Acum este Vin Noi 24, 2017 7:38 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Masa de azi
MesajScris: Joi Noi 17, 2011 11:04 pm 
Neconectat

Da, da, da, din acela. Noi il folosim cred ca mai des decat oalele :-)

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Noi 18, 2011 8:33 pm 
Neconectat

Am mancat azi la pranz un meniu pe baza de varza: unii dintre noi au mancat de post, altii de dulce. Deci:
- de dulce: o friptura cat jumatate de palma de pulpa de pui, o lingura mare piure de cartof, varza calita si salata de varza (nu dati cu rosii pentru combinatia asta, varza calita a iesit asa de buna ca am pus-o peste tot, era prevazuta numai salata). Varza calita e de fapt inabusita cu alte legume: putin dovleac ras, ceapa, condimente, verdeturi, rosii - si acrita la final cu zeama de la muraturi, ca nu ne place prea dulce.
- de post: salata de varza, piure de cartofi, varza calita, o felie de paine de seminte
- desert: coliva - cat un pumn - adica: grau fiert (arpacas), amestecat la final cand e caldutz cu miere dupa gust, nuca macinata si putina cacao.

Fişiere ataşate:
meniu-post.jpg
meniu-post.jpg [ 36.43 KiB | Vizualizat de 1076 ori ]
portie-coliva-2.jpg
portie-coliva-2.jpg [ 33.03 KiB | Vizualizat de 1076 ori ]
friptura-piure-varza-1.jpg
friptura-piure-varza-1.jpg [ 34.75 KiB | Vizualizat de 1076 ori ]

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Ultima oară modificat de e-lili pe Vin Noi 18, 2011 8:41 pm, modificat 1 dată în total.
Sus

MesajScris: Vin Noi 18, 2011 8:40 pm 
Neconectat

Asa au ramas farfuriile:
- ce se mai observa in farfurie sunt samburii de masline

Fişiere ataşate:
farfurii-goale.jpg
farfurii-goale.jpg [ 35.81 KiB | Vizualizat de 1076 ori ]

Sus

MesajScris: Vin Noi 18, 2011 9:00 pm 
Neconectat

hello!tocmai am terminat si eu de luat cina...un bol ce ciorbita,cu paine:)dupa care o lingura de cartofi cu un snitel,eu nu mi-am facut salata nu am fost chiar asa de inspirata azi si am papat cu ardei murati..yammmyy....si un pahar de suc la final ....maine vreau sa fac niste pulpe de pui dar nu stiu cu ce si cum ...nu-mi dati o idee??:)va pup
P.s:imi place mult ideea dumneavostra doaman Lili sa postam ce mancam ..ma ajuta ff mult multumesc !!

Sus

MesajScris: Vin Noi 18, 2011 9:02 pm 
Neconectat

apropo ...aceept sfaturi..critici...sugestii in privinta meselor! :-D

Sus

MesajScris: Vin Noi 18, 2011 9:41 pm 
Neconectat

kaunis100 scrie:
hello!tocmai am terminat si eu de luat cina...un bol ce ciorbita,cu paine:)dupa care o lingura de cartofi cu un snitel,eu nu mi-am facut salata nu am fost chiar asa de inspirata azi si am papat cu ardei murati..yammmyy....si un pahar de suc la final ....maine vreau sa fac niste pulpe de pui dar nu stiu cu ce si cum ...nu-mi dati o idee??:)va pup
P.s:imi place mult ideea dumneavostra doaman Lili sa postam ce mancam ..ma ajuta ff mult multumesc !!

paai...pulpe de pui: poti face tocanita de cartofi sau mancare de mazare; poti lua o punga pentru cuptor si, daca nu vrei sa folosesti acele condimente prevazute la pachet, poti sa le freci cu putin rozmarin, piper macinat alb sau negru, busuioc si cu ce alte condimente mai vrei-marar, de exemplu, le pui in punga, pui cateva rondele de rosii peste ele si le bagi la cuptor. (rosiile lasa o zeama foarte buna). in punga, daca vrei, poti sa mai adaugi rondele de ceapa, fasii de ardei, felii de dovlecel...ce vrei tu.
sau: in tava de cuptor pui pulpele, legume-ce-ti trece prin cap, cartofi taiati bucati mari, piper, sare si alte condimente si..la cuptor :)

pofta mare!

sa ne spui ce ai facut si cum au iesit :D

p.s. eu nu am imaginatie la gatit...mi-am dat si eu cu parerea :-@

Sus

MesajScris: Vin Noi 18, 2011 10:02 pm 
Neconectat

Uite cine e pe faza! Bravo, Lunna! Asa e, la cuptor sunt retete si bune, si rapide!
Daca poti, pune si poze, ca sa ne dam seama de cantitati (uneori la cantitati e buba ;) ).
Iti spun ce mai gatim noi in general. Ce ai zice de un pilaf din pulpele acelea? Noua ne place foarte mult pilaful, il fac cu multe legume (morcov, dovlecel, ardei, ceapa, piper, patrunjel la sfarsit...) si iese foarte gustos. Daca iti surade, iti spun cum il fac eu impreuna cu o supa, foarte simplu - ca n-am timp de retete complicate.
Sau: o supa si un cus-cus (faci supa cu carne si legume, iar pentru cus-cus doar pui un pumn de cus-cus intr-un castron, torni peste el un polonic de supa - sau cat sa se acopere cu lichid - lasi sa se umfle 5 minute, apoi pui o lingurita de ulei de masline si-l amesteci cu furculita un pic).
Sau: mancare de mazare
Sau: tocanita cu cartofi si ardei
Sau: ostropel
Sau: supa si ciulama cu mamaliguta (daca vrei iti dau o reteta, dar cred ca gasesti si pe net)
Sau: la gratar, plus ce garnitura ai :
- cartofi copti sau piure si muraturi;
- mazare cu legume
- fasole verde
- un pilaf de legume
- mancare de linte (are si mult fier - combate anemia)
- o mamaliguta cu branza si smantana sau iaurt, dar NU degresate
- ciuperci in sos de smantana (ciuperci, ceapa, ardei se inabusa impreuna cu o lingura de ulei cateva minute, iar apoi se adauga smantana dulce lichida, sare, piper; exista si retete mai bune, dar asta e la minut)
- ciuperci la gratar, umplute cu branza moale, ca sa se topeasca frumos; plus o salata de orice fel sau muraturi
...ce mi-a trecut prin cap asa rapid.
Bafta! Ne pui si poze?

Sus

MesajScris: Vin Noi 18, 2011 10:34 pm 
Neconectat

sau ciperci umplute cu ficatei: fierbi ficatei de pasare, ii toci marunt, ii pui in ciuperci mai marisoare, alaturi de ceapa calita (daca vrei) si bagi la cuptor. dupa ce se rumenesc ciupercile, pui cate o bucatica de cascaval, sau cascaval/branza, rase, mai lasi putin la cuptor si..gata!!!

am facut eu odata un mic-dejun foarte ok: rosii scobite de miez, in care am pus bucatele de sunca si apoi ou. am bagat la cuptor pana ce s-a facut oul :)

si vreau sa fac cat mai curand o rulada de ficatei: fierb ficateii (cam 500 gr), ii amestec cu rozmarin, sare, piper, 3-4 oua fierte tari taiate cubulete, marar, patrunjel-taiate marunt..si ce mai vrea fiecare sa puna, 2 oua crude-toata compozitia intr-un vas antiaderent si la cuptor :)

Sus

MesajScris: Vin Noi 18, 2011 10:37 pm 
Neconectat

Lunna, tie ti-e pofta de ficatei si-mi faci si mie :d ! Zi-i drept!

Sus

MesajScris: Vin Noi 18, 2011 11:29 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Lunna, tie ti-e pofta de ficatei si-mi faci si mie :d ! Zi-i drept!

daaa, mi-e foarte pofta de ficatei..ficatei cu piure de cartofi, mai ales :) si eu ii faceam destul de simplu: ii prajeam un pic apoi puneam apa si usturoi taiat rondele, lasam la fiert un pic si gata. plus piureul si putin sos de la ei..aoleeeu =P~

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]