Acum este Joi Dec 14, 2017 9:08 am

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ingrasare exagerata dupa anorexie?
MesajScris: Vin Apr 05, 2013 1:54 am 
Neconectat

Buna ziua,

Care este numarul minim de calorii pt a incepe sa asimilez dupa o restrictie calorica ?Aprox 12oo-1400 cal pe zi sau variaza,oricum,am amenoree si deci sunt anorexica.Daca o sa mananc aprox 2500 cal,corpul meu,evident slabit va depune ultra rapid si o sa ajung o balena?

Sus

Subiectul mesajului: Re: ingrasare exagerata dupa anorexie?
MesajScris: Vin Apr 05, 2013 2:36 am 
Neconectat

Nu, n-ai sa ajungi :) De fapt, asta e singurul lucru care NU se va intampla - citeste aici despre etapele vindecarii si matematica caloriilor: viewtopic.php?f=39&t=78

Nu suntem singuri: ne avem unii pe altii.

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 12:57 pm 
Neconectat

La tine cum s-a manifestat procesul de revenire?cat de mult ai mancat si cat de repede s-a vazut pe cantar/corp?:)

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 2:02 pm 
Neconectat

Iubita, eu sunt aici ca sa te ajut in calitate de membru al Grupului de suport - sunt o mama a unei fete care a avut anorexie nervoasa si a parcurs toate treptele tratamentului, s-a vindecat si acum acorda si ea suport (si noi la fel, parintii ei) celor care doresc sa se vindece de o tulburare de alimentatie.
Realimentarea face parte din procesul tratarii anorexiei nervoase, dar tratamentul propriu-zis este unul psihiatric si psihoterapeutic, pentru ca anorexia nervoasa nu este o dieta, ci o tulburare a psihicului, deci se trateaza in primul rand psihicul.
Hai sa vorbim pe topicul tau, vrei? Ti-am scris acolo ceva. Te pup!

Anorexia si bulimia sunt boli, nu fitze, nu mofturi, nu alegeri! Aceste boli se trateaza, nu se ascund! Ajuta si tu! Fii activ, fii voluntar!

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 5:00 pm 
Neconectat

Cum vad topicul meu?Sunt noua si nu stiu.
Va rog sa imi spuneti cum a reactionat fiica dvoastra si organismul ei dupa realimentare,cum s-a simtit,cat de repede s-a ingrasat,ce a mancat.
Va rog din suflet:)

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 5:11 pm 
Neconectat

Aici e topicul deschis de tine: viewtopic.php?f=14&t=476

Sus

MesajScris: Vin Apr 05, 2013 5:40 pm 
Neconectat

Nu ma ajuta la nimic faptul ca eu totusi mananc de 3 ori pe zi?adica nu mananc gen o maslina si atat.corpul meu stie ce inseamna mancarea,numai ca nu primeste chiar cat trebuie:)

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 9:57 pm 
Neconectat

Noi nu putem sa iti raspundem la aceste intrebari si nici nu stim ce iti putem recomanda sa mananci ca sa arati bine. Noi toate avem o problema cu mancarea si, pt a ajunge la starea psihica optima si greutate corporala care sa ne multumeasca facem terapie, luam tratament si mergem la nutritionist, dupa caz. Cel mai bine ar fi sa astepti sa vezi ce iti vor spune doctorii in urma analizelor si te poti hotari dupa ce sa faci.
Ia in calcul ca fiecare organism reactioneaza diferit, ce a functionat la mine poate sa nu functioneze la tine si ce m-a ajutat pe mine sa slabesc/ingras nu inseamna ca va functiona si la tine. In principiu e bine sa ai 3 mese pe zi si doua gustari si ai liber la carbohidrati (norocoaso)
Daca esti din Bucuresti poti veni la seminarul de la Titu Maiorescu si, daca reusim sa formam o grupa, la sedintele cu dna dr nutritionist

Sus

MesajScris: Sâm Apr 06, 2013 10:26 pm 
Neconectat

Dar la tine cum a fost?Imi poti povesti experienta ta,te rog?Cum a reactionat corpul tau?
Si asta inseamna ca trebuie sa mananc multe dulciuri si paine si cartofi si tot?:D

Sus

MesajScris: Dum Apr 07, 2013 12:46 am 
Neconectat

Eu nu am probleme cu anorexia, eu am probleme cu bulimia. Gasesti in forum provestile fetelor care s-au recuperat, cum au facut asta si cum se simt acum. Incercam sa respectam un plan de masa care este confortabil si ne concentram pe vindecarea psihica.
Una dintre fetele care venea la grup a pus pe ea in timpul recuperarii, dar nu se vedea ca s-a ingrasat, doar arata mult mai bine. Nu cred ca vreuna dintre fete iti poate povesti cum a aratat pentru ca, in nici un caz nu a contat asta. Cand te recuperezi te concentrezi pe tine, nu pe cum arati pt ca, tocmai obsesia felului de a arata impinge la anorexie sau bulimie. Nu cred ca poate cineva sa iti raspunda tocmai datorita faptului ca noi ne recuperam dintr-o tulburare, nu dorim doar sa ne ingrasam sau sa slabim.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]