Acum este Lun Dec 11, 2017 11:41 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mesele de sarbatori
MesajScris: Joi Dec 08, 2011 4:35 pm 
Neconectat

Mi s-a spus uneori ca mesele de sarbatori sunt un calvar ... Ca e mancare multa si toata lumea te invita sa mananci din toate si prea mult fata de cat ai dori, ca intalnirea cu toate rudele care fac presiuni ca sa mananci e un stres...

Hai sa discutam putin despre mesele de sarbatori! Cum ati vrea sa fie si ce se poate face ca sa fie mai aproape de ce ati vrea voi? Sunt sigura ca se poate impaca si capra - si varza in toate privintele, de ce ar fi altfel cu sarbatorile? :-)

Noi, de pilda, suntem absolut hotarati sa gatim ce-i place fiecaruia - unul vrea sarmale cu carne de porc si afumatura, altul vrea cu pui; unul vrea piure, altul vrea salata; unul vrea ciupeci, altul vrea varza. Ei bine, toata lumea va obtine ce vrea la noi in casa - cu minuscule amendamente - totul va fi gatit sanatos, adica: sarmalele de porc nu vor fi prea grase, iar cele de pui nu vor fi prea slabe :d (facem chiar si vegetariene!), piureul nu va fi cu unt, ci cu lapte, ca untul va fi la ciupercile la gratar ;;) ; se va cumpara branza grasa, dar va fi servita cu salate; se vor face carnati de porc, dar si de pui... Capra si varza noastra vor fi foarte fericite!

Ne-am dadacit deja rudele: fara insistente la masa (daca or sa uite pana atunci si o sa-si dea in petec, vina va fi a lor - ca nu tin minte, nu a noastra - care ne-am facut datoria si le-am spus)! Au ocazia sa insiste tot anul, dar sarbatorile le facem in liniste - mai ales ca avem de gand sa mancam cu totii din toate si sa ne laudam cu ce vom gati mai bun!

Deci, ce spuneti?

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Mesele de sarbatori
MesajScris: Joi Dec 08, 2011 5:40 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Mi s-a spus uneori ca mesele de sarbatori sunt un calvar ... Ca e mancare multa si toata lumea te invita sa mananci din toate si prea mult fata de cat ai dori, ca intalnirea cu toate rudele care fac presiuni ca sa mananci e un stres...

Hai sa discutam putin despre mesele de sarbatori! Cum ati vrea sa fie si ce se poate face ca sa fie mai aproape de ce ati vrea voi? Sunt sigura ca se poate impaca si capra - si varza in toate privintele, de ce ar fi altfel cu sarbatorile? :-)

Noi, de pilda, suntem absolut hotarati sa gatim ce-i place fiecaruia - unul vrea sarmale cu carne de porc si afumatura, altul vrea cu pui; unul vrea piure, altul vrea salata; unul vrea ciupeci, altul vrea varza. Ei bine, toata lumea va obtine ce vrea la noi in casa - cu minuscule amendamente - totul va fi gatit sanatos, adica: sarmalele de porc nu vor fi prea grase, iar cele de pui nu vor fi prea slabe :d (facem chiar si vegetariene!), piureul nu va fi cu unt, ci cu lapte, ca untul va fi la ciupercile la gratar ;;) ; se va cumpara branza grasa, dar va fi servita cu salate; se vor face carnati de porc, dar si de pui... Capra si varza noastra vor fi foarte fericite!

Ne-am dadacit deja rudele: fara insistente la masa (daca or sa uite pana atunci si o sa-si dea in petec, vina va fi a lor - ca nu tin minte, nu a noastra - care ne-am facut datoria si le-am spus)! Au ocazia sa insiste tot anul, dar sarbatorile le facem in liniste - mai ales ca avem de gand sa mancam cu totii din toate si sa ne laudam cu ce vom gati mai bun!

Deci, ce spuneti?

nu ca m-ar interesa in mod deosebit masa de sarbatori...dar eu va anunt ca la mine mancarea va fi deja pregatita cand voi ajunge eu :D

Sus

MesajScris: Joi Dec 08, 2011 7:26 pm 
Neconectat

Si e ceva pentru tine - adica ceva pe care ai sa-l mananci si sa-ti faca placere, sa te simti in siguranta? Cum te astepti sa te simti?

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Joi Dec 08, 2011 8:32 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Si e ceva pentru tine - adica ceva pe care ai sa-l mananci si sa-ti faca placere, sa te simti in siguranta? Cum te astepti sa te simti?

pentru mine ar fi multe...toate mi-ar placea sa le mananc dar...ca si anii trecuti, nu ma voi atinge :( daca as sti ca as savura totusi ceva, mama ar fi mai mult decat fericita sa faca-stiu sigur ca ma va intreba..dar nu cred ca pot asa ca nu are rost sa o chinui degeaba.

iar de simtit...sincer, abia astept sarbatorile: vreau concediu sau pur si simplu sa nu mai merg la munca :D . in rest..voi fi trista, voi tanji la toate, nu voi avea chef de nimic, mi-e teama de toata mancare existenta, atat acasa cat si pe oriunde merg..am obosit sa refuz politicos, imi vine sa urlu, nu vreau sa ma vada lumea-sa vada ca m-am ingrasat si sa faca remarci, nu vreau sa vad pe nimeni etc etc. cam asa este pentru mine orice sarbatoare/plecare acasa.

mi-e foarte frica de Craciun!

Sus

MesajScris: Joi Dec 08, 2011 9:50 pm 
Neconectat

LunnaPi scrie:
e-lili scrie:

pentru mine ar fi multe...toate mi-ar placea sa le mananc dar...ca si anii trecuti, nu ma voi atinge :( daca as sti ca as savura totusi ceva, mama ar fi mai mult decat fericita sa faca-stiu sigur ca ma va intreba..dar nu cred ca pot asa ca nu are rost sa o chinui degeaba.

iar de simtit...sincer, abia astept sarbatorile: vreau concediu sau pur si simplu sa nu mai merg la munca :D . in rest..voi fi trista, voi tanji la toate, nu voi avea chef de nimic, mi-e teama de toata mancare existenta, atat acasa cat si pe oriunde merg..am obosit sa refuz politicos, imi vine sa urlu, nu vreau sa ma vada lumea-sa vada ca m-am ingrasat si sa faca remarci, nu vreau sa vad pe nimeni etc etc. cam asa este pentru mine orice sarbatoare/plecare acasa.

mi-e foarte frica de Craciun!

si mi-e mi-e fricaaa. sunt ingrozita :-(

Sus

MesajScris: Joi Dec 08, 2011 10:39 pm 
Neconectat

Intr-o lume ideala, ar fi ceva pe care l-ati putea face, voi si ai vostri, ca sa nu mai fie sarbatorile asa un stres? Ceva legat de mese, de discutiile la mese, de comportamentul la masa, de activitatile pe care le faceti de sarbatori in afara meselor...?

De exemplu, exista un meniu la care va puteti gandi si cu care ati fi de acord in acest stadiu? Schimbari in meniu traditional...?

Sus

MesajScris: Joi Dec 08, 2011 11:03 pm 
Neconectat

e-lili scrie:
Intr-o lume ideala, ar fi ceva pe care l-ati putea face, voi si ai vostri, ca sa nu mai fie sarbatorile asa un stres? Ceva legat de mese, de discutiile la mese, de comportamentul la masa, de activitatile pe care le faceti de sarbatori in afara meselor...?

De exemplu, exista un meniu la care va puteti gandi si cu care ati fi de acord in acest stadiu? Schimbari in meniu traditional...?

da..intr-o lume ideala mama nu ar cumpara cozonaci, prajituri, nu ar face ciocolata de casa ( slabicunea mea). mancarea nu ma deranjeaza asa tare...insa dulciurile...ma sperie...sper sa pot sa rezist fara sa mananc...sau sa mananc numai o bucatica. in ceea ce priveste discutiile de la masa...as vrea sa dispara cele axate pe felul cum arat. sa nu imi zica nimeni daca m-am ingrasat sau am slabit. sa ma lase in pace. si sa nu imi zica mama ca mananc prea mult sau nu manca aia sau ailalta ca ingrasa. cam atat...intr-o lume ideala....ca in lumea reala...stiu cum va fi :)))

Sus

MesajScris: Joi Dec 08, 2011 11:13 pm 
Neconectat

Si nu te-ar tenta sa pregatesti terenul ca sa poti si tu sa ai sarbatori fericite, adica sa spui mamei tale ca te-ai straduit din greu sa arati exact asa cum arati acum, pentru ca asa iti place tie, deci sa te felicite, ca meriti! :-) Sa le povestesti de munca ta, ce interesant e, ce proiecte super ai ... Ai prilejul sa-ti scoti in valoare calitatile.
Poti chiar sa mergi cu o zi-doua inainte si sa participi la facutul meniului, la gatit cum vrei tu... nu taiati porcul, nu? :-?

Sus

MesajScris: Vin Dec 09, 2011 12:30 am 
Neconectat

e-lili scrie:
Si nu te-ar tenta sa pregatesti terenul ca sa poti si tu sa ai sarbatori fericite, adica sa spui mamei tale ca te-ai straduit din greu sa arati exact asa cum arati acum, pentru ca asa iti place tie, deci sa te felicite, ca meriti! :-) Sa le povestesti de munca ta, ce interesant e, ce proiecte super ai ... Ai prilejul sa-ti scoti in valoare calitatile.
Poti chiar sa mergi cu o zi-doua inainte si sa participi la facutul meniului, la gatit cum vrei tu... nu taiati porcul, nu? :-?

nu intereseaza pe nimeni ce fac eu, ce proiecte am...doar pe mama. ei ii voi povesti, ea se bucura de orice ii povestesc eu. cat despre cum arat...cam greu...sa ii zic ca mie imi place, pentru ca nu imi place nici mie...dar ma simt mai sanatoasa....nu mai am ameteli, dureri de cap...dar ea nu stia ca le am nici inainte asa ca nu pot sa subliniez partea asta.
in ceea ce priveste meniul, nu taiem porcul :)) nici nu prea ne place carnea de porc. o sa o rog poate sa nu faca exces de zel cu dulciurile. nu de alta dar mi-e frica ca o sa raman singura cu vreo 3 cozonaci si o tava de prajituri...si...vor disparea ca prin minune =))

Sus

MesajScris: Vin Dec 09, 2011 12:58 am 
Neconectat

Draga Irina, sa-ti spun un secret: oamenii habar n-au ce-i intereseaza si ce nu...cel putin nu fara sa intre in subiect :d Depinde ce si cum povestesti. Ai ocazia sa fii "a great storyteller". Poate o sa-ti vina greu sa crezi ca am reusit sa fascinez si enervez o gramada de audienta in timp ce urcam muntele Pietricica de la Piatra Neamt cu un eseu despre Ioana d'Arc din perspectiva istorica, pe baza documentelor de la procesul real - foarte plicticoase pentru cine nu e pasionat de istorie. Iar fascinatia si enervarea duc la discutii foarte interesante :d Dar daca mie imi place subiectul am ignorat total enervarea unuia sau altuia si am batut campii cu gratie, pentru ca am ales sa observ numai ce-mi convenea. M-am simtit absolut minunat si nici nu stiu cand am ajuns sus, fara gafaiala, fara efort. Batutul campilor iti da aaariiipi! ;;)
Deci, bate campii! Exerseaza zilnic un free speech la munca, intre ceilalti colegi, baga-te in vorba, da-ti cu parerea tare si clar, raspicat (si mai tare! sa vorbesti ca si cand ai fi Prima Doamna a Americii, Hillary Clinton sau cine iti place tie dintre doamnele din politica!) - batutul campilor e munca grea si se obtine cu exercitiu :-) . Vorbesc FOARTE SERIOS! Ai dreptul sa bati campii, damn it!

Si dupa atata exercitiu facut ZILNIC intre oamenii din jurul tau, ai sa vezi ca o mica contrare acasa in jurul mesei o sa fie floare la ureche. Ameteste-i cu ceva, da-le "some honey", niste bling-bling, nu-i lasa sa scoata o vorba - spune-le tu pe toate! Si poarta ceva flashy, dar classy! O sa-i lasi fara grai! :d Eu, in orice caz, dupa atata romgleza mi se impleticeste limba in gura... :))

Stiu ca te-am convins, pentru ca deja te gandesti sa-ti exersezi dreptul la vorbitul tare! :-) Bravo tie! :-BD

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]