Acum este Joi Dec 14, 2017 9:02 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nelamuriri
MesajScris: Mie Aug 06, 2014 8:02 pm 
Neconectat

Buna seara. Am 18 ani sufar de obezitate si am niste probleme destul de mari cu mancarea. Ma simt foarte vinovata dupa ce mananc , fac atacuri de panica cand trebuie sa mananc si dupa ce mananc merg sa ma cantaresc si apoi imi induc voma. Simt ca mancarea imi controleaza fiecaremoment al zilei. Refuz sa ies cu prietenii de frica ideii ca m-ar pune sa mananc.
Am fost internata in trecut la spitale de psihiatrie si am iesit acum un an cu diagnostic de bulimie. De cand am implinit 18 ani merg la o terapeuta si m-am deschis in fata ei cu aceasta problema, dar mi-a spus ca sunt sanse mult mai mari sa mor de obezitate decat de la varsaturi. Am avut in trecut complicatii la stomac de la vomitat. I-am spus si actualei psihiatre si mi-a raspuns ca par sa fi aunecat intr-o obsesie prea repede ca sa ma ia in serios. Nu stiu daca chiar am o problema, dar raspunsurie lor m-au impins si mai mult in comportamente auto-distructive. De cateva luni vomit zilnic de mai mult de trei ori pe zi si sunt disperata. Mi s-a accentuat depresia si totul imi pare fara speranta fara ajutor. Credeti ca sufar de o tulburare de alimentatie?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Nelamuriri
MesajScris: Vin Aug 08, 2014 5:46 pm 
Neconectat

corina.andreea scrie:
Buna seara. Am 18 ani sufar de obezitate si am niste probleme destul de mari cu mancarea. Ma simt foarte vinovata dupa ce mananc , fac atacuri de panica cand trebuie sa mananc si dupa ce mananc merg sa ma cantaresc si apoi imi induc voma. Simt ca mancarea imi controleaza fiecaremoment al zilei. Refuz sa ies cu prietenii de frica ideii ca m-ar pune sa mananc.
Am fost internata in trecut la spitale de psihiatrie si am iesit acum un an cu diagnostic de bulimie. De cand am implinit 18 ani merg la o terapeuta si m-am deschis in fata ei cu aceasta problema, dar mi-a spus ca sunt sanse mult mai mari sa mor de obezitate decat de la varsaturi. Am avut in trecut complicatii la stomac de la vomitat. I-am spus si actualei psihiatre si mi-a raspuns ca par sa fi aunecat intr-o obsesie prea repede ca sa ma ia in serios. Nu stiu daca chiar am o problema, dar raspunsurie lor m-au impins si mai mult in comportamente auto-distructive. De cateva luni vomit zilnic de mai mult de trei ori pe zi si sunt disperata. Mi s-a accentuat depresia si totul imi pare fara speranta fara ajutor. Credeti ca sufar de o tulburare de alimentatie?

Buna ziua corina.andreea,
Esti la frumoasa varsta la care tinerii traiesc cu intensitate , au aspiratii, isi stabilesc obiective profesionale si familiale pe termen scurt si pe termen lung, intr-un cuvant isi organizeaza viata.
Ceea ce se intampla cu tine,este expresia nemultumirilor tale, determinate poate de un anumit mod de a aprecia ceea ce se intampla in jurul tau.
A fii cat mai mult in compania prietenilor,a discuta cu ei subiecte de interes comun, a avea activitati cu interes social si a te bine dispune,te vor ajuta sa te deconectezi de la asa zisa "obsesie" si depresie.
Nu stiu ce IMC ai pt a putea vorbi de obezitate,dar chiar si asa sunt solutii. Un nutritionist ar putea sa-ti recomande un program ordonat de alimentatie si un sport in mod dozat va fi la fel de benefic.
Poate ne spui de unde esti in ideea de a putea partipa la intalnirile noatre de grup de suport
Iti doresc sa ai multa incredere in tine ca vei reusi, si apeleaza cat de mult poti la sprijinul celor apropiati .

Sus

Subiectul mesajului: Re: Nelamuriri
MesajScris: Vin Aug 08, 2014 6:17 pm 
Neconectat

Va multumesc pentru raspuns. Sunt din Bucuresti. Voi incerca sa fiu mai deschisa cu parintii in speranta ca ma va ajuta. Mi-ar face mare placere sa particip la grupul de suport in viitor. Simt ca aceasta problema dureaza de prea mult timp si in sfarsit m-am saturat sa traiesc cu ea. :)

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]