Acum este Vin Sep 22, 2017 2:42 pm

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Please, un pic de atentie!
MesajScris: Vin Ian 25, 2013 1:11 am 
Neconectat

APTTA are in sfarsit site si asta creeaza niste directii de actiune pentru cei care doresc sa aduca subiectul tulburarilor de alimentatie in atentia oamenilor, din tot felul de motive:
- pentru ca vrem sa informam
- pentru ca vrem sa prevenim
- pentru ca avem programe de actiune si trebuie sustinute pe toate caile (prin awerness si financiar)
- pentru ca in Romania nu avem programe de tratare pe termen lung a anorexiei si bulimiei si avem mare nevoie de ele, cu toate conditiile existente in alte tari (spatiu, expertiza, competente, legislatie, asigurari care sa contribuie la decontarea serviciilor de tratament... sunt multe)

Fiecare dintre noi poate face ceva in acest sens, chiar si numai printr-un click:

http://aptta.ro/ajuta-gratis.html

Va rog frumos sa sustineti obiectivele asociatiei, avem nevoie de sustinerea celor care ne inteleg! Va pup si va iubesc! @};-

PS: totul e fresh, daca ceva nu merge sau vi se pare neadecvat va rog frumos sa scrieti chiar aici, suntem recunoscatori pentru feedback si vrem sa ne sfatuim cu oricine doreste sa contribuie la bunul mers al lucrurilor. :-)

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Please, un pic de atentie!
MesajScris: Dum Ian 27, 2013 9:02 pm 
Neconectat

Lili, iarta-ma, sunt pe fuga si iti scriu pe scurt. Am aprofundat un pic noul site. Imi place f mult, a iesit super, e clar, simplu de navigat, optimist, friendly. As avea doar 2 observatii:

- dupa ce stau pe forum, daca apas pe linkul "inapoi la site" ma duce la situl www.anorexie-bulimie.ro in loc de aptta.ro (poate chiar asta se urmarea, e doar ceva ce am observat).

- campul pentru search are font negru ... poate arata mai bine contrastul cu un scris alb...doar o sugestie.

Te pup.

Sus

MesajScris: Dum Ian 27, 2013 11:22 pm 
Neconectat

Ups! Ai dreptate! Chestia cu forumul e in lucru - iti spun sincer ca n-am avut timp de asta, dar se va face, vreau sa pun 2 butoane, cate unul pentru fiecare site.
Chestia cu cautarea nici nu am observat-o - ce ochi ai! /:)
Bravo si multumesc de feedback!

Edit: am rezolvat input-ul din search; e alb acum (sper ca n-am stricat altceva ;;) ).

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Mar Ian 29, 2013 10:53 pm 
Neconectat

Am pus o sectiune de materiale printabile: http://aptta.ro/printuri-aptta.html

Avem acolo cateva tipuri de flyere foarte dragute, care pot fi downloadate si printate de catre cei care au posibilitatea si doresc sa contribuie la campaniile de constientizare.
Sunt calde, aburesc... deci inca nu au fost vazute de nimeni si au nevoie de feedback.
Au scopuri diferite: acelea care se refera la informatii despre tulburarile de alimentatie sunt menite a fi puse in scoli/licee/universitati, cabinete medicale, sali de gym; acelea care se refera
la directionarea a 2% din impozitul pe salariu sunt mai mult pentru contacte directe si in online.
Pareri?

Sus

MesajScris: Mie Ian 30, 2013 2:50 pm 
Neconectat

Foarte reusite! Ma tot gandesc cum am putea sa discutam cu cabinete medicale si sali de sport ca sa accepte sa le puna in sala de asteptare. Mi-e teama de reticenta lor sau de lipsa de interes fara un ”stimulent” adecvat.
Pentru fetele care lucreaza, ce ziceti sa incepem cu noi? Sa donam cei 2% din impozit asociatiei. Eu nu am un job stabil dar promit sa donez cot la cot cu voi. E mai dificil de promovat acum pt ca majoritatea si-au ales deja cauze din anii trecuti, dar poate familiile noastre sau prietenii apropiati vor fi dispusi sa ajute.
Ce ziceti?

Sus

MesajScris: Mie Ian 30, 2013 3:12 pm 
Neconectat

eu vream chiar de anul trecut dar...atunci nu era posibil. anu' asta aici se vor duce :)

Sus

MesajScris: Mie Ian 30, 2013 3:26 pm 
Neconectat

Da, directionarea a celor 2% din impozitul pe salariu se poate face numai in perioada 1 martie – 15 mai a fiecarui an - se completeaza Formularul 230, deci odata trecuta aceasta perioada nu se mai poate face nimic pe directia asta. Si noi trimitem informatia celor care au un job in jurul nostru.
Cu flyerele: o sa mai facem unele informative si cred ca pentru scopuri diverse ar fi util sa existe flyere dedicate - deci pentru gym-uri ar fi util un flyer dedicat numai lor. Tulburarile de alimentatie printre dedicatii sportului sunt de cateva ori mai intalnite decat printre "oamenii de rand", deci ar fi nevoie de o campanie separata.
...si mic-mic de tot adaug: am primit niste critici in legatura cu primul flyer informativ, mai trebuie gandit un pic ;;) , deci inca nu le trimitem la tipar, mai amanam cateva zile.
A, dar uite ca nu v-am spus: aceste flyere se vor tipari in curand! Daca aveti sugestii sau observatii, sau propuneri - faceti-le cat mai curand, ca se duc la tipografie machetele si... pierdeti ocazia! ;) Mai facem noi si altele, dar... pierdeti distractia de acum ;;)

Si pun aici indemnul Allexandrei: daca aveti slujbe la care platiti impozit, amintiti-va de posibilitatea de a directiona 2% din acest impozit catre un ONG si alegeti APTTA (detalii in http://aptta.ro/donatii.html). NU va costa absolut nimic, asta e frumusetea! Pur si simplu o parte din banii de impozit ajung si la un ONG, in loc sa mearga toti la stat.
De asemenea, daca puteti vorbi cu cei din jur despre asta, ar fi grozav.

Sus

MesajScris: Joi Ian 31, 2013 12:47 pm 
Neconectat

Mi-am facut o pagina pe FB - se pot face in numar nelimitat, iar pe o pagina se posteaza practic independent de contul curent de FB, cu numele dorit, care nu are legatura cu numele contului curent:

Pagina se numeste Voluntari APTTA

Va spun asta pentru ca asta e o alta modalitate prin care puteti activa anonim, daca doriti asta. Creeati o pagina de pe contul curent de FB, dar care nu are o legatura vizibila cu acesta.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]