Acum este Dum Dec 17, 2017 1:14 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Retete utile
MesajScris: Joi Mai 17, 2012 12:40 pm 
Neconectat

Supa de dovleac .

1 bostan - am gasit turcesti in Cora cam la 10 lei kg ... dar am gasit si deja ras de la Prima ( marca) in Real -la 4 lei pe kg dar e cam ciudatel la gust .

- se taie dovleacul in 2 bucati si se scobeste de miez .
1 morcov
1 ceapa
1 catel de usturoi .

Se fierb legumele si se paseaza .

Are nevoie de condimente mai puternice - gen turmeric sau coriandru macinat ... sau chiar pudra de curry - care ii da o aroma deosebita .

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 12:51 pm 
Neconectat

Am facut supa de dovleac in anii trecuti - am pus dovleac la supa-crema a carei reteta e pe aici. Aromatizata cu curry din belsug e excelenta (curry ala cu elefantul pe plic, ala mi se pare cel mai bun). Dovleacul e intr-adevar o idee foarte buna pentru supe. Si e foarte bun si copt, la cuptor, asa in coaja. Si dupa ce e copt se poate servi cu un pic de miere pe deasupra - e cel mai bun desert pentru mine. O sa iau si eu dovleac.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Joi Mai 17, 2012 9:18 pm 
Neconectat

fac acum "chiftele de dovlecei", in ghilimele deoarece mi-am dat seama ca este prea moale compozitia si am pus-o in tava de chec.
trei dovlecei mici (am luat eu), dati pe razatoare mare si lasati la scurs. intre timp, am ras 3-4 catei de usturoi, o bucata de branza (ochiometric), am taiat marar marunt, si o legatura de ceapa verde, sare, piper si un ou. reteta presupune si faina..am pus si eu (oricum nu mananc eu) dar merge si fara faina; toate amestecate si...la cuptor :d

Sus

MesajScris: Vin Mai 18, 2012 9:39 am 
Neconectat

retata Lunnei este testata si de mine si intr adevar este ff buna ... faceam si eu cand aveam un cuptor normal , care sa nu stea inclinat la 10 grade si sa arda :(

Iar in vreo cateva randuri , am fiert paste , le am pus intr un vas de yena si peste ele am turnat compozitia de dovlecei si am lasat putin la cuptor ... pastele devin un blat si arata minunat cand scoti ''tarta''... si asa avem un meniu complet .... :-D E deliciu deliciu - promit ;-)

Sus

MesajScris: Vin Mai 18, 2012 3:29 pm 
Neconectat

eh..uite ca la faza cu pastele nu m-am gandit. o sa incerc data viitoare sa pun compozitia peste paste ;) senchiu!

Sus

MesajScris: Joi Iul 26, 2012 9:04 pm 
Neconectat

Crema de branza cu ceapa si marar:

eu am facut cu urda (dulce-aveam in frigider si nu vream sa o arunc aiurea), oricum nu conteaza foarte tare cu ce fel de urda-in general, acest tip de branza are muuult mai putine calorii decat telemeaua..de exemplu)
am pisat urda, am amestecat-o cu un pic de unt (merge si cu smantana dar eu nu am avut-iese un pic mai cremoasa), cu putina sare, piper alb si usturoi granulat, apoi am adaugat doua cepe verzi mai subtiri (si putina coada de ceapa), marar tocat marunt si...gata! am vazut ca se mai pune si boia dulce, telemea sarata..fiecare dupa preferinte (nu am avut ca as fi pus, probabil)
sper sa placa :d

pentru ocazii mai festive, sa zic, puteti sa umpleti rosii sau ardei...

Sus

MesajScris: Joi Iul 26, 2012 10:14 pm 
Neconectat

Pfff, n-am mai facut crema de branza de o gramada de timp -nu stiu de ce, intr-adevar acum vara e un aperitiv excelent, in rosii sau ardei.

Reteta de la ce am mancat in seara asta, facut in 15 minute: Paste cu somon in sos de smantana

Am avut frigiderul destul de gol, aveam numai un pic de somon, 1 morcov, un dovlecel mic si un ardei - nimic altceva, nu ceapa, nu verdeata, nimic! (da, stiu, trebuie sa fac urgent cumparaturi...).

-doi pumni de paste scurte - le-am fiert in apa clocotita cu sare 10 minute
- cat timp s-au facut pastele am dat pe razatoare si am maruntit legumele;
- am inabusit legumele in putin ulei, iar spre sfarsit am pus si pestele (in total 5 minute; ar fi bine ca pestele sa fie dezosat si sa fie taiat bucatele sau fasiute);
- am adaugat smantana lichida (smantana dulce, care se poate folosi si la gatit), sare, piper;
- am adaugat pastele aproape fierte si am mai dat un clocot;
- daca as fi avut, as fi pus verdeata; dar am gasit un pic de ardei verde iute si am otravit rapid mancarea cu el - a fost bestiala!

Maine as vrea sa fac shaorma de dovlecel pane, asa:

- cateva lipii arabesti (se gasesc si integrale);
- un dovlecel se taie rondele subtirele (3-4 mm) si acestea se fac pane (se bat 2-3 oua cu niste faina, sare, piper, pana la consistenta unei smantane ; se tavalesc rondelele prin faina, apoi prin compozitie si se prajesc putin pe ambele parti; (nu-i nimic daca nu se inmoaie, mie-mi plac si mai crocante);
- se face o salata din varza, ceapa, verdeata, morcov ras, se freaca cu sare, piper;
- se pregateste putin mujdei de usturoi, eventual se freaca cu putin ulei, ca sa iasa o maioneza de usturoi - dar merge si simplu;
- nu e nevoie de cartofi prajiti :d
- se pun pe o lipie mai multe rondele de dovlecel, salata si se stropeste cu mujdei; se ruleaza;
- eu am mai facut si imi place foarte mult.

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Joi Iul 26, 2012 10:23 pm 
Neconectat

=P~ shaorma de dovlecel :-(
pofta mare!

Sus

MesajScris: Vin Iul 27, 2012 7:35 am 
Neconectat

suna excelent si pastele si shaorma de dovlecei. yammmy =P~

Sus

MesajScris: Sâm Sep 01, 2012 7:39 pm 
Neconectat

am facut ieri clatite de dovlecei

am taiat un dovlecel mai mare in bastonase subtiri si mici (scurte), am amestecat putina apa cu putina faina, un albus de ou si cateva grame de telemea (reteta era doar cu dovlecel, apa si faina). ulei cat la clatite in tigaie. apoi am pus cu polonicul compozitia si am nivelat-o. am intros-o pe ambele parti si...gata :)

musafirii au consumat cu salata de vinete dar, din cate am citit, merge cu un sos tzatziki sau sos cu soia

au iesit asa:

Fişiere ataşate:
Photo0085.jpg
Photo0085.jpg [ 111.39 KiB | Vizualizat de 1149 ori ]
Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]