasa.

Deci:
- sotul a mancat mai intai ochiurile cu mamaligutza (pana la urma a vrut 2 ochiuri), apoi 1 cartof cu branza si salata (n-a putut 2). La sfarsit a baut un pahar mare cu lapte. Mai tarziu o sa manance o para.
- eu am mancat 2 cartofi cu cas si sos de smantana, salata si un pic de sos picant; dupa aceea am mancat si putina mamaliga cu cas, de pofta; cand e gata ceaiul o sa beau 1 cana cu o lingurita de mire si lamaie (mierea se pune in ceaiul caldutz, pentru ca la temperatura se toxicizeaza). Mai incolo: o para
- Rita a mancat 2 cartofi cu perle de branza si smantana (ea a preferat in loc de cas), cu salata; apoi a mancat un bol cu lapte semidegresat si cereale cu scortisoara. S-a inscris si ea la ceai cu miere si lamaie. Poate ca o sa manance si para, sau poate ca nu - cum vrea!

Salata a fost cu: salata verde, ardei verde, masline, verdeata, ulei de masline, sare, ceapa - am mancat fiecare cate o ceapa :d !

Fişiere ataşate:
mamaliguta-cu-ochiuri-si-cas.jpg
mamaliguta-cu-ochiuri-si-cas.jpg [ 31.88 KiB | Vizualizat de 1760 ori ]
cartofi-copti-cu-cas-salata-2.jpg
cartofi-copti-cu-cas-salata-2.jpg [ 32.96 KiB | Vizualizat de 1760 ori ]
cartofi-copti-cu-cas-salata.jpg
cartofi-copti-cu-cas-salata.jpg [ 31.14 KiB | Vizualizat de 1760 ori ]

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Joi Noi 17, 2011 10:38 pm, modificat de 2 ori în total.
Sus

MesajScris: Joi Noi 17, 2011 9:58 pm 
Neconectat

Mamaliga cu cas dupa aceea, de pofta.

Fişiere ataşate:
mamaliga-cu-cas-1.jpg
mamaliga-cu-cas-1.jpg [ 30.14 KiB | Vizualizat de 1760 ori ]

Sus

MesajScris: Joi Noi 17, 2011 10:18 pm 
Neconectat

sa va fie de bine,zic! :-*

Sus

MesajScris: Joi Noi 17, 2011 10:35 pm 
Neconectat

Multumim!
Am fotografiat si desertul:

Fişiere ataşate:
ceai-miere-lamaie.jpg
ceai-miere-lamaie.jpg [ 31.03 KiB | Vizualizat de 1757 ori ]
pere.jpg
pere.jpg [ 32.09 KiB | Vizualizat de 1757 ori ]
desert-ceai-para-miere.jpg
desert-ceai-para-miere.jpg [ 32.42 KiB | Vizualizat de 1757 ori ]

Sus

MesajScris: Joi Noi 17, 2011 10:37 pm 
Neconectat

Laptele cu cereale n-a mai apucat sa fie fotografiat, ca n-am fost pe faza (a fost o inspiratie de moment) - dar am fotografiat craticioara in care s-a facut mixtura ;) :

Fişiere ataşate:
craticioara-lapte-cereale-goala.jpg
craticioara-lapte-cereale-goala.jpg [ 29.7 KiB | Vizualizat de 1757 ori ]

Sus

MesajScris: Joi Noi 17, 2011 10:41 pm 
Neconectat

intrebare: cartofii i-ati spalat si i-ati bagat pur si simplu la cuptor normal...sau cu microunde?
mie imi place deosebit de mult acel kumpir turcesc si ma gandeam..daca voi vrea vreodata sa imi fac, sa stiu cum prepar cartoful. la restaurante/fast-food-uri au cuptoare speciale.

Sus

MesajScris: Joi Noi 17, 2011 10:46 pm 
Neconectat

I-am facut pe gratar de aragaz, din acela cu capac; e rotund si partea de jos are o gaura in mijloc, care se plaseaza chiar deasupra flacarii de aragaz, iar capacul mentine caldura inauntru. Cartofii i-am spalat foarte bine si i-am copt in coaja. Ies extraordinari (crocanti pe exterior si pufosi pe interior) si se fac destul de repede (maaaxim 30 de minute).

Sus

MesajScris: Joi Noi 17, 2011 10:59 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
I-am facut pe gratar de aragaz, din acela cu capac; e rotund si partea de jos are o gaura in mijloc, care se plaseaza chiar deasupra flacarii de aragaz, iar capacul mentine caldura inauntru. Cartofii i-am spalat foarte bine si i-am copt in coaja. Ies extraordinari (crocanti pe exterior si pufosi pe interior) si se fac destul de repede (maaaxim 30 de minute).

da, stiu. din acela in care pui si apa. avem si noi asa ceva. am retinut! poate voi face vreodata kumpir :-BD

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]